Meteorolojiden kritik uyarı! 9 ilimizde türap taşınımı yaşanacak

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya bakarak, ferda sabahleyin saatlerinden itibaren Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş ile Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman’da, Suriye kaynaklı toz taşınımı bekleniyor. Ulaşımda aksamalar ve çamur şeklindeki yağışlara cebin dikkatli ve müdebbir olunması gerekiyor.

“ÇAMUR ŞEKLİNDE YAĞIŞ OLABİLİR”

Hava Bilgisi’den zaman yapılan izah şöyle: “Yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak; ferda (pazartesi) sabahleyin saatlerinden itibaren Şarki Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ile Güneydoğu Anadolu’da (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman) Suriye kaynaklı toz taşınımı hadisesi beklendiğinden, ulaşımda aksamalar ve yağış alan yerlerde balçık şeklinde yağmur kabil olumsuzluklara alın tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.”

TOZ TAŞINIMI NEDİR?

Çöllerde göreceli olarak elan nazik olan toz parçacıkları, soy alanlarının dosdoğru çökerken, gerçekten olanlar ise binlerce kilometre kat tekmil edebilmektedir. Bu uzanım toz taşınımı adına tarif edilir. Türap taşınımı, etkisini toz fırtınalarıyla henüz uzak alanlara taşıyabilir.

Share: