Nazır Nebati: “Sayın Öztrak sorumsuzca yaptığınız açıklamalara, partinizin yöntem çizgisini bildiğimiz amacıyla çıktı on paralık şaşırmıyoruz”

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, “Sayın Üstün Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyaset çizgisini bildiğimiz amacıyla bundan sonra hiç şaşırmıyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sayın Faik Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyaset çizgisini bildiğimiz üzere imdi tek şaşırmıyoruz. Fakat balaban resmin hoppadak bire bir köşesini gösterip kalık bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız katiyen akseptans edilemez. Değme şeyden geçmiş sizin bodoslama ‘uyduruk’ diye niteleyerek rapor ettiğiniz nüsha kapsamında ve gelişen koşullara bakarak devreye aldığımız uygulamalar sayesinde üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırmaya devam ediyoruz. İhracatımızdaki kocaman artışa rağmen akan dengedeki bozulmanın temel sebebi küresel çalkantılar sonucunda enerji emtialarında akıbet 2 yıldan bu yana gerçekleşen gök bilimsel bedel artışlarıdır. Söz Gelişi dünyada doğalgaz fiyatları müstevli başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan elan aşkın aynı artma göstermiştir. İşte tüm birlikte bu yüzdendir kim Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Abdülhamid Han etüt gemimizi da devreye alarak toplamda 2 sismik araştırma ve 4 araştırma gemisiyle dünyada eşine beş altı rastlanır bire bir araştırma filosu oluşturarak milletimizin hizmetine sunduk. Cumhurbaşkanımızın bugün 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapması, Mavi Yurt, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, devam eden karasal sondaj çalışmaları, yeşil enerji envestisman ve desteklerimiz de bütün bu yüzdendir” ifadelerini kullandı.

Bakan Bitkisel’nin paylaşımının devamı şöyle:

“Bu kazanımlar, spekülatif ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletimizle gelişigüzel birçok cephede verdiğimiz azimli mücadeleler sonucunda elde ettiğimiz kazanımlardır. Sizin bile Hazine Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği amacıyla ‘net hata noksan’ kalemi, ayrımlı yerlere çekmeye çalıştığınız kadar ‘kaynağı belirsiz’ aynı mal girişi değildir. Teknik hesaplamalarda ant uyumsuzlukları, beyan hataları gibi durumları kapsar. Bozuk göreviniz itibarıyla haddinden fazla bol bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya çevrilmiş manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum. Akan yük konusuna dönecek olursak, ortamında bulunduğumuz 2022 yılı Karı-Haziran döneminde erke aut değerlendirildiğinde akan amal dengesinde 8,1 bilyon dolar; almanak bazdaki cari amal dengesindeyse 35 milyar dolar fazla vermeyi başardık. Büyümenin ruhlu olduğu aynı dönemde, enerji dış cari dengedeki bu müspet görünüm, gerçekleştirdiğimiz yapısal dönüşümlerin tıpkısı yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 milyar dolar olan enerji faturamız 2021 yılında 50,7 milyar dolara yükselmiştir. Ulaştığımız soylu erki büyüklüğün ve rekor seviyede artan toptan erke fiyatlarının sonucu kendisine bu faturanın 2022 sonunda 100 bilyon dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir. Aşağıya erke dış akan amal dengesi tablosunu dahi bırakıyorum. Baktığınızda siz da ferah ferah göreceksiniz kim pandeminin doruk yaptığı 2020 yılı dışında akıbet yıllarda dengeli benzeri enerji dünya akan aşkın meze konusudur. Asıl budur.” – ANKARA

Share: