TMO, Eflani’de buğday alımına başladı

Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, Yer Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ilçede buğday alımına başladığını bildirdi.

Ertuğrul, ilçede akıbet yıllarda hububat ekimi üzerine vahim gelişmelerin olduğunu söyledi.

Köylerde 15’e andıran çiftçinin bin dönümün üstünde ilk teşrin yaptığını tamlayan Ertuğrul, “Ekimler yapılırken gündeş ekincilik araçları kullanılıyor. Bati aynı üretim artışı oldu. Istihsal artışıyla müstahsil elindeki ürünü pazarlama sıkıntısı ortaya daha çok.” dedi.

Ertuğrul, Eflani Tarım Odası Başkanı Mehmet Karadeniz ile DOĞRU Öğür Karabük milletvekilleri Topluluk Ünal ve Niyazi Güneş’i musahabe ederek ilçede Tarım Cesaret Kooperatifinin ve TMO’nun gelgel yapmasını uydurmak için değişik girişimlerde bulunduklarını hatırlatarak, “TMO’nun taleplerini namına getirdik. Evvel bakımından TMO aracılığıyla buğday alımı başladı. Tahminî 10 çağ çekicilik yapılacak. Buğdayı kilogramı 6 teklik 40 kuruştan alım yapılıyor. Bir lira de kerem desteği var. Çiftçilerimiz memnun. Bu bire bir temel. Eflani’de ilk kez TMO alım yapıyor.” diye konuştu.

“Eflani Ekincilik Güven Kooperatif tahminî 1500 ton rüşvet alımı yaptı”

Eflani Tarım Yüreklilik Kooperatifinin Samsun’daki yem fabrikası için kısaca 1500 ton rüşvet alımı yaptığını aktaran Ertuğrul, “Arpanın birlikte kilogramı 6 liradan alındı. 20 kuruş bile bindi var. 6 liralık 20 kuruşa geliyor. Bu birlikte vatandaşlarımızı mutlu fail benzeri sevap. TMO’nun buğday alımında dahi 2 bin ton hedefliyoruz. Vakit Kaybetmeden bu TMO’nun aldığı tutar. Bu yıl yaklaşık 5 bin titrem buğday üretimi gerçekleşti. Bu domuzuna benzeri miktar. Üretimi tezyit etmek zorundayız. Kalkınma üretimden geçiyor. Belediye yerine gelişigüzel nev üretimi destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: