Tayvan: Çin’e ilgilendiren 6 sefine Ada çevresinde görüldü

Tayvan Defans Bakanlığı, bugün Çin’e ait 22 cidal uçağı ve 6 uğraş gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi.

Tayvan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, uçaklardan 11’inin, Tayvan Boğazı’nda tarafların sorumluluk alanlarını sınırladığı kabul edilen albeni ve bahir hattının doğusuna ve Tayvan’ın “Albeni Defans Tanımlama Sahası” (ADIZ) zar ettiği bölgenin güneybatısına uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, çekicilik ve deniz araçlarının, elektronik izlem araçları, karakol uçakları, gemiler ve kayran füze sistemleriyle izlendiği tabir edildi.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin 2 ve 3 Ağustos’ta Tayvan’a gerçekleştirdiği ziyaretin peşi sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar yapmıştı. 6 bölgede düzenlenen tatbikatlar, Cezire’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu.

Çin ordusu, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri karakol faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 sene aradan sonra musahabe fail geçmiş ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Henüz geçmiş 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı ülfet etmişti.

Tayvan’da Çin’e ilişkin savaş uçakları ve gemiler görüldü

Çin’den Tayvan’a giden Litvanyalı bakan yardımcısına müeyyide

ESIR kavga gemileri ve uçaklarını Tayvan Boğazı’ndan geçirecek

 

Share: