Nazır Ersoy : ” Türk Dünyası Firez Başkenti’ sancağını 2023 yılında, Azerbaycan firez ve sanatının yer büyük merkezlerinden Şuşa şehrine…

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) bodur sürede Türk dünyasında ve uluslararası camiada etkili bir hâl kazandığını belirterek, “Bu konumuyla birlikte hars ve danışma alanlarında değerlerimizin, varlıklarımızın ve dilimizin yüceltilmesi için Türk dünyasının eş aklı ve sözcüsü haline gelmiştir.” dedi.

TÜRKSOY Firez Bakanları Daimi Konseyi 39. Dönem Toplantısı, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’de Merinos Koyunu Atatürk Kongre ve Ekin Merkezi’nde başladı.

Bakan Ersoy, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ?TÜRKSOY’un, toplumları ortak aynı yapı altında buluşturan, geçmişin hareketli bağlarını bugüne ve geleceğe haiz hars olgusunun temelleri konusunda kurulduğunu söyledi.

Teşkilatın, eş kültür ve danışma zenginliği ile Türk dünyasını koçmak, halklar beyninde temas, muadele ve beraberlik duygularını bakmak ve tıpkı zamanda bacanak ve ahi ülkelerin danışma eserlerini, sanatçılarını, hars adamlarını farklı ülkelerde tanıtmak misyonunu adına getirme gayreti içinde olduğunu anlatan Ersoy, şöyle devam etti:

“Antrparantez kültürümüzün sevgi, hesap ve tolerans ilkelerine dayandığının bilinci süresince Türk kültürünün uluslararası düzeyde tanınması ve yaygınlaştırılması için çalışmaktadır. Kültürel dezenformasyon ve çarpıtmalarla savaş ederek uygarlığa, acun barışına ve eş haklarına katkıda bulunmaktadır. ?Böylesi önemli tıpkı görevi yürütme eden TÜRKSOY, bodur sürede Türk dünyasında ve uluslararası camiada etkili aynı boyut kazanmıştır. Bu konumuyla de firez ve konferans alanlarında değerlerimizin, varlıklarımızın ve dilimizin yüceltilmesi için Türk dünyasının kuma aklı ve sözcüsü haline gelmiştir. ?Coğrafyamızın jeopolitik konumu göz önüne alındığında TÜRKSOY’a bundan ahir dönemde da mehabetli görevler düştüğü ve düşeceği açıktır. Değme birini başarıyla ödeme edeceğinden ise şüphemiz yoktur. ?Bugünkü birlikteliğimiz vesilesiyle, gelecek dönemlerde mevzuat üzerinde yapılması beklenen düzenlemelere Vekillik yerine gelişigüzel soy desteği vermeye amade olduğumuzu da burada izah etmek isterim.”

“Arsıulusal Türk Dili Günü” amacıyla 15 Aralık üstünde anlaşma sağlandı

Ersoy, degaje bir coğrafyada farklı lehçeleri konuşulan Türk dilleri hesabına UNESCO nezdinde arsıulusal ahit car edilmesi için TÜRKSOY üyesi ülkelerin UNESCO Milli Komisyonları aracılığıyla özverili çalışmalar yürütüldüğünü dile getirdi.

Türk tarihinin benzersiz kayıtlı kaynakları olan Orhun Kitabeleri’nin dilbilimci William Thomsen aracılığıyla çözülüşünün car edildiği 15 Boşluk günü üstünde antant sağlandığını nâkil Ersoy, “Söz Konusu günün UNESCO nezdinde kabulünün Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. sene dönümü olan 2023 yılında car edilmesini umuyoruz. O zamana büyüklüğünde ülkelerimizin UNESCO Milli Komisyonları arasındaki işbirliği ve eşgüdümün dahi güçlenerek artacağına, çokça uluslu ortak çalışmalarımızın çoğalacağına ve ‘Uluslararası Türk Dili Günü’ ilanı sonrasında düzenlenecek etkinliklerde hisse senedi birliğimizin sürdürüleceğine olan inancım tamdır.” ifadesini kullandı.

Bakan Ersoy, dünyanın genişlik şümullü görüşme etkinliklerinden olan Türkiye Hars Yolu Festivalleri’nde ati sene da Türk dünyasından konuşma gruplarıyla tıpkısı araya geleceklerini bildirdi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’üstelik bu yıl 7 curcuna kapsamında 20 binden çok sanatçının 362 mekanda gerçekleştirdiği 4 bini aşkın etkinliğe 33 milyon kişinin katıldığını rapor eden Ersoy, bu şehirlere 2023’te İzmir, Adana, Gaziantep, Trabzon ve Erzurum’u ilaveten etkinliklerin 10 ile yayılacağı bilgisini verdi.

“Türk Dünyası Kültür Başkenti projesi bu yıl da hedefine ulaşmıştır”

Ersoy, ?TÜRKSOY’un “Türk Dünyası Ekin Başkenti” uygulamasıyla, kentlerin kültürel benzeri ayraç değeri kazanmasının sağlandığına bel ederek, bu kapsamda 2013 yılında Eskişehir’bile, 2018’de Kastamonu’birlikte ev sahipliğini yaptıkları Türk halkları kültür şöleninin sonuncusunu Bursa’birlikte tıpkı defa daha gururla hayata geçirdiklerini belirtti.

Dünyanın ciharıyek yanından sanatkâr, öğretim üyesi ve entelektüellerin kültürel etkileşim ve sınama paylaşımında bulunduklarını anlatan Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kıvançla anlatım ediyorum ki yerli yönetimlerimizin ve Bakanlığımızın işbirliği ve siz değerli kardeşlerimizin katılımı ile Türk Dünyası Hars Başkenti projesi bu yıl da hedefine ulaşmıştır. ?Medeniyetler şehri ve Osmanlı’nın başkenti Bursa, göre taşıdığı ‘Türk Dünyası Ekin Başkenti’ sancağını 2023 yılında, Azerbaycan hars ve sanatının bildirme mefret merkezlerinden Şuşa şehrine devredecektir. Şuşa ensesi kalın tarihiyle, Azerbaycan halkının geleneklerinin sembolü niteliğindedir. Türk dünyasının işgalden kurtarılan bu kadim kültür beşiği baştan diriltilecek ve dünyayı kendine hayran bırakacaktır.

?Bu yıl Daimi Kurul Toplantımız ile eş anlı gerçekleştirilen Korkut Dede Türk Dünyası Film Festivali’yle bile tekellüm alanındaki kardeşliğimizi perçinlediğimize inanıyorum. Türk milletinin özünü oluşturan insancasına ve kültürel değerleri, asırlardır dilden gönüllere nakşeden Türk’ün bilgili atası Ağababa Korkut anısına düzenlediğimiz curcuna yardımıyla kuma vasıta ve istek coğrafyamızın sinema sanatını, profesyonellerin beraberinde dinç kuşakların bile ilgisine sunuyoruz. Türk dünyasının kültürel kodlarını haiz eserleri seyirci ile buluşturup omuz omuza tarihi, kültürel ve sosyal değerlerimizi beyaz perde sanatı yoluyla güçlendirmeyi, ayrıca sektörde işbirliği olanaklarının artırılmasını amaçlıyoruz. ?Geçtiğimiz sene festivale katılan siz altın dostlarımız ile sinema alanında eş tıpkı deklarasyona imza atmıştık. Önümüzdeki dönemde da işbirliğimizi somut projelerle hayata geçirmemize imkan verecek kuma imal anlaşmalarının imzalanması amacıyla müzakerelerimizi sunu gelişmemiş sürede sonuca vardırmayı arzuluyoruz.”

TÜRKSOY Umumi Sekreteri Padişah Raev birlikte toplantının Türk dünyasında ekin ve hanek hayatına alnaç verecek şanlı kararlara kurgu olmasını diledi.

Teşkilatın 30 yıllık geçmişiyle Türk kültürünün gelişimi, aktarılması ve tanıtılmasına doğrudan katkı sunduğunu vurgulayan Raev, “TÜRKSOY halklarımız ortada tıpkısı değerli köprüdür. Sorumluluğumuzu hesabına aktarmak için canla başla çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Toplantının küşat programına, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov, Kırgızistan Firez, Hikmet, Spor ve Toyluk Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Firez Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Firez Bakanı Atageldi Şamuradov, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başvekil Yardımcısı, Turizm, Ekin, Cahillik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Hars Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, Türk Devletleri Saylav Asamblesi (TÜRKPA) Umumi Sekreteri Mehmet Ülker Er, Uluslararası Türk Akademisi Başkan Vekili Gereksiz Mecidli, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Magnezit, YANLIŞSIZ Tümen Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile TÜRKSOY üyesi ülkelerin heyetleri katıldı.

Share: