Vali Taşbilek yardımların bitmeme etmesi çağrısı yaptı

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Kahramanmaraş ve etrafındaki 10 ili etkileyen yüzyılın felaketi namına nitelendirilen depremlerin peşi sıra vatandaşlardan bölgeye revan yardımların bitmeme etmesini istedi.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 depremlerin birinci haftasında gazetecilerle benzeri araya gelen Ilbay Taşbilek, bu bire bir haftalık süreçte Gümüşhaneli vatandaşların yardım edebilmek için olağanüstü fedakarlıklar yaptığını söyledi.

“Gümüşhane’nin beherglas ferdinin çabasını görüyoruz”

Türk milletinin dardayken kendine uzanan eli asla unutmayacağını kaydeden Vali Taşbilek, “Geçtiğimiz ayrımsız haftalık süreçte Gümüşhane insanı faziletkâr tıpkı tabiiyet ve merhametle kardeşlerini kucakladı. Hep Gümüşhanelilere müteşekkiriz, hepsine değişik teşekkür ediyoruz. Gümüşhane’nin her bir ferdinin çabasını görüyoruz. Gün bunu unutmayacak, oradaki insanlar birlikte unutmayacak. Benzeri haftalık süreçte yabansı benzeri fedakarlıkla hesaplı çalışmaların artık birlikte devam etmesi gerekiyor çünkü oradaki kardeşlerimizin bize ihtiyacı var. 13,5 milyon insanımız bu depremden etkilendi” dedi.

“708 depremzede misafirimiz var”

Dakika itibariyle deprem bölgesinden zat imkanlarıyla Gümüşhane form ve ilçelerinde yakınlarının yanında, kamu misafirhanesi, otel ve KYK yurtlarında toplanmış 708 depremzede vatandaşın konuk edildiğini hatırlatan Vali Taşbilek, “Şehrimizde dair döşeli evlerinin anahtarlarını depremzedeler üzere bize tasdik fail insanlarımız var. Içtimai incelemeciler evlerde kalanlarla ilgileniyor, ihtiyaçları sorup maneviyat ve motivasyonlarını bırakmak amacıyla gereken çalışmaları yapıyor. Deprem bölgesinden Gümüşhane’ye karışmak talip vatandaşlar amacıyla gerekli birlik tedbirleri aldık. Kredi Yurtlar Kurumuna ilgili bütün yurtlarımız, bütün misafirhanelerimiz, kamuya ilgili bütün tesislerimizi, uygulama otelimizi amade halde tutuyoruz. Çok yavaş benzeri potansiyelimiz var. Hususi sektöre ait otel, apart kadar planlamaları de yaptık. Gelecek kardeşlerimizi sıkıntıya sokmaksızın hangi yapılabilecekse elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diyerek konuştu.

“Bu yardımları azaltmadan o bölgeye ulaştırmamız gerekiyor”

Ilbay Taşbilek, vatandaşların yardımlarının geçen hafta olduğu gibi aksamadan elan üstelik artırarak devam ettirilmesi gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Orada mütezayit kardeşlerimizin sıkıntılarına merhem olabilmek, dertlerine derman olabilmek için bu çok önemli. Bu yardımları azaltmadan o bölgeye ulaştırmamız gerekiyor. Koli içerisinde dayanımı mufassal, orada kemirmek yapmaya izin edecek cılız gıdalarımız, oradaki vatandaşlarımızın bakir giyit, bağırsak çamaşırı, pabuç, ısınmaları üzere soba, odun, hıfzıssıhha malzemeleri en önemlileri. Yer çok ihtiyaç olan malzemeler şuanda bunlar.”

Gümüşhane’den bugüne büyüklüğünde sarsıntı bölgesine mütenevvi kamu kurum ve kuruluşları ile gestalt, kaza ve çevre belediyelerinden, hususi sektörden ilkin taharri kurtarma faaliyetleri gelmek amacıyla geri hizmet ve yardım malzemesi transfer gayeli 76 hisse senedi makinesi ve şalter ile 105 personel görevlendirilmiş, vatandaşlar tarafından sarsıntı bölgesine yaraşmak üzere yapılan türlü gıda, akarsu, giysi, battaniye, bala bezi üzere müzaheret malzemeleri 208 tır ve kamyonla yer sarsıntısı bölgesindeki illere gönderme edildi. – GÜMÜŞHANE

Share: