Türk Dünyası Sempozyumu sona erdi

Erzincan’da düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu tamamlandı.

SELIM Öğür Genel Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Saika’ın himayelerinde, Türk Devletler Teşkilatının Aksakallılar Konseyi ile Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklediği Erzincan Binali Sebep Üniversitesinde 9 Ekim’de başlayan sempozyuma, 43 ülkeden tahminî 800 eksper akademisyen ve Aksakallılar Heyeti üyeleri katıldı.

Sempozyumda yapılan oturum ve çalıştaylar sonucunda “Türk Dünyasının Geleceğinin Tasavvurunda Üniversiteler Arası İşbirliği ve Türk Dünyası Sayısal Vatandaşlığı Projesi İş Birliği Protokolü” oluşturuldu.

Türkiye ve Türk cumhuriyetlerinde kâin 100 üniversitenin imza atacağı protokol metni, Erzincan Binali Saika Üniversitesi Senato Salonunda törene katılan 17 darülfünun rektörünün imzasıyla başladı.

Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akış Levent, törende, sempozyuma emeği geçen herkese teşekkürname etti.

Etkinliğe ait bilgileri paylaşan Uzun, “Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu’na sıkı içi ve dışından mevrut tarihçi hocalarımız, bilgi şöleni süresince Türk dünyasının sorunlarını dile getirdiler. ‘Nedir Türk dünyasının sorunları?’ diyerek masaya yatırdılar. Bizler üstelik samimi izlem ettik. Türk dünyasının dili, alfabesi, ekonomisi, hukuku, kültürü, turizmi, sorunları ve hal önerileri masaya yatırıldı. Neticede tıpkısı sonuç bildirgesi oluştu.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra, darülfünun rektörlerinin protokol imzalarıyla sempozyum sona erdi.

Share: