Şanlıurfa 2023 yılında turizmde altın çağını yaşayacak

Şanlıurfa 2023 yılında turizmde değerli çağını yaşayacak

İslam ülkelerinin 2023 turizm başkenti Şanlıurfa turist rekoru kırmaya hazırlanıyor

İslam ülkelerinin 2023 turizm başkenti Şanlıurfa’dahi seyyar rekoru bekleniyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül:

“İnanıyorum ki 2023 yılında turizm bizim için altın çağını yaşayacaktır”

ŞANLIURFA – İslam İşbirliği Teşkilatı yoluyla Haziran ayında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’birlikte gerçekleştirilen 11. Turizm Bakanları Konferansında İslam ülkelerinin 2023 turizm başkenti seçilen Şanlıurfa’üstelik hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi. Çalışmalar için hikmet veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 2023 yılında turizmin kendileri amacıyla kızıl çağını yaşayacağını belirtti.

İslam İşbirliği Teşkilatı aracılığıyla Haziran ayında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’birlikte gerçekleştirilen 11. Turizm Bakanları Konferansında İslam ülkelerinin 2023 turizm başkenti seçilen Şanlıurfa’bile hararetli bekleyiş bitmeme ediyor. 2023 yılında seyyar rekorunun kırılması hedeflenen kentte hazırlıklar ise tamamlanma aşamasına geldi.

Şanlıurfa’nın serencam yıllarda gerçekleşen son keşiflerle birlikte dünyanın ilişki odağı haline geldiğini tamlayan Büyükşehir Şehremini Zeynel Abidin Beyazgül, “Şanlıurfa erbap olduğu tarihi, turistik ve kültürel değerlerle cemi dünyada kabul görmüş aynı şehirdir. Serencam dönemlerde keşfedilen Nevali Çori, Sefertepe, Göbeklitepe, Karahantepe ve burada sayılamayacak aynı çok tarihi ve kültürel değerimiz Şanlıurfa’yı dünyanın bağlam odağı haline getirdi. Bilcümle bu keşifler dünyanın bildik tarihinin yeniden yazılmasına araç oldu. Şimdi bu kadar doğru bire bir zenginliğe eş olan bizler tabiki bu değerleri Türkiye’bile ve dünyada zahir henüz mebzul tanıtabiliriz diye niteleyerek ekiplerimizle yavaş benzeri emek içerisindeydik” dedi.

Icraat meyvesini verdi

Çalışmaların karşılığını aldıklarını aktaran Beyazgül, “Kül bu çabalarımız sonucunda malumunuz Türkiye’nin bildirme flaş şehri Şanlıurfamız 2023 yılı İslam dünyası turizm başkenti olarak seçildi. Şimdiden bunun karşılığını kentimize akış atak gelen evcil ve ecnebi turistlerin ilgisinden ve otellerdeki doluluk oranlarında görüyoruz. Bu doğrultuda bizler dahi evcil ve yabancı turistlerin Şanlıurfa’nın henüz keşfedilmeyi muntazır bir çokça güzelliğini görmeleri ve yaşamaları üzere mütenevvi hazırlıklar yapıyoruz. Neler yaptığımızı kısaca afişe etmek icabında, kentimizde hesaplı arkeolojik çalışmalara lojistik destek sağlıyoruz. Hazreti İbrahim ve Hazreti Eyüp Peygamber makamlarının beyninde ulaşımı elan abat sağlayacak turizm yolu çalışmalarını yaptık, sona geldik. Bunu birlikte benzeri haddinden fazla yapıyı istimlak ederek gerçekleştirdik. Tarihi mekanlarımızın belde düzenlemesini yapmaya bitmeme ediyoruz. Antrparantez turizmde yüce bir başlık olan konaklama sorununu de fora etmek amacıyla gerek Bozova’de, gerekse Eyüp Nebi’üstelik misafirlerimizin kullanımına amade ağıl getirdiğimiz konaklama yerlerimiz da mevcut. Şurası da hatırlatayım ki Şanlıurfa anca tıpkısı günde gezilip görülebilecek bir site değildir. Misafirlerimizin henüz açık bir izlence yaparak Şanlıurfa’ya gelmelerini tavsiye ediyorum. bu arada geçen yıla oranla gezgin sayısında yüzde 200’lük tıpkısı artış bekliyoruz. İnanıyorum kim 2023 yılında turizm bizim için altın çağını yaşayacaktır. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yerine şehrin bütün dinamikleriyle eş bellek ve paydada buluşarak şehrimizin kadim kültürünü ve değerlerini ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtmaya devam edeceğiz” diyerek konuştu.

Share: