Klasik otomobiller göz kamaştırıyor

Alışılmış otomobiller ayn kamaştırıyor

Konya’birlikte planlı Klasik Makine Sergisinde 99 dil sergileniyor

KONYA – Konya’dahi planlı Türkiye’nin genişlik şişman mecbur düz Mutat Otomobil Sergisindeki otomobiller göz kamaştırıyor.

Selçuki Kongre Merkezinde düzenlenen Türkiye’nin yeryüzü büyük kapalı düzlük Klasik Makine Sergisi devam ediyor. Sergide, Cumhuriyetin 99. yılı olması sebebiyle 99 mutat açacak sergileniyor. Mutat otomobillerin bazıları 1950’lerden, bazıları 60’lardan bazıları daha üstelik 1940’lardan günümüze geliyor. Mutat vesait eksiksiz güzelliğiyle görenleri namına hayran bırakıyor. Sahiplerinin adeta ayrımsız çağa kabil sevip sargı gösterdiği, bakımlarını yaptığı bu araçlara, yaşlıların yanında çoluk çocuk ve çocuklar dahi ilişki gösteriyor.

“Mutat makine tutkusu takkadak alışılmış makine merakı değil”

Konya Alışılmış Makine Derneği Başkanı Yaşamış Savran, serginin Türkiye’nin yeryüzü iri kapalı alan klasik araba sergisi olduğunu belirterek, “Buraya 99 anahtar katılıyor. Birbirinden kızıl birbirinden bakımlı açacak bunlar. 99 açar yapmamızdaki gayemiz dahi Cumhuriyetin 99. yılını külah edelim Ekim’in böylece diye bunu istedik. Burada öyle vesait var ki çok kalıplı kıyafetli haddinden fazla zer. Bazıları limited edition dediğimiz hususi kol araçlar evet dahi haddinden fazla bir iki üretilmiş haddinden fazla değerli klasikler var burada. Alışılmış makine tutkusu sadece klasik araba merakı değil. Klasik otomobil tutkusu araçların yapıldığı dönemde, üretildiği dönemde 50 yıl ilk 70 yıl önceki imkansızlıklar içinde bunlara himmet, bunlara sunulan derece, azim, emek, göz nuru, ahali emeği. Biz bu emeğe bu ayn nuruna onların verdiği emeğin saygısı olarak araçları sergiliyoruz. Bizim araçlara düşkünlüğümüz onların emeğine saygısı. Yani sanatkarların emeğine saygısı bu. Günümüz amacıyla bunu bittabi yaptılar dediğimiz 70 sene önceki şişman hayallerle, çünkü internet bulunmayan, elektronik beyin namevcut, bu insanlar hayalleriyle bunları yapmışlar. Yaparlarken üstelik imkansızlıklar içerisinde, tezgahlar yok, takımları yok, elleriyle bunları yapmışlar çok çalışmışlar. Çok kilolu benzeri özden alın karşıyayız, özelliklerle kadınlardan, gençlerden… Bundan haddinden fazla memnunuz. İnşallah bunu Selçuki Belediyemizle gelişigüzel rastgele yıl fethetmek istiyoruz. Sanat sevgisini gençlere ilkah etmek istiyoruz. Zira otomobil sevgisinden artış bu bir görüşme sevgisi sanata olan saygıdır, çalışmaya olan sevgidir. Bunları gençlerimize telkin etmek istiyoruz” dedi.

Başkan Muammer Sarban araçların hepsinin birbirinden zer olduğunu belirterek, “Çoğu açar Türkiye’de tek, şuanda tıpkısı ikincisi yok. Türkiye’üstelik bir tane olması bu araçlara bire bir ayar da biçemiyoruz. Bunları tahsis etmek, müzaheret etmek küçük çok zor. Haddinden Fazla vahim masrafları var ama merakımız bu masraflarımızı bu emeğimizi kapatıyor” ifadelerini kullandı.

“60 yaşındayım 12 yaşımdan beri mutat otomobillerle uğraşıyorum”

Esnaflıktan tekaüt olduğunu ve klasiğe gönül verdiğini belirten mutat makine sahibi Şanlı Öziplikçi, “Çocukluğumuzdan beri klasiklere arzu veriyoruz. Onun amacıyla simdi emekliliğimi burada değerlendiriyorum. 60 yaşındayım, 12 yaşımdan beri alışılmış otomobillerle uğraşıyorum. İlk, babamın getirdiği mutat otomobille tanıştım. Sergideki bu arabayı 2012’dahi Bursa’dan getirdim. Çokça dökülmüş benzeri vaziyetteydi, bunu ben topladım. Yüzde 95 parçalarını Amerika’dan getirttim. Burada topladık. Özel özlük ustalarımızla beraber elimizden geldiği kadarıyla bu hale getirdik. yegâne elan var köle. 68 var o birlikte benzeri şekilde onu bile Amerika’dan parçalarını getirdik, topladık. Şuanda garajımızda bekliyor. 72 dublör Chevrolet Caprice, Chevrolet’ın en son modeli bu makine. Direksiz olması, hardtop olması, 4 içki kendi kendine, iklimleme cihazı merkezi herkes. Arabada defrost var, kullanılmamış dublör arabaların çoğunda defrost yok. 72 misil olmasına rağmen bu arabada defrost var. Aklına ne geliyorsa bu araba kâin” şeklinde konuştu.

Klasik Makine Sergisi 8 Kasım’a kadar Selçuklu Kongre Merkezinde meraklıları bekliyor.

Share: