Sakarya haberi: Sakarya’da “2023’e Doğru Site Buluşmaları” programı düzenlendi

YANLIŞSIZ Tümen Genel Komutan Yardımcısı Mualla İhsan Çetince, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü kanun teklifine ilgilendiren, “Temel türe ve hürriyetler, özgürlükler, diyanet ve vicdan hürriyeti; bunlar kanunla imkânsız. Bunu amiyane eşhas üstelik agâh. Çözülecekse toplum bunu kabul değer. Bu türe filhakika çırılçıplak var. Hiçbir şeye lazım yok. Ama aynı yerde kayda geçecekse kayda geçecek meydan Kanunuesasi’dır.” dedi.

DÜRÜST Tümen Teşkilat Başkanlığınca düzenlenen “2023’e Doğru Kent Buluşmaları” kapsamında Güç, MKYK üyeleri Serpil Yılmaz ve Davut Ateşli Şiviloğlu, Sakarya, Kocaeli, Bursa, İstanbul ve Yalova’dan 17 milletvekilinin katılımıyla matbuat toplantısı düzenlendi.

Güç, iktidarları döneminde Sakarya’dahi yetişek, afiyet, turizm, ekincilik ve endüstri alanlarında projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Cumhur İttifakı’nın bire bir zihniyet ve kapsamda için devam edeceğini vurgulayan Güç, bu ittifaktan sâdır iktidarın çekirdeksel erke, gaz, sondaj çalışmaları; Suriye, Libya, Ukrayna, Karabağ politikaları ve yıldırı örgütleriyle savaş üstüne belli noktaya geldiğini kaydetti.

Güç, CHP öncülüğündeki tehalüf partilerinin başörtüsü sorununa ilişik yasa teklifi vermelerine değinerek, “Pir bir etap gibi görünüyor ama bunun kanunla çözülmeyeceğini bari bilmiş olsalardı. Temel türe ve hürriyetler, özgürlükler, ilmek ve vicdan hürriyeti; bunlar kanunla gayrimümkün. Bunu sıradan kişiler da agâh. Çözülecekse cemiyet bunu akseptans şayan. Bu doğruluk elhak doğuştan var. Hiçbir şeye ister yok. Ama tıpkısı yerde kayda geçecekse kayda geçecek kayran Anayasa’dır.” diyerek konuştu.

Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’nin gaz merkezi olabileceği yönündeki açıklamaları karşısında muhalefetin tavrını eleştiren Güç, Budun İttifakı’nın, “Ülke amacıyla cesim olan, Halk İttifakı’nın işine yarayacaksa yapılmasın” mantığıyla akıntı ettiğini, Cumhur İttifakı’nın ise “Cumhur İttifakı’nın aleyhine bile olsa Türkiye’nin lehine ise kesin yapılmalı.” şeklinde düşündüğünü dile getirdi.

Çetince, muhalefetin “güçlendirilmiş milletvekili bütün” çalışmasından bahsederek “Bu patolojik sistemlere, hele Türkiye’da on paralık işlememiş olduğu tescillenmiş olan bu sisteme periyot gayretleri ve bu uğurdaki çalışma amiyane beklenmeyen donör noktadadır.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kimyasal zırh kullandığı iddialarına ait Çetince, “Türkiye’nin yasal ve yasal olmayan tek yöntemi devreye sokmayacağını bibi bire bir kalem anlayamıyorlar. Türkiye’ye değil birlikte teröristlere inanmaya müteharrik zekâ, oralarda maalesef vadi düzlük gözüküyor. Maatteessüf ikinci partinin lideri sayın Kemal Kılıçdaroğlu, hep bunlara hiç patırtılı çıkarmıyor.” ifadesini kullandı.

Mualla İhsan Ağır, CHP’nin, “dezenformasyonla uğraş düzenlemesi” namına aşina Matbuat Kanunu ile Bazı Kanunlarda Mübayenet Yapılmasına Dair Kanun’la Türk Ukubet Kanunu’na (TCK) eklenen 29. maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle Esas Mahkemesine başvurmasını dahi değerlendirdi. Zor, arsıulusal araştırmalara göre Türkiye’bile “yalan bili” oranlarının yüksek olduğunu, bu kanuna gerekseme duyulduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmanın arkası sıra heyet, Sakarya’nın ilçelerinde vatandaşlarla görüşmeler fayrap etmek üzere yola çıktı.

Toplantıda DOĞRU Fırka İl Başkanı Yunus Tever, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Oylumlu de hazır bulundu.

Share: