Özcan Purçu’dan, Kültür Bakanı Ersoy’a: “Hikâyeleme Vatandaşlar, Hastalık Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Deli Dolu Tıpkı Şekilde Namevcut?”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, güzeşte Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında, Nazır Mehmet Nuri Ersoy’a; “Doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar; özellikle sanatsal kültürün devam ettirilmesinde kocaman caka oynayan Roman vatandaşlar, bozukluk Hars ve Turizm Bakanlığında aktif ayrımsız şekilde bulunmayan?” sorusunu yöneltti.

CHP İzmir Saylav Özcan Purçu, esbak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında meze aldı. Nazır Mehmet Nuri Ersoy’a, “Tahkiye vatandaşlar için 2016 yılından bugüne büyüklüğünde Eylem ve Takip planı kapsamında kaç kuruş ayırdınız? Rate. Mademki bütçe ayırmayacaktınız Hars ve Turizm Bakanlığı yerine neden izleme ve gösteri planında yer aldınız?” diye soran Purçu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar; hele sanatsal kültürün bitmeme ettirilmesinde makro çalım oynayan Hikâyeleme vatandaşlar neden Kültür ve Turizm Bakanlığında etkili bire bir şekilde namevcut? Hars Bakanlığı yerine Izleme ve Gösteri Planı kapsamında hangi eylemi yaptınız üstelik gösteri planında hala saha alıyorsunuz?

“TAHKIYE SANATÇILAR OLMASA EFE OYNAYAMAZSINIZ”

Mardin’in enstrüman alanındaki kültürünü devam ettiren sanatçılar kimlerdir? Romanlar. Diyarbakır’dan İzmir’e; Antep’ten Aydın’a kadar sanatta bilcümle Romanlar vardır. Aydın’de Anlatı sanatçılar olmasa ağabey oynayamazsınız. Mardin üstelik dernek yapamazsınız. 200 almanak geçmişimizi simgeleyen türküleri Anlatı müzisyenler ezberlemişler ve seslendiriyorlar, belgeseller çekiliyor. Sanatçılar sefalete ve açlığa mahküm; amma hükümetten patırtılı namevcut. Bakanlığın umurunda de değil.”

“ROMANLARIN İSMİ SANATLA, KÜLTÜRLE ÂDEM DEĞERDİR”

Akıbet 2 yılda 103 müzisyenin konuşu sorunlar nedeniyle intihar ettiğini tamlayan Purçu, “Siz intihar eden müzisyenlere hangi yaptınız? Elden derman sürdünüz. 1000 TL yardım ile müzisyenlerle adeta hezel ettiniz. Romanların ismi sanatla, kültürle insan değerdir. Ancak siz Romanları seçme defasında atladınız” dedi.

Purçu, şunları söyledi:

” Türkiye’bile Tahkiye müzisyenler açlıktan yoksulluktan kırılıyor, hangi efsus kim Hars Bakanı sadece seyrediyor. Peki Hikâye kültürü bu şartlarda elbette bitmeme edecek? Geçinemeyen Romanlar daha çok bambaşka işlerle uğraşmaya sınırlanmış kalıyor. Hars Bakanlığı’nın bütçesi yüzde 132 kalık. Ne yapıyorsunuz bu parayı? Sebep sokak müzisyenlerine sanatçılara vermiyorsunuz? Vatandaşın parasını vatandaşa verin. Müzisyenler 40 yıl çalgı çalıyor, söylüyor; zor dahi olamıyor. Yıllar bilahare sokaklarda açlıktan, sefaletten ölüyor. Bizim sanatçılarımız elverişsiz dışlarında orkestralara, etkinliklere nida ediliyor. Bizim Bakanlığın bunlardan haberi henüz olmuyor.”

Share: