RTEÜ’nün 9 ayrımlı mandalina ürettiği bahçede hasat şenliği düzenlendi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesince (RTEÜ) 9 farklı mandalina çeşidinin tescilinin alınması üzere kurulan bahçede hasat şenliği gerçekleştirildi.

Rize mandalinasının tescili üzere RTEÜ hesabına girişimlerde kâin Ziraat Fakültesi Bostan Bitkileri Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Keziban Edip, gazetecilere, “satsuma” olarak birlikte tanıdık Rize mandalinasının gerek erken verimi gerekse çekirdeksizliği nedeniyle bağırsak ve aut pazarlarda matlup ve haddinden fazla tutulan tıpkısı turunçgil olduğunu söyledi.

Ziraat Fakültesi yerine 2013-2017’bile çalışma başlattıklarını tamlayan Kalem Erbabı, “Satsuma (Rize) Mandarininin Tüyo Seleksiyonu ile Islahı Projesi” çalışması yürütüldüğünü, klonları arasından üstün tadımlık gösteren 53 farklı genotip belirlendiğini ifade etti.

Musannif, projenin ikinci aşamasında 3 yıl süresince ve ayrımlı üreticilerin bahçesinde mevcut 53 seçilmiş klondan aşılama gözü alınarak amut üretildiğini ve bu fidanların ÇAYKUR’dan irade edilen araziye dikildiğini kaydederek, bahçede büyümeleri sağlanarak ürün vermeye başladıklarında bir bahçede kendi aralarında yarıştırıldığını, üstün özellik gösteren 9 mandalina çeşidinin tespit edildiğini anlattı.

Tohumluk Tescil ve Kabul Merkezi Müdürlüğüne başvurularak tescil süresinin başlatıldığını nâkil Kalem, “Tescilimizin akıbet yılı. İnşallah 2023 yılı Mart ayında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Rize namına 9 soy mandalinamız kâr cins listemize kaydedilmiş olacak.” dedi.

Muharrir, tescil projesinin Türkiye üzere önemli olduğunu vurgulayarak, ihracat açısından satsuma mandalinasının bir numara tam geldiğini ifade etti.

Eskimemiş çalışmaların mandalinanın verimi ve süresini uzatacağının altını çizen Edip, şunları kaydetti:

“Türkiye’üstelik mandalina sezonu güdük. Sezonu uzatmaya çalışıyoruz. Eskimemiş çeşitlerle mandalina sezonu 3-4 kamer henüz uzayacak. Bu çeşitlere Iye ve Akdeniz bölgesinden rica var. Çeşitlerimizi o bölgelere götürüp denemeler yapacağız. Yıpranmamış çeşitlerle hoppadak Rize amacıyla değil, Türkiye amacıyla da mandalina sezonunu 3-4 ay uzatmış olacağız.”

ÇAYKUR Atatürk Çay ve Bostan Kültürleri Araştırma Enstitüsü bünyesindeki bahçede planlı hasat şenliğine, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmayan, rektör yardımcıları ile çokça sayıda öğrenci katıldı.

Share: