KOSGEB desteğiyle “asıl işi” işleyen girişimci, 6 kişiyi birlikte istihdam ediyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde canlı Zübeyde Dan, Âdeta ve Itidalli Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle açtığı hareket durumunda 6 kişiye dahi himmet imkanı sağlıyor.

Uşak’ta tevakkuf eden evli ve 2 bala annesi Dan (48), familya bütçesine katkı nail olmak için evinde mantı, börek ve kurabiye üzere mahsulat yapmaya başladı. Yaptığı asıl işleri beğenilince girişimcilik kursuna katılan Dan, vesika almaya türe kazandı.

Bir süre sonraları eşinin tayini nedeniyle Amasya’nın Merzifon ilçesine taşınan Dan, burada güven desteğinden çakozlamak için KOSGEB’e başvurdu. Dan, 6 yıl önceki KOSGEB’den aldığı 50 bin teklik hibeyle yerel ürünler konusunda hareket yeri açtı.

Zamanla işlerini büyüten, 6 kadına üstelik hisse senedi imkanı sağlayıcı Dan, ürünlerini kargoyla ülkenin seçme adına gönderiyor.

Zübeyde Dan, AA muhabirine, üs işi ürünleri yapmayı haddinden fazla sevdiğini söyledi.

Çocukluk hayalini çap desteğiyle gerçekleştirdiğini tamlayan Dan, “Kendime ilişkin aksiyon yeri açmayı çocukluğumdan bu yana manzara ediyordum. Harıldamak, tıpkı şeyler başarmak çokça domuzuna. KOSGEB yardımıyla 6 kişiye savsaklamak kapısı açtık.” dedi.

Kadının olduğu gelişigüzel yerde ağır sıklet ve birliktelik olduğunu dile getiren Dan, “Kadın isterse yapamayacağı hiçbir molekül bulunmayan. Hemcinslerimle tesanüt ortamında istihsal yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Müşterilerine dernekevi nitelikte pasta, börek, mantı, dürme, çörek, dolma üzere mahsulat hazırladıklarını söyleyen Dan, “Ürünlerimizi evde yaptığımız titizlik ve doğallıkta hazırlıyoruz. Müşterilerimiz, ‘Kendi elimizin tadını alıyoruz.’ diyorlar. Özellikle çörek ve saç üstümüz haddinden fazla beğeniliyor, siparişlere yetişemiyoruz.” diye konuştu.

Kadınlara aksiyon yaşamına dahil olmaları tavsiyesinde kâin Dan, şunları kaydetti:

“Benim üzere olan ocak hanımları, hayallerinin takiben gitsin. Ben de bu işin bu büyüklüğünde büyüyeceğini düşünmemiştim ama başlayıp azmedince beklediğimden daha büyük işlemler oldu. Hayallerimi gerçekleştirdiğim amacıyla çokça mutluyum. Çalışanlarımla üretip Türkiye’nin rastgele namına ve yetersiz dışına gönderiyorum. Bunun gururu ve mutluluğu bedel biçilemez. Hedefim, iş yerini büyüterek artık kadına imkan icat etmek.”

Çalışanlardan Mehtap Özaktaş dahi kazandığı parayla sülale bütçesine ulama sağladığını belirterek, özlük ayakları üstünde durabilmenin çok pir tıpkısı kalp olduğunu ifade etti.Share: