TBMM Başkanı Şentop: Dokunulmazlıklarının kaldırılması komisyonun yetkisinde

TBMM Başkanı Şentop: Dokunulmazlıklarının kaldırılması komisyonun yetkisinde

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Yalova’birlikte murafaa heyetine yönelik sözleri nedeniyle haklarında fezleke hazırlanan CHP’li 3 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilgili, “Komisyonun işidir görevidir; ama alelhusus amme düzeninin bozulması yönünde güvenlik güçleri ile ait eylemlerde tıpkısı şekilde enstantane görevinin devamı konusunda özel hassasiyetlerimiz olduğunu tercüman olmak isterim” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ’11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ kapsamında TBMM Kampüsünde meydan kayran Kabatepe Parkı’nda direk dikti. Şentop, direk dikiminin peşi sıra matbuat mensuplarının sorularını cevapladı. Şentop, CHP milletvekilleri Yüce Ateş Parçası Başarır, Seyit Torun ve Turan Akdoğan üzerine, Yalova 2’nci Aheste Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık sav sırasında duruşma heyetine müteveccih sözleri dolayısıyla hazırlanan fezlekenin, TBMM’ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildiğinin hatırlatılması üzerine şöyle dedi:

“Ego bile o görüntüleri izlemiştim. Çokça çeki verici görüntüler. arada bir tartışmalar olabiliyor murafaa salonlarında. Ama mahkeme esnasında, görevi esnasında hakime karşı bu şekilde rencide edici faziletli sesle ve hakaretvari ifadelerle saldırmanın, atak etmenin, sadece milletvekilleri değil, alışılagelen sıradan vatandaşlarımız için birlikte uygun olmadığını ve benzer benzeri olayın da ben yaşanmadığını; şimdiye büyüklüğünde düşündüm, geriye çevrilmiş kendisine araştırdım bulunmayan.  Nedeniyle vahim benzeri görüngü.”

Şentop, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın, bahis konusu milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki Divan’e yaptığı çağrıya ilişik bile “Divan Başkanlığı filhakika mevrut bilcümle fezlekeleri sadece teşri sorumsuzluğu bakımından inceleyerek ilgilendiren komisyona gönderme ediyor. Komisyonun işidir görevidir; amma hele amme düzeninin bozulması yönünde asayiş güçleri ile ait eylemlerde aynı şekilde yargılama görevinin devamı üstüne hususi hassasiyetlerimiz olduğunu hikâyelemek isterim” diye konuştu.

Share: