Kılıçdaroğlu, 100. Yıl Cumhuriyet Akademisi Ana Atma töreninde konuştu Açıklaması

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyeti 100. yılında sizlerin oylarıyla demokrasiyle taçlandıracağız. Hiç kimsenin dirim tarzı, fideist, kimliği siyaset konusu mümteni.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesince yaptırılan 100. Yıl Cumhuriyet Akademisi’nin temel atma törenine katıldı.

Buradaki konuşmasında Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin 99. yılının kutlandığını, 99 yılda bazen elem olayların üstelik yaşandığını belirtti.

Yeni bir yüzyıla hazırlık yapılması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, büyük acıların yaşanmasının istenmediğini, Türkiye’nin aydınlığa çıkarılması gerektiğini dile getirdi.

Cumhuriyet’in erdem, kimsesizlerin kimsesi, demokratlık, âdem hakları, eş erkek eşitliği, hak, ülfet anlamına geldiğini tabir eden Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyeti, 100. yılında sizlerin oylarıyla demokrasiyle taçlandıracağız. On Paralık kimsenin dirim tarzı, inancı, kimliği siyasa konusu olmayacak. İnsana herif namına bakacağız. Varsa sorunları, sorunlarını çözmeye istekli olacağız. Eğer benzeri büyüklük zat insanının sorununu çözemiyorsa yönetimde sorunları var demektir.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin bunaltıcı sorunlarla yüz yüze olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Eskimemiş benzeri kavrayış belgesi açıklayacağız dediler ve şöyle bağladılar, ‘Gelin hep beraber bu anlayış belgesinin içini dolduralım.’ Ne demektir bu? Benzeri şey yapamadık, doküman boş, koyduk ama eş dolduralım.” dedi.

“Doğruluk bu ülkeye ya ati evet gelecek”

Kılıçdaroğlu, ati yüzyılın Türkiye’nin yüzyılı olmasını ve bölgede sunma dinamik ülkenin Türkiye olmasını istediklerini ifade etti.

On Paralık kimsenin düşüncesinden dolayı yargılanmadığı, her tip düşüncenin özgürcesine anlatım edilebildiği ayrımsız Türkiye ve doğruluk sistemi istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Saraydan alınan talimatlarla değişmeyen veriliyorsa o ülkede, adalet bulunmayan demektir. Söyledim değişik yerlerde, Batıkent’te bire bir kez henüz söylüyorum, size küçümseme veriyorum, hak bu ülkeye ya ati ya gelecek.” dedi.

Altı umumi başkanın aynı arada olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ayrı partiler olduklarını amma tıpkısı şeyleri söylediklerini, el erki ve adalet istediklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların Cumhuriyet Altını ile tıpkısı sorunu var. Dilimizle sorunu var. Efendim neymiş Türkçeyi unutmuşuz, kültürümüzü unutmuşuz. Efendim Arapça olsaymış ayrıksı benzeri şey olurmuş. Buradan söylüyorum, o beyefendi sözde üniversiteyi bitirmiş, neymiş bakanlık da yapmış. Sen, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Osmanlı Devleti’nin hangi olduğunu bilmiyorsun. Cumhuriyet Altını’in hangi olduğunu bilmiyorsun. Türkçenin üstelik ne olduğunu bilmiyorsun. Türkçenin dünyanın sunu doğru dillerinden biri olduğunu bilmiyorsun. Cumhuriyet’e düşmanlık yaparak kendilerine farklı bire bir düz ayırmak istiyorlar. Cumhuriyet bizim cumhuriyetimizdir, 85 milyonun cumhuriyetidir.”

“Dünyadan haberleri yok”

Kılıçdaroğlu, sosyal yardımlara bile değinerek, tek kimsenin yoksulluğunun deşifre edilmemesi, sıhhatli elin verdiğini sol elin görmemesi gerektiğini söyledi.

İktidara gelmeleri halinde yapacakları hizmetleri sıralayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Çok değil, Cenabıhak felek değer Budun İttifakı’nın iktidarında göreceksiniz. Uyuşturucuyu birlikte eroin baronlarını üstelik bu ülkeden tamamen bulunmayan edeceğiz. Ne kadar koyu tıpkı dava olduğunu biliyorum. Bu konuda araştırmalar yaptık. Ama bu sorunu halletmek üzere iktidar koyulmak gerekiyor.”

20 yüzyılın sonuyla 21. yüzyılın başında uygulayım bilimi devrimi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, iktidara bilgi ve teknolojiden dağarcığı yüklü olmadıkları eleştirisinde bulundu.

“Tığ bu tabuları yıkacağız”

Dış politikada sorunlar olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, “Bir şef, Türkiye’yi yönetmen emanet, ‘Bak senin para varlığını araştırırım’ dendiği andan itibaren itiraz etmezse, ‘Benim mal varlığımı araştırmazsanız namertsiniz’ diyerek vadi okumazsa o lider hâkim güçler aracılığıyla tutsak münfail demektir. Daha Çok onun bağımsız aynı iradesi söz konusu olamaz. Tığ bu tabuları yıkacağız. mal varlığı mı? ‘Araştırmazsanız namertsiniz’ diyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Demokrasinin önemine meni eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Namına değişik yerlerde söyledim. Tıpkı bile buradan halkın önünde söyleyeyim. Kendine güveniyorsan çık artık karşıma kardeşim. Televizyonların var, gazetelerin var. Yanına şike bakanlarını, danışmanlarını, promtırını. Ne yaparsan yap. Tek başıma çıkacağım. Yüreği varsa gelsin karşıma. Çıkar mı? Ego üstelik biliyorum, sokak. Anca kabadayılık, beş on taraftarı bulup onların uğrunda bağırmakla olmaz. Kabadayıysan, Kasımpaşalıysan çıkarsın karşıma, devletin hep imkanları sende. Bana yüz istifham sor, ben sana beniz istifham soracağım. İki istifham sorayım, ayrımsız soru sorayım. Ama gelemez, cesaret edemez. Bunu gayet ongun biliyorum. Benim karşıma çıkmaya cesaret edemeyen benzeri insanın ülkeyi mıhlı yönetmesi olabilir değil.

Batıkent Meydanı’ndan esasen bariz davet yapalım, söyleyelim. Peki evet bu kat ‘Evet’ derse akıbet rütbe bahtiyar olacağım. Saatini o belirlesin. Televizyonu o belirlesin, rağbet ettiği gazetecileri o çağırsın. Gideceğiz, savaşım edeceğiz. Zira tığ haklıyız ve haktan, adil yanayız.”

Programa, Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Ağır, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen da katıldı.

Share: