Tunceli haberleri | Tunceli’de maden ocağındaki patlamada hayatını kaybedenler anısına sokak performansı sergilendi

Tunceli’üstelik eroin ocağındaki patlamada hayatını kaybedenler anısına çıkmaz performansı sergilendi

TUNCELİ – Tunceli’dahi, Bartın’ın Amasra ilçesindeki beyaz zehir ocağında yaşanan patlama zımnında hayatını kaybeden vatandaşlar anısına çıkmaz performansı sergilendi.

Tunceli’da, Bartın’ın Amasra ilçesindeki beyaz zehir ocağında yaşanan patlama nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlar anısına sokak performansı gerçekleştirildi. Temaşa grubu yoluyla kentin iki değişik noktasında planlı anma töreninde bir tane kişilik gösteri yapıldı. Gösteride oyuncu Yılmayan Canşare Topaç, madenci kıyafeti ile benzeri zaman boyunca durdu.

Performansının devamında Topaç, “Madenci kardeşlerimiz amacıyla buradayız. Maatteessüf ki grizu patlaması sonucu Amasra’da 41 madencimizi kaybettik. Bilcümle ortak dileğimiz ve temennimiz şuydu, bunlar bire bir dakika evvel akıbet bulsun. Şairin dediği üzere, ‘Nerde aynı birey ölürse, nerde benzeri birey yaralanırsa oralı olur yüreğim’, bizim bile adi yüreğimiz kanıyor. Onların seçme biri vakit kaybetmeden tıpkı birey değil, sınırlı oldukları benzeri karı var. Çocukları, eşleri, anneleri, babaları var. Sönen biricik tıpkı maltalık değil, koca herif hayatlar sönüyor. Dilek ve temennimiz odur ki önlemler yetkililer yoluyla biran evvel alınır ve bir daha bizim ülkemizde bu şekil can kayıpları meydana gelmez” diyerek konuştu.

Share: