Elazığ’da 100 yaşındaki hastaya akbasma ameliyatı yapıldı

Elazığ’da aktif 100 yaşındaki akbasma hastası, Fethi Sekin Şehir Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, titreyiş nedeniyle dinç yaşlarda sıhhatli gözü görmeyen, sol gözünde birlikte müşahede kaybı oluşan 100 yaşındaki tutkun hastaneye müracaat etti.

Hastaya, ayn hastalıkları kliniğinde katarakt ameliyatı yapıldı.

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan Opr. Dr. Çağrı Alp, hastanın yaşı ve gözündeki patolojiler dolayısıyla oldukça riskli ayrımsız operasyon yaptıklarını belirtti.

“Hastamız bize başvurduğunda esen gözünde gençliğinde geçirmiş olduğu travmadan kontekst yekpare müşahede kaybı mevcuttu. Sol güzünde ise sadece çırağ hassasiyeti olan tam müşahede kaybına etmen olan katarakt vardı. Uyarıcı damlalara karşın göz bebeğinin tek şekilde büyümemesi, cerrahi açıdan berenarı riziko oluşturuyordu.” ifadelerini kullanan Alp, ailesi ve hastanın onayını alarak akbasma ameliyatını başarıyla gerçekleştirdiklerini aktardı.

Yiğit, operasyonun bir numara gününde yaptıkları kontrolde hastanın müşahede seviyesinin pus sayma seviyesine ulaştığını, çevresini yeniden görebildiğini belirterek, hastaya baştan çerağ olan bu liyakatli ameliyatta kendilerine destek sunan mecmu ekibe teşekkür etti.

Share: