TBMM Başkanı Şentop, CHP’li üç milletvekilinin dokunulmazlık fezlekesini değerlendirdi

TBMM Başkanı Şentop, Yalova 2. Okkalı Ukubet Mahkemesi duruşmasındaki görüntülerin çok çeki verici olduğunu belirterek CHP’li üç milletvekilinin dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmalarına ilgili “Meclis Başkanlığının özel bire bir yetkisi bulunmayan. Sedir Başkanlığı mevrut bilcümle fezlekeleri hoppadak teşri sorumsuzluğu bakımından inceleyerek ait komisyona gönderme ediyor.” dedi.

Şentop, 11 Son Teşrin Milli Ağaçlandırma Günü zımnında Türkiye Büyük Millet Meclisi Kampüsü’nde düz düzlük Kabatepe Parkı’na dikme dikti.

Fidan diktikten bilahare izah yapan Şentop, sabık sene çok özel fidanlar diktiklerini bu sene bile 2022 yılı olması dolayısıyla 22 direk diktiklerini belirtti. Şentop, hep vatandaşları rekiz dikmeye nida etti.

Şentop, ayrımsız gazetecinin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla CHP Sazak Milletvekili Ulu Kankızıl Başarır, Ordu Milletvekili Seyit Torun ve İstanbul Mebus Turan Aydoğan için Yalova 2. Alçak Ceza Mahkemesindeki duruşmada “mahkeme hakimlerine aşikâre hakaret” ve “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” iddialarından ayrı ayrı hülasa düzenlediğini belirterek bu milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilgilendiren sorusunu yanıtladı. Şentop, şu ifadeleri kullandı:

“Ego birlikte o görüntülerini izlemiştim. Çokça tartı verici görüntüler. Duruşma salonlarında kimi vakit tartışmalar olabiliyor amma duruşma esnasında hakime alın rencide edici, erdemli sesle ve hakaretamiz ifadelerle hücum etmek hemen milletvekillerimiz için değil amiyane vatandaşlarımız üzere da uygun değil. Geriye çevrilmiş namına araştırdım, benzer ayrımsız görüngü yok. Bu, kırıcı benzeri olay.

Diğer süreçlerde ise Sedir Başkanlığının özel ayrımsız yetkisi bulunmayan. Divan Başkanlığı mevrut bütün fezlekeleri yalnız yasama sorumsuzluğu bakımında inceleyerek ilişkin komisyona atıf ediyor. Komisyonun işidir, görevidir amma alelhusus amme düzeninin bozulması yönünde düzenlilik güçleriyle ilgili eylemlerde; tıpkısı şekilde usa vurma görevinin devamı üstüne hususi hassasiyetler olduğunu açıklamak isterim. Bu laf Katışık Komisyonun yetkisindedir.”

Meclis Başkanı Şentop, basın mensuplarından üstelik rekiz dikimi için yer atmalarını istedi.

Share: