Muş’ta midesinde ur mevcut parasız ameliyatla sağlığına kavuştu

Muş’ta hararetli ve 2 yıldır midesinde tümör kâin 68 yaşındaki Mukavim Çelik, Muş Celal Hastanesinde ilk defa gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.

Işkembe ağrısı şikayetiyle Erzurum, Elazığ ve Diyarbakır’daki hastanelere revan 8 yavru babası Polat’a, kardiya tümörü teşhisi konuldu.

Işler olmayı akseptans etmeyen ancak bir müddet önceki rahatsızlanması üzerine Muş Cesamet Hastanesine kaldırılan Çelik, burada 5 saat süren mide ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ümit Ulusoy, gazetecilere, tıpkısı süre geçmiş esasen rahatsızlanarak hastaneye getirilen Polat’ı hızlı hızlı ameliyata aldıklarını söyledi.

Önerilen ameliyatı kabul etmediği amacıyla 2 ayda bir hastanın dem değerlerinde düşüş yaşandığını anlatan Ulusoy, şöyle konuştu:

“Önceleri hastaneye birçok kere mevrut hastamıza soluk takviyesi yapıldı. Sayrı en üst geldiğinde midesinde perforasyon vardı. Mide güzel küşade ve kanaması vardı. Ameliyattan apayrı şansı yoktu. Önsezi hastası olduğundan içki sulandırıcı ilaçlar kullanan hastamızın ameliyatı çok riskliydi. Ameliyatı önerdik, riskli olduğunu üstelik söyledik. Ailesi akseptans etti. Ameliyatta hepsini temizleyerek mideyi aldık. Sonradan tafsilatlı bağırsakları yemek borusuna bağladık. Kestirmece 5 saat süren muvaffakiyetli bire bir cerrahi müdahale oldu. Hakeza riskli ayrımsız ameliyatı devletimizin sağladığı imkanlarla ilk kez hastanemizde yaptık.”

Babasının 2019’de mide kanaması geçirdiğini belirten Yunus Çelik ise Muş ve kasaba illerdeki birçok hastanelere götürdüğü babasına işkembe kanseri tanısı konulduğunu ve cerrahi müdahale olmasına karar verildiğini anlattı.

Babasının ameliyat koyulmak istemediğini belirten Çelik, “Babam biraz ahit geçmiş rahatsızlandı. Hastaneye getirdik ve acilde midesinin delindiğini söylediler. Allah’ın ve doktorlarımızın yardımıyla domuzuna bir ameliyat yapıldı. Ameliyatın ilimizde yapılması bizim için çokça bol oldu. Eksantrik tıpkı ilde yapılsaydı rahatsız yakınları üzere dahi yalınç olmayacaktı. Başarılı tıpkısı operasyon yaptılar. Şu anda babamın esenlik durumu mebzul. Doktorlarımıza ve havari olan şifahane personeline çok teşekkürname ederim.” diyerek konuştu.

Share: