Uşak veri… Sivaslı Şarküterici: “Alım Gücü Düştü. 1 Kilo Kayran 250 Gram Alıyor”

Sivaslı şarküteri esnafı Mehmet Biter, benzin ürünlerine mevrut bindirim nedeniyle vatandaşların çalım gücünün düştüğünü, bundan sonra kiloyla değil gramla yapıt aldığını belirterek, “Yemler pahalandı. İnekleri kestikleri amacıyla dahi fiyatlar garip yükseliyor. Geçen yıl haddinden fazla benzin satıyorduk, bu yıl satamıyoruz, süt bulunmayan” dedi.

Benzen ve benzen ürünlerine yapılan zamlar vatandaşların alım gücünü düşürürken, esnafın bile işlerinin azalmasına neden oluyor.

Sivas’ta şarküteri esnaflığı eden Mehmet Biter, “Benzen ürünlerine yüzdelik 80 oranında tıpkısı remiks oldu. Zamlar vatandaşlarımızı sıradan etkiledi. Hava gücü düştü. 1 kilogram kayran adam şu zaman 250 grama düştü. Bu yıl çok zorlandılar. Sabık seneye göre çokça somurtkan yükseldi fiyatlar. Yüzde 30 daha remiks geldi ama tığ yansıtmadık. Elimizde bittiği zaman yansıtmayı düşünüyoruz. Güzeşte sene söz gelimi tulum peyniri elli liraydı bu yıl 150 teklik. Sadeyağ 60 liraydı bu sene 120-130 teklik. Bayağı aynı zam geldi. Yemler pahalandı. İnekleri kestikleri üzere da fiyatlar garip yükseliyor. Benzin bulamıyorlar çünkü. Geçen sene çokça süt satıyorduk bu sene satamıyoruz, süt yok” dedi.

Başka benzeri esnaf ise, “Geçen yılla bu sene beyninde ürünlere mevrut zamdan ortalık insanların çekicilik gücü da azalıyor. Minimum ücrete zam yapılsa da yeniden ürünlere zam geldiği üzere insanların rastgele zaman çalım gücü azalıyor. O yüzden işlerde üstelik adilik oluyor, insanlarda daha çok 3 kilogram 5 kilo yerine fire kilo, 20 teklik 30 lira alıyor. Bir Vakitler 2-3 ton peynir yaptırıyorduk demincek 500 kilo 1 titrem yaptırıyoruz. Bizi etkilediği gibi vatandaşı bile etkiliyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: