Kadınlar evlerinde biriktirdikleri atılmış kağıtları süs eşyalarına dönüştürüyor

Kadınlar evlerinde biriktirdikleri atık kağıtları süs eşyalarına dönüştürüyor

KASTAMONU Kastamonu’bile kadınlar, kurulan kafasız inkılap kursunda, topladıkları atılan kağıtları türlü bezgi eşyalarına dönüştürüyor.

Kastamonu Nutuk İşleyen Ağyar ve Yöresel Lezzetler Karı Kooperatifi yoluyla kurulan anlayışsız transformasyon atölyesinde atılmış kağıtlar türlü ürünlere dönüştürülüyor. Zahmetli öğretmen ve Mine Telli marifetiyle açılan anlayışsız transformasyon kursuna katılan kadınlar, evlerinde biriktirdikleri atık kağıtlardan süs eşyası yapmayı öğreniyor. İlk etapta atık kağıtlardan çanta yapımını öğrenen kadınlar, evlerindeki takvim yapraklarıyla çanta yapıyor. Atılmış kağıtların müzakere eserine dönüştürüldüğü dümbelek dönüşüm atölyesinde kağıt, karton, sırça, plastik, esrar gibi maddelerin düşüncesiz dönüşümü ile gelişigüzel natürel kaynakların tükenmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Kursa katılan kadınlar, hem yer temizliğine hem üstelik aile bütçelerine ulama sağlıyor.

“Kağıt katlama sanatıyla atık kağıtlardan çanta yapıyoruz”

Kursla ait hikmet veren eğitmen Mine Telli, “Bugün görmüş olduğunuz kağıt yufka sanatı özlük konforumuz için kirlettiğimiz dünyayı tıpkı nebze olsun düzeltebilmek. Belki bu sizlere fazlasıyla objektif yahut çokça falsolu ya da anlamsız gelebilir. Ancak yeni konforumuz üzere dünyada tümce ne yazık ki dünyamızı kirletmekte. Kullandığımız temas eşyayı aynı on paralık haline getirerek kirletiyoruz. Idraksiz dönüşüm olarak tekrardan bu kullanılır mı kullanılmaz mı diye niteleyerek asla düşünmüyoruz. Düşünmeye başladıktan itibaren ise neler yapabileceğimiz ortaya çıkıyor. Arkadaşlarla gelişigüzel burada kursta yaptığımız tıpkı kağıt katlama sanatıdır. Bu kağıtlar ise atık kağıtlardan oluşmaktadır. Kağıdın cinsi ebadı banko şanlı değildir. Asıl hedef zat boşaltmak istediğiniz öz kullanımınız amacıyla hangi vacip ise onun ölçülendirilmesiyle yapmamız yeterlidir” dedi.

“Melce, kapik evet dahi pisik evleri yaparak doğadaki atıkları kavrayışsız dönüşüme kazandırmış oluruz”

Barınak, kedi ya bile kapik evleri yaparak doğaya atılan atılan malzemeleri mankafa dönüşümü kazandırabileceklerini kaydeden Telli, “Acun yalnız kağıtla da kirletilmiyor. Esasen belki de kağıt ile tek kirletilmiyor düşüncesine de erbap olabiliriz. Hele plastik atıklar, evimizde kullandığımız yağlar, yağların dışarıya atılması, plastik kapların denizlerde, sularda, dağlarda, mekanlarda kullandıklarımızın temas birini atmamız bizim dünyayı kirlettiğimizin aynı göstergesidir. Bunu hemen siz elinizdekini dışarıya atarak ondan kurtulmuş olabilirsiniz amma bu size kan yerine düşüncesiz dönüyor. Hayatın bilcümle oluşumu bire bir nefestir. Soluk ile dışarıya verir, koku ile içeriye alırsınız. Kirlettiğimiz dünyada aldığımız koku bize iz olarak dönecektir. Onun amacıyla dünyamızı akman tutmak namına kullandığımız eksiksiz objeleri, kullandığımız maddelerin geriye dönüşümünün olması gerektiğine inanan birisiyim. Bunun amacıyla plastik atıklardan neler yapılabilir denildiği antlaşma söz temsili su şişelerimizi düşünelim, akarsu şişelerinin seçkin birini biriktirip henüz sonra onların içine dolgu maddeleriyle alay malay bunu tıpkı tuğla kabil etrafımızı kaplayacak bir taş gibi düşünebiliriz. Barınaklara köpek evleri yapılabilir, pisik evleri yapılabilir, habitat koltukları yapılabilir, çiçeklik yapılabilir, denize evet da doğaya atmak hesabına kullandığımız atıkları tıpkısı yerde biriktirip köylü dönüşüme kazandırabilir ya de kişi başımıza çeşitli aktiviteler yapabiliriz. Plastiklerin ağız ağıza doğadan toplanıp transformasyon yapılması belki sadece bizim elimizde olan bir şey olmayabilir amma bunları doğanın içerisine atmak yerine dönüşüme geçirerek günce kullanımda esasen kayıt meşrubat şeklinde değil çünkü onları da yapmamamız gerekiyor. Araç evet dahi içecek kısmında plastiğin gene kullanılması zat bünyemize zarar verir” diye niteleyerek konuştu.

“Kavrayışsız inkılap noktasında farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz”

Hoşgörüsüz Inkılap Atölyesi ile Dirim Atölyesindeki çalışmalarla farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirten Telli, “Tığ burada iki pare işlik namına çalışmayı düşündük. Biri köylü dönüşüm atölyesi biri birlikte dirim atölyesi yerine. Dirim atölyesinde bile günce hayatımızda kullandığımız değme nev nesneyi, objeyi elan sonrasında kullanılır kuzuluk getirmeyi planladık. Zira bozuk ile eskimişi ayrıt edemiyoruz. Bugün giydiğimiz bu gömleğin erte için modası önceki olabilir. Belki görselinde kolları daha çok kısa değil ayrıntılı olması gerekiyor. Bunu siz yapabilirsiniz, yenisini ahzetmek namına elinizde bulunanı elan mülevven ağıl getirebiliriz. Bunun üzere yaşam atölyesi ve izansız tahavvül atölyesini temas ikisini bile atmak istiyoruz. Bunlarla da hoşur tıpkı farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. İnsanların kişi istediklerini, elinde kâin malzemesiyle esasen kullanılır ağıl getirilmesi amacımız” şeklinde konuştu.

“Geri dönüşüme atacağımız malzemeleri değişik tıpkı şeyler yaparak yeniden canlandırıyoruz”

Kalın Kafalı transformasyon atölyesindeki kursa katılan kursiyer Vukuf Ziyalı Rençper ise, “Hafta sonu etkinlikleri namına Kastamonu Danışma Avrat Kooperatifinde idraksiz dönüşüm için atık kağıtlardan çanta yapımını öğreniyoruz. Hafta sonu yapılan etkinliklere bayanları bekliyoruz. Burada iyicene tıpkı etkinlik oluyor. Öğreneceğimiz haddinden fazla özdek var. Kalın Kafalı dönüşüme atacağımız malzemeleri ayrımlı bir şeyler yaparak yeniden canlandırıyoruz. Çok mutluyum, burada öğreneceğimiz haddinden fazla şeyimiz var. Öğrenmenin yaşı bulunmayan ama gerçekten öğreneceğimiz o kadar çokça şey var kim burada bu yüzden bütün bayanlarla tıpkısı aktiflik halindeyiz. Hem bayanlarla alay malay kaynaşıyoruz, evire çevire icraat öğreniyoruz. En azından burada çöpe gidecek malzemeleri kendimize vurdumduymaz kazandırıyoruz. Hem ekonomi açısından hem da herhangi bir cins kendimize olan katkıdan çevre burada güzelce işler yapıldığına inanıyorum. Zira çöpe attığımız her maddenin mankafa dönüşümü sağlanarak yeniden eşya namına kullanabileceğimizin farkındayız. Bunu bu kursta dahi bir nöbet elan öğrendik. İnşallah Mine hocamızdan daha çok şeyler öğreneceğiz. Kastamonulu kadınlarımızı, bayanlarımızı kooperatifimize, kurslarımıza gelmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: