Lübnan Reisicumhur Aoun, hükümetin ricat kararnamesini imzaladı

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun ferda dolacak görev süresi öncesinde cumhurbaşkanlığı sarayından ayrılırken, geçici hükümetin ricat kararnamesini imzaladığını duyurdu.

Lübnan’bile devam fail soylu erki ve siyasi istikrarsızlığın ortasında 89 yaşındaki kâin Cumhur Reisi Michel Aoun’un fariza süresi erte doluyor. Baabda’daki cumhurbaşkanlığı sarayından milli marş ve destekçilerinin sloganları eşliğinde ayrılan Aoun yaptığı açıklamada, “Bu çabalar olmadan acılarımızı dindiremeyiz, ülkemizi ayağa kaldıramayız ve Lübnan’ı bu koyu çukurdan çıkaramayız” dedi.

Öte yandan, içtimai iletişim araçları hesabından paylaşım yapan Aoun, “Bu sabahleyin anayasal yetkilerimi kullanarak Temsilciler Meclisi’ne tıpkısı betik gönderdim ve hükümetin istifa kararnamesini imzaladım” ifadelerini kullandı.

Görevinin son günlerinde İsrail ile anlaştı

İsrail ile Lübnan beyninde 856 kilometrekarelik bahir sahası anlaşmazlığı bulunuyordu. Herhangi Bir iki taraf de bu bölgenin ana kara sahanlığında doğruluk kanıt ediyordu. Kesinleşmemiş mıntıka, Lübnan Kana gaz sahası ile İsrail’in Karish sahasının birleştiği noktada düz alırken, 2020’den bu yana sorunun çözümüne yönelik ABD’nin arabuluculuğunda müzakerat yürütülüyordu. Bu müzakereler kapsamında 27 Ilk Teşrin 2022’üstelik Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, İsrail Başbakanı Yair Lapid dahi Kudüs’te deniz sınırı anlaşmasını imzalamıştı. Lübnan sınırındaki Naqoura kasabasında Birleşmiş Uluslar (BM) Geçici Görev Gücü’ne ilgilendiren karargahta planlı törene ise İsrailli yıldız bilimi, Lübnanlı astronomi, ABD’li diplomat Hochstein ve BM yetkilileri munzam ve imzalı konvansiyon nüshalarını teslim etmişti. – BEYRUT

Share: