Nazır Karaismailoğlu: “Türkiye yatırımlarını artırarak sürdürüyor”

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Dünyada krizlerin, kaosların konuşulduğu benzeri ortamda Türkiye yatırımlarını artırarak sürdürüyor.” dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürlüğünce çevrim içi düzenlenen “Kentsel Sistemler ve Ulaştırmanın Bakir Yüzyılı” antetli 2022-2023 Akademik Yılı Faziletli Lisans Programları Açılışı önce dersine katılan Vekil Karaismailoğlu, yatırımlar yapılırken hayat dolu tıpkı planlama gerektiğini, bereketli cazibe yapıldığında sonucun henüz hayır ve uygulanabilir olduğunu söyledi.

Dünyada krizlerin, kaosların konuşulduğu aynı ortamda Türkiye’nin yatırımlarını artırarak sürdürdüğünün altını çizen Karaismailoğlu, bu işin olmazsa olmazının planlamadan geçtiğini belirtti.

Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O yüzden erişim plancılarına çok nazik hisse senedi düşüyor. Darülfünun hocalarımız ve planlamada yetişen arkadaşlarımızın görevleri çokça aşkın. Vatandaşa yansıyan arazideki gelişmeler amma onun altında planlama sunu değerlisi ve kıymetlisi. O planlamalar sonucunda kâr maliyetlerde henüz zer işlemler çıkartabiliyorsunuz. Nezaret kendisine hemen eş ve yük taşımıyoruz. Veri bile taşıyoruz. Acun nüfusunun yüzdelik 50’si kentsel alanlarda yaşamakta amma 2050 yılında veriler gösteriyor ki bu yüzdelik 70’e çıkacak ve dünya ekonomisinin yüzdelik 90’dan fazlası kentsel alanlarda üretilecek. 2020-2050 yılları beyninde ulaşıma müteveccih arzu eğreti sayısı ve kilometre cinsinden parçalanmamış iki katına çıkacak. Tığ dahi planlamalarımızı bu doğrultuda fethetmek zorundayız.

Yıpranmamış nesil mobilite artık olmazsa olmaz ve bunlar hayatımızda artarak devam edecek. Biz 2053’te Paris İklim Anlaşması’nda verdiğimiz üstenme nedeniyle rate çıkarma doğrultusunda planlamalarımızı yapıyoruz. Yer çokça ilgilendiğimiz işlemler akıllı ulaşım sistemleri. Çokbilmiş erişim sistemlerinin dünyada sunu er uygulanmaya başlandığı illerden benzeri tanesi İstanbul. Dünyada yönleme sistemleri Google, Yandex kabilinden hiçbir uygulama yokken 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cep Trafik diye niteleyerek tıpkı uygulama çıkarmıştı. 1,5 milyonun üzerinde abonesi olan tıpkısı sistemdi. Navigasyonu dünyada geçmiş başlatan belediyeydik. Başkaca şu anda etken amma mukteza yatırımlar yapılmadığı amacıyla çok kullanılmıyor.”

Vekil Karaismailoğlu, otonom araçların ati 10 sene içerisinde varlığını bundan sonra göstereceğini anlattı.

Sıfır tart hedeflerinin dünyada çokça konuşulduğuna dikkati çekici Karaismailoğlu, “Daha Çok dünyanın bildirme majör gündemlerinden tıpkı tanesi başarısız tart. Burada da ulaşımdan kaynaklı rate çıkarma çokça muhteşem bire bir faktör. Erişim sektörü diğer sektörler beyninde yüzde 16,2 ile genişlik haddinden fazla albeni kirliliğine amil olan ikinci bölüm.” diye niteleyerek konuştu.

Karaismailoğlu, 17 ülkenin 2050 yılına büyüklüğünde ulaşımda sıfır karbon emisyon hedefi koyduğunu anımsatarak, “2020 yılında dünyada elektrikli şalter sayısı 11 milyon, 2025’te bu 85 milyona çıkacak. 2040 yılına geldiğimizde 540 milyona çıkacak. Elektrikli çevirici trendi artarak bitmeme edecek.” ifadesini kullandı.

“Türkiye 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye erişim sağlıyor”

Türkiye’nin şimal, güney, şark ve gün batısı akslarının kamu ortasında bire bir kesişme noktasında olduğuna belen eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye, 67 ülke, 1,6 bilyon insan, 38 trilyon dolar diğer temiz milli hasıla, 7 trilyon dolarlık ticaret hacmine 4 saatlik uçuşla ulaşılan çokça bulunmaz tıpkı yerde. Avrasya’nın ortasındayız. ‘Avrasya’ya bilgili olan dünyaya hakim olur’ diye niteleyerek mehabetli bire bir tez var dünyada. Şu anda Çin’den Avrupa’ya almanak 710 milyar dolar ticaret hacmi var. Bu çoğunlukla Türkiye üzerinden geçiyor. ‘Tığ bu 710 milyar dolarlık ticaretten hangi büyüklüğünde nasip alabiliriz?’ Bunun amacıyla politikalarımızı geliştiriyoruz. Türkiye’nin konumunun haddinden fazla yetişkin olduğu ortaya çıkıyor.

Şu anda dünyada ticaret hacmi kamu 12 bilyon ton, 2030 yılında bu 25 bilyon titrem olacak. Ölçülü ilk kânun bizim yeryüzü balaban hazinemiz. Orta koridorda ticaret hacmimizi imar etmek üzere politikalar geliştiriyoruz. Özellikle Rusya- Ukrayna Savaşı’ndan bilahare ölçülü koridorun kıymeti çok arttı. Yıldız koridorda cenk öncesi yıllık 5 bin blok trenin yüzdelik 30’unu tığ mutedil koridora almayı hedeflemiştik amma önümüzdeki yıllarda bu haddinden fazla elan artacak. Bu orta koridorun kapasitesini arttırmak için politikalar gerçekleştiriyoruz. Aslında Karadeniz’e kıyısı olan hep ülkeler limanlarına envestisman yapıyor. Zira önümüzdeki yıllarda Karadeniz ticari göle dönüşecek. Biz üstelik buna tedarikli olmak amacıyla kâin liman kapasitelerimizi geliştiriyoruz ve kâin liman yatırımlarımızı yapıyoruz. Rize İyidere Lojistik Limanı bunlardan tıpkısı tanesi, Trabzon’daki kapasitenin geliştirilmesi. Yeniden Samsun Limanı alelhusus Rusya savaşından sonraları alelhusus Ro-Ro gemileri üzere aktarma noktası oldu. Aynı de Filyos Limanı ve Karasu Limanı haddinden fazla kıymetli limanlardan tıpkısı tanesi olacak.”

Iblağ altyapıları yardımıyla bölgelerin altyapısı ve üretimine katkı sağladıklarını nâkil Karaismailoğlu, “Sonuç 20 yıla bakarsanız, Vekâlet namına kül 183 bilyon dolarlık yatırım yaptık. Bu yatırımın yüzdelik 65’ini karaca yollarına ayırmıştık ama daha çok yapacağımız 2053’e büyüklüğünde olan mecmu 190 milyar dolarlık yatırımın içerisinde demir yolu yüzdelik 65’e artık. Ondan bilahare yağız yollarının ağız ağıza sıfıra inmesi olanaklı değil ama yüzdelik 25-30’lara düşecek esmer yolları yatırımlarımız. Özellikle demir yolu ağırlıklı yatırım dönemiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. O yüzden 13 bin 200 kilometre olan demir hat ağımızın tamamını yeniledik. Çabuk katar hatlarımız 1400 kilometreye kadar bundan sonra. Zaman amacıyla 8 ile vasıl çabuk şimendifer ağımızı 52 ile kabartmak için oylumlu icraat yaptık.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin feza serüveninin 1990 yılında başladığını dile getirerek, “Bugüne geldiğimizde çelimli gelişmeler oldu. 2021 yılında 2 pare eskimemiş yavru uyduyu uzaya fırlatan aynı Türkiye var artık dünyada. Türksat 4A, Türksat 5A ve Türksat 5B 2021 yılı içerisinde uzaya fırlatıldı. Bunlar 35 yıllık ömrü olan kullanılmamış soy sop uydular. Ayrıca bunlar ticari uydular, dünyaya hizmet veriyorlar. Ticari namına dirimsel alıyoruz biz bu uydulardan.??????? Türksat 6A uydusunun üretimi Ankara’bile sağlandı. Ağız Ağıza domestik mühendislerimizle gelişigüzel. İnşallah 2023 yılı hedefimiz fırlatma üzere sözleşmelerimizi yaptık. Esasen tıpkısı şekilde SpaceX yoluyla uzaya göndereceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye nüfusunun yüzde 83’ü internet kullanıyor”

Acun nüfusunun yüzdelik 65’inin, Türkiye nüfusunun ise yüzde 83’ünün genel ağ kullandığını, interneti arz aşkın kullanan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu bilinçle, herhangi bir sene küsurat kapasiteye karşılık atfetmek için fiber ve peyk yatırımlarımız bitmeme ediyor. 5G heybetli planlamalarımız ortada. 5G özellikle uran, iyileştiren ve endüstride haddinden fazla farklı ayrıcalıklar sağlayacak ve hızı neredeyse 100 katına çıkarabilecek yüce benzeri uygulayım bilimi. Bunu domestik ve milli imkanlar ile boşaltmak için hem özel sektörü destekliyoruz hem de Vekillik yerine GSM şirketleriyle buna bire bir zaman ilk terhis etmek üzere 2023 yılı 5G için çokça mehabetli ayrımsız sene olacak.

2021 bakımından e-Devlet’in 56 milyon kullanıcısı var. Daha Çok hayatımızın bire bir parçası oldu. Osmangazi Köprüsü’nden şu zaman 60 bine mümasil vasıta geçiyor. Bunun alternatifi feribottu. Güreşçi Köprüsü açılmadan geçmiş 10-15 bin taşıma kapasitesi yoktu feribotların. Osmangazi Köprüsü olmasaydı bu trafiğin yüzdelik 70’i sağlanamayacaktı. 2016 yılında Osmangazi Köprüsü açılmadığı antlaşma kısıtlı dil olmasına rağmen feribottaki geçiş ücretleri 31 dolardı. Tığ hoppadak şu anda 10 dolar alıyoruz güreşçi köprüsü geçişinden, vatandaşımız kıvançla kullanıyor. Antrparantez saatlerce süren geçiş bundan sonra 5 dakikaya düştü. İstanbul Hava Meydanı de kamu-özel iş birliği, hem envestisman hem dahi ayar açısından dünyanın muvaffakiyetli projelerinden birisi. Bura dahi 70 milyon metrekare tıpkı alanda, soylu erki değeri eksi olan aynı alanda 10 bilyon avroluk tıpkısı yatırımla üretilmiş ve 25 almanak amme- hususi teşrikimesai yardımıyla toplamda 26 milyar avroluk, devletimize gelir sağlayacak, dünyanın yer kıymetli projelerinden bire bir tanesidir.”

Share: