Oto galericiler, 6 kamer ve 6 bin kilometre şartının vatandaşlara da uygulanmasını istiyor

Oto galericiler, 6 kamer ve 6 bin kilometre şartının vatandaşlara de uygulanmasını istiyor

TOBB Otomotiv Ticaret Meclis Üyesi Fahrettin Mağrip:

“Ferdî vatandaşlara birlikte ayrımsız ve vehleten fazla almış olduğu sıfır araçta 6 kamer 6 bin kilometre satma yasağı sınırı uygulanırsa, o antlaşma yasayı delgeç tıpkı meydan bulmayacaklar”

KOCAELİ – İkinci umum otomobil satışında 6 ay ve 6 bin kilometre şartına ilişkin değerlendirmelerde bulunan TOBB Otomotiv Ticaret Meclis Üyesi Fahrettin Batı, “Kesme ve kati çözümü, kişiler üzerinden dahi sınırlama geldiğinde olacaktır. Bireysel vatandaşlara de benzeri ve dangadak çok almış olduğu muvaffakiyetsiz araçta 6 ay 6 bin kilometre mir yasağı sınırı uygulanırsa, o zaman yasayı delecek tıpkı yer bulmayacaklar” dedi.

Konuya ilgilendiren açıklama fail Kocaeli Oto Ticaret Merkezi Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Otomotiv Tecim Divan Üyesi Fahrettin Mağrip, “Tecim Bakanımızın otomotiv sektörüyle ait kullanılmamış ayrımsız uygulamaya geçeceği konusunda açıklamaları oldu. Bu çerçevede şirketler, rent a ilan firmaları ve oto galerileri başarısız almış oldukları uzlaştırıcı 6 kamer ve 6 bin kilometre dolmadan satamayacaklar. Benzeri ortaklık düşünün azık, otomotiv, uran, limited şirketi diye geçiyor, esas unvanı azık amma iştirak unvanından otomotiv yazdığı için birden çokça rate aracı alarak genel ağ üzerinden yahut başka şekilde satışa sunuyor. Hepsi üzere geçerli değil ancak gâh rent a ilan firmaları elan fazla çevirgeç alarak, bu araçları kar elde ika amacıyla elinde tutuyorlar, aynı zamanda da sayısı haddinden fazla az olsa bile bu tip işleri fail galerici arkadaşlarımız var” dedi.

“Vatandaşlara da uygulanırsa o antlaşma yasayı delgeç bir vadi bulmayacaklar”

Hayata geçirilen uygulamanın akıllıcasına olduğunu tamlayan Batı, “Benim zatî fikrim bu yeterli değil banko ferdî şahsılara bile bu uygulamanın getirilmesini istiyorum. Şirket, rent a carlar veya galerinin dışında; vazifeli, işçi, işveren, sanayici, tıpkısı vatandaş ki alıyorsa alsın, nagehan aşkın almış oldukları araca bir aplikasyon yapılsın istiyoruz. Zira bu yasayı ferdî şahsılar üzerinden delecekler. Değişmez ve kati çözümü, eşhas üzerinden birlikte sınırlama geldiğinde olacaktır. Ferdî vatandaşlara dahi tıpkısı ve gürpedek aşkın almış olduğu rate araçta 6 kamer 6 bin kilometre bey yasağı sınırı uygulanırsa, o ant yasayı delecek tıpkı saha bulmayacaklar. Bu işi yapanlar genelde araç dışı tecim eden insanlardır” diye niteleyerek konuştu.

“Sektöre çok nazik zararı oldu”

İkinci umum araba sektöründe sakinlik olduğunu dahi söyleyen Günindi, “İki kamer öncesine bakarak yüzde 30-40 seviyelerinde tıpkısı daralma var. İnsanlar bayramdan önceki tatil ve memleketlerine gezmek amacıyla komütatör ihtiyaçlarını henüz önceden karşıladılar. Bu sebeple tığ aynı tutar darama bekliyorduk. Fakat bir siyasal partimizin genel başkanı ÖTV’nin indirileceği ile ait aynı bilcümle kullandı. Vatandaşta bu nazik bire bir ümit oluşturdu. Gelişigüzel hangi büyüklüğünde maliye bakanımız açıklama yapsa bile, insanlar hala daha zihninden bunu atabilmiş değil, o konuşmanın kurgu eş ve alışıyla ait ticarete ve sektöre çok şişman zararı oldu” şeklinde konuştu.Share: