Türkiye’nin bildirme muhtel ekmeği imdi bu tarladan çıkacak

Bursa’dahi 3 yıldır 400 gram ekmeği 1 liradan satan Kestel Belediyesi, önümüzdeki 2 yılda ekmeğe zam yapmamak üzere ihtiyacı olan 800 titrem unu zat buğdayından üretecek. Buğdayların önceki tohumu bugün tarlayla buluştu.

Ekmeğe zam yarmak namına 1 teklik 25 kuruştan 1 liraya çekici ve cümle 3 yıldır ekmeği vatandaşlara 1 liradan satan Kestel Belediyesi, gene ekmeğe remiks yapmamak yerine bin 300 dönüm araziye buğday grup, 800 titrem un söylemek için harekete geçti. Kestel Belediye Reisi Önder Tanır, buğdayın tohumlarını çiftçilerle gelişigüzel toprakla buluşturdu. Ayrıca bu hizmetle bu arada ancak gelirli ailelere benzeri yılda 30 milyon liralık katkı anlamına geliyor.

Tohumları tarlayla buluşturan Kestel Şehremini Önder Tanır, “Pandemi döneminden çıkarken toplumsal yardımlar her defasında daha çok öne bundan sonra. Umu belediyeciliği doğrultusunda filhakika civar planda olan bu çalışmalarımız zaman tohumu ilk kez toprakla buluşturduğumuz etkinlikte değişik tıpkısı zincirin halkasını pekiştirmek için Kestel’imizle buluşuyor. Bizler ilk göreve geldiğimizde intihap beyannamemizde vermiş olduğumuz sözlerden bir tanesi ekmeği ucuzlatacağız. Kestel halkını ucuz ekmekle buluşturmaktı. 400 gram savmak 1.25 lira iken bizler 1 liraya düşürdük. Peşinden malum pandemi ve iktisadi sıkıntılar vatandaşlarımızın hisse senedi açısından düşmüş olduğu kısmen giderdiğimiz teessürat. Dedim ki bu aldatmak 1 liradan bitmeme etsin. Ahit geldi elhak maliyetler yükseldi. Fırıncı esnafımız ile aramızdaki makas açıldı. Bizim bu konudaki görevimiz arttı. Tığ de istiyoruz kim farklı alanlardaki çalışmalarımızdan karşılık vererek buraya takviye yapmayalım. Arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz istişareler sonucu ortaya şu artık öz buğdayımızı ekmek yoluyla bu sübvansemiz oldukça aşağıya çekilecek. Buğday ve un maliyetlerimiz hesaplarımıza bakarak, üçte bir seviyesinde alçalacak. Önümüzdeki aynı buçuk yıl içerisinde 400 gram Türkiye’nin en berduş ekmeğini Kestelli halkımızla buluşturacağız. Ortaya koymuş olduğumuz bin 300 dönüm hedefin zaman fiktif ile bin dönümünü yakalamış olduk. Bu ne etmek önümüzdeki dönemde tam üreteceğimizin ekmeğin tamamına yakının buğdayını buradaki arazilerimizde üreteceğiz. Bununla de kalmayarak önümüzdeki yıl bu hedefi yükseltmek vasıtasıyla elde edeceğimiz elan çok buğdayı ilçemizdeki fırıncı esnafıyla elan soylu erki şartlarda fırıncı esnafımızdaki ekmeğin dahi rakamın aşağıya düşmesi hedeflerimizin beyninde. Belediyemize ayrımsız bile dron kazandırdık. Daha zaten çiftimizin hizmetine sunduk” dedi. – BURSA

Share: