TBMM Umumi Kurulu’nda RTÜK Üyeliği İçin Seçme Haset

TBMM Umumi Müesses’nda zaman, RTÜK üyeliği için seçim yapılması bekleniyor. Ayrımsız eğin kurul üyeliği için İYİ Fırka Grubu Maksat İde ve Mahmur Çiçeği Akdemir’in, AKP Grubu ise Batuhan Mumcu ve Mete Hacıarifoğlu’nun isimlerini namzet adına bildirdi.

TBMM Umumi Müesses’nda bugün, AKP kontenjanından seçilen Taha Yücel’in istifasının arkası sıra boşalan RTÜK üyeliği üzere intihap yapılması bekleniyor. 6112 Radyo ve Televizyonların Yapılış ve Yayın Hizmetleri Hakkında Yasa hükümlerine bakarak, AKP ve İYİ Tümen Grubu, benzeri üyelik koltuğu üzere ikişer ismi namzet kendisine gösterecek. Fakat İYİ Tümen’nin açıkladığı aday isimlerinin Umumi Kurul’daki oylamada milletvekillerine sunulup sunulmayacağı konusu belirsizliğini koruyor.

NE OLMUŞTU?

AKP’li Taha Yücel, kestirmece 3 ay geçmiş ASELSAN Umum Müdür Yardımcısı reşit ve RTÜK üyeliğinden incizap etmişti. O devir, Meclis’teki sandalye dağılımına göre, boşalan RTÜK üyeliğine AKP’li tıpkı ismin seçilmesi gerekiyordu. Ancak İsmail Koncuk’un İYİ Parti’ye katılması ile alay malay RTÜK’teki uzuv kontenjanı gine İYİ Öğür’ye geçmişti. Çarkıt CHP ve Ülke Partisi Mebus Mehmet Büyük Çelebi’nin geçen hafta AKP’ye katılması ile alay malay, RTÜK üyeliğine baştan AKP’li tıpkısı ismin seçileceği bilgisi verilmişti. Çelebi’nin AKP’ye katılmasının peşi sıra RTÜK Başkanlığı’nın, TBMM’ye resmi alfabe göndererek üyelik seçimi yapılması gerektiğini bildirmesi bekleniyordu.

AKP Şanlıurfa Mebus Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, AKP üyeliğinden ve milletvekilliğinden istifa ettiğini açıklamasının peşi sıra izah fail RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, “Fakıbaba’nın AKP’den istifasıyla birlikte abes olan RTÜK üyeliği İYİ Fırka’ye geçer” demişti.

Ancak, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27 Teşrinievvel’da; TBMM bütçesinin görüşüldüğü Çekim ve Bütçe Komisyonu toplantısında, RTÜK üyeliği tartışmasına ait, “Bu şekilde benzeri format henüz önce yaşanmamış. Kanun birlikte bunu öngörmemiş…  Burada hangi tarihteki konu dikkate alınabilir? Birisi seçimin yapıldığı zaman, birisi başlatıldığı gün, bire bir bile üyelikte boşalmanın olduğu gün. Sedir Başkanı yerine 12 Ilk Teşrin’dahi yazmışım yazıyı. Seçimin yapılacağı aktarılma, o saat unsur dağılımı değişiyor. Burada dolayısıyla günce saylav değişimiyle yapılabilmesi olabilir değil” demişti.

Böylece arka kurul üyeliği kontenjanının AKP’ye geçtiği belirtildi.  İYİ Fırka Kadro Başkanvekili Teadül Dervişoğlu, güzeşte TBMM Başkanlığı’na, RTÜK üyeliği amacıyla iki âdem sundu. Dervişoğlu, dilekçede, “Temel ve 6112 mahdut Kanun’un bey hükümleri ve TBMM Başkanlığı’nın günümüze dek olan uygulamalarına bakarak RTÜK üyeliği seçimi, Kanun’un 35. maddesinin beşinci fıkrası gereği seçim çabucak Meclis’teki siyasi parti gruplarının halihazırdaki sandalye dağılımına göre gerçekleştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Her iki tümen grubunun gösterdiği 4 adayın isimleri ve özgeçmişleri şöyle:

İYİ PARTİ ADAYLARI

Tasavvur İde: 25 Mayıs 1969 tarihinde Malatya’üstelik doğdu. İlk ve orta öğretimini Ayancık, Malatya ve İzmir’bile tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Bölümünden çıkışlı oldu. Gazeteciliğe Günaydın gazetesinde muhabir namına başladı. Hürriyet Gazetesi, ATV (A Takımı), Show TV ve Star TV’da muhabirlik yaptı. Arkası Sıra sırasıyla; TGRT’bile Haber Koordinatörü, ATV Bilgi Müdürü, ATV Ankara Temsilcisi, SkyTürkTv Ankara Temsilcisi, Habertürk Genel Ürün Yönetmen Yardımcısı, Çizgi 1 Genel Kitap Yönetmeni, Avrasya TV Genel Yapıt Yönetmenliği görevlerinde bulundu. Takvim, Mütercim ve Yeniçağ gazetelerinde fıkra yazarlığı yaptı. ‘Şeriatın Kestiği Yürek’ adlı aynı kitabı bulunuyor. Genel Nişane Yönetmeni kendisine fariza yaptığı BengütürkTv’den 2017 yılında ayrıldı. Sürekli Matbuat Kartı sahibi olan Amaç İDE, 25 Teşrinievvel 2017 tarihinden bu yana İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Basın Danışmanlığı görevini yürütüyor.

Mahmur Çiçeği Akdemir: 12 Haziran 1985 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlk, itidalli ve lise eğitimini İstanbul’birlikte tamamladı. ÖSYM burslusu yerine okuduğu Okan Üniversitesi İngilizce Çevirmen-Tercümanlık (Çeviribilim) Bölümünden 2007’da çıkışlı oldu.  2006 yılında öğrenimi bitmeme ederken NTV Televizyonu Dış Duyum Biriminde stajla mesleğe başladı. 2007’birlikte İstanbul İmaj Stüdyoları’nda azade dokümanter çevirileri yaptı. Ilkgüz 2007- Mart 2008 arasında TEMA Holding’üstelik idareci asistanı ve tercüman namına çalıştı. April 2008’de ACUN TV’birlikte sabahleyin haberlerini hazırlayıp sundu.  Ardından NTV Aut Haberlere bilim editörü yerine döndü.  2009 – 2010 yılları ortada 4 dilde selen yayını fail 6 NEWS Televizyonu’nda İngilizce-Türki malumat spikerliği ve editörlüğü görevinde bulundu.  2010-2017 yılları arasında BENGÜTÜRK TV’dahi, 2017 Ağustos’ta TELE 1 TV’bile haber spikerliği ve editörlüğü, ardından FOX TV’üstelik yayınlanan Kaybolan Çiçekler programında muhabir ve yayımcılık yaptı. Mayıs 2018 – Mayıs 2019 arasında ise İYİ Fırka İstanbul İl Başkanlığı’nda Matbuat Danışmanı yerine çalıştı. Eylül 2019’dan bu yana KRT TV bilim kanalında selen spikeri, program sunucusu, moderatör ve yayımcı adına görevine devam ediyor.

AK PARTİ ADAYLARI

Batuhan Mumcu: RTÜK’ün merbut olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Özel Türlü Müdürü olarak fariza yapıyor. Mumcu, aynı zamanda Mütevelli Heyeti Başkanlığını Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yaptığı Yunus Emre Vakfı’nın de umumi heyet üyesi. Mumcu, tıpkı üstelik Erzincan Binali Saika Üniversitesi’nde danışma kurulu üyeliği yapıyor. Mumcu, henüz ilk Tarım Portföy A.Ş.’nin Yönetim Kurulu üyesi namına fariza yaptı. Şirketin, Kamuyu Tenvirat Platformu’na yaptığı ayrımsız bilgilendirmede düz düzlük özgeçmiş bilgilerine göre Mumcu, 1983 yılında Erzincan’bile doğdu. İlk, Ilımlı ve Ortaöğretim eğitimini Erzincan’bile tamamladı. 2008 yılında, Yakın Şark Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden çıkışlı oldu. 2012 yılında Çevik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Amme Idaresi bölümünde faziletli lisans eğitimini tamamladı. Elan geçmiş Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda danışman kendisine görev yaptı. Haziran 2016-Temmuz 2017 tarihleri arasında dönemin Başbakan Yardımcısı Sebep Tuğrul Türkeş’in, henüz sonraları da dönemin Başvekil Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun Özel Kalem Müdürlüğü görevini yürüttü.

Mete Hacıarifoğu: Ağustos 1973’te Karabük’te doğdu. 1996-2003 yılları beyninde Güven Umumi Müdürlüğü’nde polis memuru yerine görev yaptı. 2003-2009 yılları ortada RTÜK’te eksper kadrosunda görevlendirildi. 2009-2013 yılları beyninde AKARSU Bakanlığı’nda eğreti vazifeli personel yerine çalıştı. Daha sonradan RTÜK’e döndü; 2013’ten bu yana araştırman kadrosunda Özel Kalem Başöğretmen Vekili adına görev yapıyor.

Share: