Mevsimlik işçi öğrencilerin balaban başarısı: Biri ahbaplık fakültesini kazandı, diğeri Türkiye ikincisi oldu

Şanlıurfa’dan Elazığ’a mevsimlik işçi yerine çalışmaya mevrut Selma Söylemez ile İlknur Sümer kendileri kabil ortaöğretim ve darülfünun hayali kuran öğrencilere başarıları ile örnek oldu. Mevsimlik işçi adına print koşullarda çalışan ve çadırda kalan Selma hukuk fakültesini kazanırken İlknur ise Liseye Geçiş Sınavında Türkiye ikincisi oldu.

Şanlıurfa’dan Elazığ’a aileleriyle birlikte sezonluk işçi namına çalışmaya gelen 18 yaşındaki Selma Söylemez ile 13 yaşındaki İlknur Sümer, akranlarına emsal oluyor. Sıra 2 bin dönümlük domates tarlasında etkin ve yersiz zamanlarında kaldıkları çadırda ibret çalışan Selma ile İlknur, nazik aynı başarıya imza attı. Yıllardır aileleriyle gelişigüzel paketlemek mücadelesi veren Selma, ülfet fakültesini kazanırken İlknur ise LGS’üstelik Türkiye ikincisi oldu. Selma ile İlknur ise bugünlerde sınavlarda kudretli oldukları topraklarda aileleri ile domates tarlasında çalışıp meslek harçlıklarını çıkarmaya çalışıyor.

“Arkadaşlarımdan elan geride kalmıştım, 2 kat çalışmam gerekiyordu”

Ünsiyet fakültesini iktisap serüvenini anlatan Selma Söylemez, “12. sınıfta sınava benzeri hazırlık süreci oluyor. Benim arkadaşlarım bu sürece haziran ayında başlarken, ego teşrinievvel ayında çalışmadan dönebilmiştim ve o zaman başlayabilmiştim. Amma ben bunun farkındaydım. Çünkü tığ dört yıldır çalışmaya geliyoruz. 11. sınıfta arkadaşlarımdan henüz hoşgörüsüz dahi tükenmek için çıktı çalışıyordum. Onlar 5 saat çalışıyorsa ben 10 saat çalışıyordum. Çünkü onların gökçe yazın çalışabileceğini benim ise çalışamayacağımın farkındaydım. 12. sınıfta okula gene gittiğimde da sözde 11. sınıfta çalışmamışım kadar bilgilerim gitmiş gene arkadaşlarımdan elan geride kalmıştım. 2 itmam çalışmam gerekiyordu. 7 kardeşli benzeri ailede yaşıyorum. Babaannem ve amcam da bizimle yaşıyor. Hep 11 kişinin yaşadığı tıpkısı evdeyim. Sülale sürekli çokça gürültülüydü çalışabilmem amacıyla evet sabahlamam gerekiyordu evet üstelik sabah saat 5’te uyanmam gerekiyordu. İki metodu de uyguluyordum ara sıra günler sabah saat 5’te uyanıp tecrübe çözüyordum, bazen zamanlarda sabahlıyordum” dedi.

“Harçlığımı benim kendim çıkarmam lazım”

Özlük harçlığını kazandığını aktaran Söylemez, “Babam yalnız ben olsam harçlık gönderebilir amma benim dışımda 6 lime elan kardeşim var, hepsini okutması ve eğitmesi gerekiyor. Tabi bana harçlık göndermede zorlanıyor. O yüzden benim gökçe yazın buraya gelip çalışmam gerekiyor. Harçlığımı benim kendim çıkarmam geçişsiz. Diğer zamanlarda çokça yoğun duruma düşüyoruz. Şayet ben hususiyet fakültesini kazanmasaydım, terbiye anlamında ayrımsız sükse elde etmeseydim, ailemle sürekli buraya gelmeye devam edecektim. Zira bize apayrı yerden para gelmiyor. Sürekli kendimiz çalışıp kazanmamız gerekiyor. Benim bu yoldan sıyrılabilmem amacıyla öz yolumu kendim çizmem ve özlük ayaklarımın üzerinde durmam gerekiyordu. Yani çalışıp ülfet fakültesini kazanmam gerekiyordu” diyerek konuştu.

“Burada çalışıp hukuk fakültesini kazanarak başarıya ulaştım”

Kendine gaye koyduğunu dile getiren Söylemez, “Gaye koymuştum ahbaplık fakültesini kazanacağım, hedefimi gerçekleştirdiğim amacıyla çokça mutluyum. Şu zaman gelip burada çalışıyorum ve çokça zorlanıyorum. Sıcağın altında sürekli çalışıyoruz arak döküyoruz. Ama kimseye muhtaç olmamak üzere çalışmayı tercih ederim. Peki ego burada fiilen hukuk fakültesini kazanarak başarıya ulaştım. Benim kadar burada başarıya ulaşan arkadaşlarım var. İlknur’bile LGS’bile Türkiye İkincisi oldu, o da çok baskı koşullarda bu başarıyı elde etti. Maddi açıdan haddinden fazla zorlanıyoruz. Buraya gelip çalışmamıza rağmen ara sıra yetmiyor. Zira ailelerimiz çokça neşeli 6 veya 7 kardeşli aileleriz. Büyüklük büyüklerimizden bize bu konuda bindi verirlerse bizi haddinden fazla bahtiyar eder ve sevindirir. Umarım sesimizi duygulu ve bize koruyucu olurlar” şeklinde konuştu. – ELAZIĞShare: