Kadına müteveccih şiddete özen dercetmek üzere stant açıldı

Kadına müteveccih şiddete dikkat almak için stant açıldı

NİĞDE – Niğde’de Sülale ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Itimat Müdürlüğü, İl bitirmiş Komutanlığı, Şehremaneti, Türk Kızılayı ve Yeşilay teşrikimesai ile kadına müteveccih şiddete ilgi soldurmak için sergilik açıldı.

Yapılan etkinlikte, protokol üyeleri gökyüzüne turuncu balonu uçurdu, ellerini turuncuya boyayarak, “Kadına değil, şiddete halk kaldır” yazan pankarta ahali izi bıraktı. Niğde Valisi Mustafa Çalıştırıcı yaptığı açıklamada, “25 Kasım Kadına Müteveccih Şiddete Alın Arsıulusal Savaşım Günü” zımnında aktiflik yaptıklarını söyledi.

Sadece kadına değil, on paralık kimseye şiddeti tasvip etmeyen ayrımsız kültüre sahip olduklarını tamlayan Koç, sözlerine şu şekilde bitmeme etti:

“Vatandaşlarımız, KADES uygulamasını telefonlarına indirebilir. Kendisi veya tanık olduğu tıpkı gönül şiddete maruz kala uygulamadan tebligat yaparak ilişik manşet birimimiz 3-5 zaman süresince görüngü adına gidiyor ve şiddetin önüne geçiyor. İlimizde 8 bin 503 kadınımız bu uygulamayı indirdi. Bu bizim için yeterli değil. İlimizde 20 yaş üstü tahminî 126 bin karı var. Bu sayıyı artırmalıyız.”

Çalıştırıcı, bu sene “kadına umum kalkamaz” ile ilgilendiren fuar ve konser kadar etkinliklerde 40 bin broşür, 140 bin ası astıklarını, toplu taşıma araçlarında bilgilendirici videolar izletildiğini ifade ederek, “İlimizde bu sene içerisinde bire bir eş cinayeti söz konusu oldu. Bu bizim açımızdan muştulu bir konu. Yaptığımız çalışmaların amacı üstelik budur, temennimiz, duamız da budur. İnşallah bırakın cinayeti muvaffakiyetsiz şiddetin olduğu içtimai hayat oluşturma çabasındayız” dedi.

Share: