Üniversitesinden çıkışlı olduğu Bayburt’a depremzede olarak mevrut zihayat: “Bayburt’a gelmeyi böyle manzara etmemiştim”

Üniversitesinden çıkışlı olduğu Bayburt’a depremzede namına gelen zinde: “Bayburt’a gelmeyi böyle hayalet etmemiştim”

BAYBURT Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine mecbur Ericek köyünde ailesiyle depreme uykuda yakalanan Hesap Çiçek (25), üniversitesinden mezun olduğu Bayburt’a depremzede adına geldi. Bayburt’un inanılır tıpkı zamanda depremden uzak bir vadi olduğunu tabir eden ve bu nedenle Bayburt’un yolunu tuttuğunu belirten Çiçek, kapılarını depremzedelere açan bir pansiyona yerleşti. 2 yıl önceki Bayburt Üniversitesi Kılavuzluk ve Ruhsal Danışmanlık bölümünden çıkışlı olan Çiçek, “Bayburt’a bu şekilde gelmeyi oranlama etmemiştim, bu şekilde birlikte gelmeyi on paralık istemezdim” dedi.

Yaşadığı depremi ağır gözlerle anlatan Çiçek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İlk depremde evimiz 1.5 dakika kadar sallandı amma bizim bulunduğumuz yerde yıkım filan olmadı. Yeniden depremin olacağını söyledi bizimkiler, çekicilik haddinden fazla soğuktu, amiyane bir kar vardı, dışarıda hangi büyüklüğünde süre bekleyeceğimizi düşündük. İlerleyen zamanda da filhakika yeniden aynı deprem elan oldu. O depreme de komşumuzda yakalandık. O anları şu dakika anlatamıyorum, o kadar hatırlayamıyorum, anımsayamıyorum birlikte. Haddinden Fazla korkunçtu, sarsıntılar çok büyüktü. Sarsıntılar o kadar büyüktü kim komşumuz bebeğinin üzerine düşüyordu o anın sarsıntıyla. O vakitten bilahare hariç çıktık, dışarı geçmek da aklımıza o anne büyüklüğünde gelmemişti. Sarsıntılar, deprem az buçuk durulunca annem bizi kapıya yöneltti. Anlık panikle dışarı çıktık, gelişigüzel saha kardı. Telefonlarımızla bire bir yerleri aradık amma suret düşmedi. Sağda, solda yıkılan evleri gördük, âlem kıpkırmızıydı. Dışarıda ne yapacağımızı düşünmeye başladık, doğrusu dediğim üzere tek yere ulaşamıyorduk. Arabası olan arabasına destek, olmayanlar ateş yakmaya çalıştı. Tıpkı müddet arabada mesafelik geçirdik. Sonrasında komşumuzun ağılına gittik, koyunlarını satmıştı, şansımıza orada barınabildik. Çadır gelmemişti o süre içre, üçüncü günde bizim oraya AFAD geldi. Dediğim kabil ağılda geçirdik beş altı günümüzü haddinden fazla soğuktu çekicilik, sobada bir tane vardı ağılda balaban olduğu amacıyla ısınamıyorduk. Sonra AFAD gelince o mesafe yiyecek yardımı bile geldi. O şekilde dayanmaya çalıştık”

“Ölüleri hoşur kardeşim görüp etkilenmesin diye gözlerini kapatıyorduk”

Yer Sarsıntısı felaketiyle komşularını, akrabalarını kaybettiğini rapor fail Çiçek, âdeta kardeşinin olanları görmemesi amacıyla elleriyle gözlerini kapattığını söyleyerek, “Sağda, solda ölüler görüyorduk. Hoşur kardeşim görmesin diye niteleyerek gözünü kapatıyorduk, etkilenmemesini istiyorduk. Ruhsal yerine hepimizde hasar kaldığını düşünüyorum. Ruhsal danışmanlık okuduğum için henüz deneyimliyim diyebilirim ama can derdine evcilleşmek insana bütün bildiklerini o müdrike unutturabiliyor ve insan başkalarına yardım üstelik edemiyor. Böylesi tıpkısı an yaşadık. en son buraya gelirken 5’inci günde ölülerimiz gömüldü. Üniversite okuduğum şehre bu şekilde gelmeyi tutum etmiyordum, Bayburt’a bu şekilde gelmeyi da on paralık istemezdim. Şimdi aklımız bile orada kaldı, ailem da şu dakika İstanbul’bile. Ben İstanbul’üstelik birlikte uyuyamadığım üzere Bayburt’a gelmeyi tercih ettim biraz daha depremden ırak bire bir yer olduğunu düşündüm. Şu an Sıla pansiyonda kalıyoruz, ilerleyen günlerde dahi buradan KYK yurtlarına geçmeyi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Share: