Siirtli üreticilere tarımda tasarruflu su kullanımı anlatıldı

Siirtli üreticilere tarımda tasarruflu su kullanımı anlatıldı

SİİRT – Siirt Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünce ‘İklim Değişikliğine Harmoni ve Tarımda Tasarruflu Su Kullanım’ paneli düzenlendi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanlığınca Tarımsal Sulama Terbiye Programı çerçevesinde düzenlenen panelde iklim değişikliğinin tarımsal istihsal üzerindeki menfi etkilerini minimize almak amacıyla akarsu kıtlığı, katmerli veya kuraklık gibi temel sorunların kaldırılmış edilmesinde suyun ve su kaynaklarının yönetimi, basınçlı sulama sistemlerinin kullanımı, sulama altyapısının geliştirilmesinin beraberinde hareketli akarsu kullanımı, yenilenebilir enerji kaynaklarının sulamada kullanımı, enformatik ve uzaktan algılama ile suyu izleme, arazi ve belde dulda konularında panelist hocalar vasıtasıyla üreticilere lokma tatlısı ve brifing yapıldı.

Panelde Harran Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Uca Çullu, Doç. Dr. Mehmet Şenbayram, Antepfıstığı Araştırı Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Nevzat Arslan, Tarım Faziletkâr Mühendisi Serkan Kösetürkmen ve Siirt Üniversitesinden Prof. Dr. Ağır Karademir, Doç. Dr. Mehabetli Beyhan Uçak ile Dr. Öğr. Üyesi Halit Seyfettin Atlı hatip adına ulama sağladı.

Siirt’te birçok ürünün toprak ve talih ekonomisine katkılar sağlayan marka değeri bulunan kocaman tarımsal ürünlere cemaat olduğunu dile getiren Siirt Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, akıbet ilkokul yılda vekillik tarafından nebati ve hayvancılık alanında üreticilere 361 milyon liralık terviç sağlandığını aktardı. Demirhan, “2022 yılında Rustik Kalkınma Yatırımları çerçevesinde 30 milyon tutarında 515 projemiz onaylanmıştır. İlimiz, 515 proje ile büyüklük sıralamasında geçmiş 20 de kayran almıştır. 2018-2022 yılları arasında bakanlığımız, valiliğimiz ve ilişik kurumların destekleri ile Siirt tarım ve hayvancılığının geliştirilmesi için 53 milyon liralık tutarında 70 adet tarımsal proje uygulanmış, uygulanmaya devam etmektedir” dedi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak ise, “Mümasil zamanda özellikle 2020 yılında yoğun susuzluk görüldü. Kâh ürünlerde yüzde 50’ye andıran bire bir düşüş kaydedildi. Bu hayvancılık alanındaki sonuçlardan bahsetmemiz mümkün. Tabi bizim bunlarla ilişik yapmamız gerekenler var. Yapmamız müstelzim ancak yapamadıklarımız var. Pahal tıpkı nimeti boşa akıtıp gidiyoruz. Heba oluyor sularımız” şeklinde konuştu.

Panele Vali Yardımcısı Abdulhamit Bahtiyar, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, diyar ve ilçe müdürlüğü idarecileri ile beceri elemanlar, ekincilik danışmanları, STK temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Share: