‘Tahıl Koridoru Anlaşması’nda kritik çağ ’19 Kasım’

‘Hububat Koridoru Anlaşması’nda ciddi çağ ’19 Teşrinisani’

Hububat koridorunda önce barışma 19 Teşrinisani’üstelik bitecek

IAOM Avrasya Başkanı Ulusoy: “Umarız 19 Son Teşrin’bile diplomatik münasebat hububat koridorunun devamı için vacip şartları oluşturur”

Türkiye, hububat koridoruyla birlikte dünyanın tahıl üssü konumuna geldi”

“Türkiye, aralık olmasa de alternatifleri olan ayrımsız büyüklük”

“Türkiye tahılda geçtiğimiz sezona bakarak çokça elan hayat dolu stoklara cemaat”

SAMSUN – Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği Avrasya Bölge Başkanı Dr. Ermiş Günhan Ulusoy, ‘Tahıl Koridoru Anlaşması’nın ’19 Kasım’birlikte biteceğine ilgi çekerek, “Umarız 19 Teşrinisani’da diplomatik münasebat tahıl koridorunun devamı üzere lüzumlu şartları oluşturur” dedi.

Rusya’nın çekildiğini açıkladığı hububat aralık anlaşmasına, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesiyle devam kararı alınmıştı.

Ulusoy, 24 Gücük Ay 2020’da Rusya- Ukrayna savaşı başladığından itibaren erke üzere hububat sektörünün dahi bildirme çok etkilenen kayran olduğunu hatırlatarak, 19 Kasım’bile ilk anlaşmanın biteceğine dikkat çekti. 1 Ağustos tarihinde tahıl koridorundan sevkiyatlar başlayana büyüklüğünde 5 ay boyunca Ukrayna’dan on paralık sevkiyat gerçekleştirilemediğini tamlayan Ulusoy, “Bu dönemde mecmu dünyada tahıl fiyatlarının yüzde 60’a büyüklüğünde yükseldiğini gördük. 22 Orak Ayı tarihinde gerçekleştirilen tahıl koridoru antlaşması ile 1 Ağustos’ta başlayan sevkiyatlarla ortalık asıl tıpkı rahatlama yaşadı. 29 Ilk Teşrin tarihine büyüklüğünde 408 kıta gemiyle 9 milyon 350 bin tonluk hububat koridorundan sevkiyat gerçekleşmişti. Bu gerçekleşen sevkiyat içerisinde en fazla ihracat yapılan 3 ülkeye baktığımızda yüzdelik 19’unun İspanya, yüzde 13’ünün Türkiye, yüzde 9’unun dahi İtalya olduğunu görüyoruz. Nişane desenine baktığımızda 4 milyon tonluk mısır sevkiyatı, 2 buçuk tonluk buğday sevkiyatı ardında birlikte yağlı tohumlar, arpa, yemleme hammaddeleri kadar ürünler geliyor. Ukrayna’nın tahıl koridorunun çıkışlarında bu kadar mahsulat geliyor. Rusya’nın tahıl koridorunu durdurmasıyla piyasalar hızlı hızlı buna bire bir cevap verdi. Cumhurbaşkanımızın konuya tezce müdahil olmasıyla bu sorunun çözülmesi piyasalarda tekrardan benzeri rahatlamaya sebebiyet verdi” diye niteleyerek konuştu.

Fakat şuan antlaşmanın boy bos süresinin yine tıpkı darboğaz yerine durduğunu vurgulayan Ulusoy, “19 Son Teşrin’da evvel antlaşma bitecek. Rusya’nın da açıklamaları var. ’19 Kasım tarihine gelindiğinde şartlara bakacağız’ diye niteleyerek açıklamaları var. Dolayısıyla şuan koridorun küşade olmasıyla sektördeki herkesin tıpkısı memnuniyeti küçümseme konusudur. Umarız 19 Teşrinisani’birlikte diplomatik ilgiler hububat koridorunun devamı amacıyla lüzumlu şartları oluşturur” şeklinde konuştu.

Dünyanın yeryüzü makro gündemi ‘dinginlik’

Resesyonun şu anda dünyanın sunma eke gündemi olduğunu kaydeden Ulusoy, şöyle bitmeme etti: “Enflasyonu tefevvuk etmek üzere artırılan faizler şu anda ekonomileri soğutuyor. Bizim hububat sektörümüz en tarafında yaşanan bu şoklardan ekolojik ortam Rusya-Ukrayna ve yağışsızlık nedeniyle bizim fiyatlarımız ayrıksı ürünlere oranlara pandemi sonrası kazandığı ivmeyi kaybetmedi. Bu koridorun kapandığı dönemde bu bildirme üzere majör ayrımsız alışılmadık demektir. Fiyatların yüzdelik 10’a kadar akıntı yaptığını oradan sonradan esasen gevşediğini görüyoruz. Bu üstelik bize 1 yıl eski durumdan dinginlik şartları zımnında biraz daha sağlam fiyatlar görebileceğimizi gösteriyor. Dünya üzerindeki bu para miktarının bu resesyondan dolayı giderek azalmasından dolayıdır.”

Türkiye’birlikte un sektörü

Türkiye’da, un sektöründe isim nema hızının üstünde benzeri tahaccüm görüldüğünü tamlayan Ulusoy, “85 milyonluk nüfusumuz herhangi bir yıl 1.2, 1.3 artarken un pazarı dahi 1.6 ile 1.8 beyninde büyüme gösteriyor. İhracat tarafına döndüğümüzde Türkiye etraflı yıllarda dünyanın yer balaban un ihracatçısıdır. 2014 yılından beri bu birinciliği korumaktadır. Ancak 3 buçuk milyon tonluk şahika ihracatımızı 2018 yılında yapmışken 2021 yılını 3 milyon titrem ile kapattık. Şu anda 2022 yılının gidişi bile bu 3 milyon tonu kolaylıkla çarçabuk yakalayacak şekildedir. Eylül sonuna baktığımızda sabık seneye bakarak hacim yerine yüzde 5’lik ayrımsız düşüş var. Hacim kendisine baktığımızda yüzdelik 27’lik benzeri ihracat görüyoruz. 2022 yıl böylece 1 buçuk bilyon doları un sektörü ihracatta yakalamayı hedefliyor” açıklamasında bulundu.

Ulusoy, şunları söyledi: “Türkiye dünyadaki balaban ithalatçılara baktığımızda Mısır, Endonezya, Çin’in peşi sıra 4. sırada geliyor. 9 milyon tona andıran tıpkısı ithalatımız var. Tabiatıyla bu ithalata tığ hep yanında ihracatla gelişigüzel bakıyoruz. Az Buçuk geçmiş anlattığımız un ihracatı kabil makarna, bisküvi, ebebulguru kabilinden eksiksiz buğday mamulleri ihracatları ithalatla gerçekleştiriliyor. Nedeniyle bu ithalatın tahminî 6 milyon tonluk kısmı ihracata yöneliktir. 2 buçuk 3 milyon tonluk kısmı ise dar içi tüketime yöneliktir. Bu üretimimizde eksiklik olduğu senelerdedir. İçinde bulunduğumuz yıl TÜİK’in ikinci bitkisel üretim tahminine bakarak 19.8 milyon tonluk aynı üretimimiz küçümseme konusudur. Yer Mahsulleri Ofisi’nin mahdut içinden satın aldığı 7 milyon tondan çok bir tahıl meze konusudur. Dolayısıyla tahıl koridorunu gelişmelerini tıpkısı arada değerlendirdiğimiz üstelik Türkiye geçtiğimiz sezona bakarak bu zaman çok elan faal stoklara cemaat olduğunu söyleyebiliriz”.

Türkiye dünyanın tahıl üssü

Ulusoy, Türkiye’nin tahıl koridoruyla alay malay dünyanın hububat üssü konumuna geldiğine üstelik ilgi çekti. Ulusoy, “Bu koridorun genişlik eleştiri yönü dünyanın buğday arzına sağlamış olduğu katkı. Zira Ukrayna’üstelik üretilmiş ürünler dünyaya ulaşamadığında dengeyi uydurmak olabilir değil. Aralık sayesinde bu angarya için haddinden fazla heybetli tıpkısı etap atıldı. Türkiye, tekmil dünyaya bu gıdadaki krizi aşacak tıpkısı fırsatı verdi. Tahıl koridorundan im sevkiyatı gerçekleştirilen ülkeler arasında, 1.8 milyon tonla İspanya birinci, Türkiye 1.3 milyon titrem ile ikinci sıradadır. Türkiye bu anlaşmanın hem garantörlüğünü yaptı hem da majör miktarda ürünü bu koridordan temin etti. Bağlı olduğu dönemde farklı mütenavip tedbir ülkeleri ile görüşmeler oldu. Türkiye, mesafelik olmasa dahi alternatifleri olan bire bir ülkedir. Bu yıl rekolte yağışlar sebebiyle güzeşte seneden henüz gani, koridorun tutkun olduğu durumda de bizim başka ülkelerden ithalat takviyesi ile dengeyi mizan şansımız var. 19 Kasım’da sona eren anlaşmada, Türkiye Ukrayna’bile yüklenecek ve yüklenmiş gemilerin kontrolünü fail Baş Başa Arama Merkezi’ne sülale sahipliği yaptı. 19 Son Teşrin sonrasında, anlaşmanın devam yazar etmeyeceği, ederse hangi şartların ilave olacağı bilinmiyor. Ama yorumlar arasında, doğalgazda öngörülen üzere, Türkiye’nin ürünlerin indirildiği, depolandığı ve yine gönderildiği ayrımsız transit nokta namına kullanılması de var. 8.5 milyon tonluk lisanslı depo kapasitesi, limanlardaki depolama kapasitesi ile Türkiye’nin bunun yapabilecek yeterli tıpkı altyapısı var. Türkiye, koridordan emniyetli olunamadığı tıpkı durumda hakeza bire bir rolü da üstlenebilir” ifadelerini kullandı.

“2029 yılında Türkiye’nin sunu balaban zirai sanayi ve azık şirketi olmayı hedefliyoruz”

Türkiye’nin Borsada işlem gören bir tane un üreticisi Ulusoy Un, Samsun Birleştirme Azık Sanayi’de hayata geçirdiği 50. Yıl Üretim Tesisi’yle alay malay buğday el işi kapasitesini 900 ton/günden 3 bin 925 ton/güne çıkardı. Bölüt en olduğu Son Teşrin 2014 yılından bu yana buğday el işi kapasitesini 4,5 ikmal artıran Ulusoy Un’un hedefi, 2029 yılında Türkiye’nin arz büyük tarımsal uran ve besin şirketi tutmak.

Ulusoy Un Umumi Heyet Başkanı Ulusoy, firması için şu bilgileri verdi:

“1969 yılında Ulusoy Gıda ile başlayan gıda sektöründeki faaliyetlerimiz, 1989 yılında Ulusoy Un’un kurulmasıyla endüstri alanında dahi bitmeme etti. Zaman Ulusoy Un’un Samsun’dahi 2085 ton/dönme, Çorlu’dahi 400 ton/bölüm, Aydın’bile 640 ton/devir ve Ankara’da 800 ton/aktarılma kalkışmak 4 istihsal tesisinde bütün 3 bin 925 ton/dönem buğday el işi kapasiteli üç fabrikası ve 300 bin tondan aşkın hububat stoklama kapasitesine cemaat silo, depo ve açık bölge depoları bulunmaktadır. Ulusoy Un yerine halka arz sonrası dönemde yatırımlar noktasında 3 pare koca hamlemiz oldu. Birincisi Samsun Azık Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni kurmuş olduğumuz 50. Yıl Istihsal Tesisimizdir. İlk etabına Boşluk 2019’birlikte devreye aldığımız 50. Yıl Istihsal Tesisimizin 4. ve serencam ünitesini dahi 2022 Haziran ayında devreye alarak projenin üretim hatları kısmını tamamladık. İkinci heybetli adım, Çelikli/ Kırıkkale, Alaca/ Çorum ve Yozgat/Sorgun’daki 3 lisanslı depomuzda 169 bin ton depolama kapasitemizin olması. Üçüncü yüce aşama ise Söke A.Ş.’nin satın alınmasıydı. Türkiye’nin şu anda konsolide yerine sunu iri un istihsal kapasitesine ehil firmasıyız.”

Şu an un sektörünün genişlik yenilikçi tesisine eş olduklarının altını çizen Ulusoy, hedeflerinin 2029’birlikte Türkiye’nin yer şişman zirai sanayi ve gıda şirketi haline akmak olduğunu sözlerine ekledi.

Share: