Depremde ölen polis güçleri memuru ve 2 yaşındaki kızı toprağa verildi

HATAY’bile, depremde yıkılan binanın enkazında hayatını kaybeden polis memuru Nihat Alkurt (35) ile 2 yaşındaki kızı Akçe Alkurt, Trabzon’de dualarla toprağa verildi. Oldukça Akça’nın camit bedenini enkazdan çıkartan amcası Uzman Çavuş Esat Alkurt, “Kurtaramadım, yetişemedim. Belki henüz erken gitseydim onu kurtarabilirdim; Akçe’m bana avuntu olurdu amma olmadı çokça geç kaldık” dedi.

Trabzonlu polis güçleri memuru Nihat Alkurt, eşi Ayrıksı ve kızları Akçe Alkurt, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat’ta saat 04.17’da meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depreme Hatay’daki evlerinde uykuda yakalandı. Nazik felakette Alkurt ailesinin da evi yıkıldı. Durumu öğrenen Nihat Alkurt’un Kilis’te görevli kardeşi Uzman Çavuş Esat Alkurt, Hatay’a gelerek kontrol- kurtarma çalışmalarına katıldı. Esat Alkurt, beraberindeki kadro arkadaşlarıyla yeğeni Akça Alkurt’un donmuş bedenine ulaştı. Alkurt çifti bile saatler sonradan gaileli kendisine enkazdan çıkarılıp, hastaneye kaldırıldı. Hatay’dahi 4 almanak görevli polis güçleri memuru Nihat Alkurt birlikte kurtarılamadı. Hastanede tedavisi süren Özge Alkurt’un göçük altında ezilen bacağının kesildiği ve keyif durumunun iyi olduğu öğrenildi.

CET VE KIZINA TÖRENNihat Alkurt ile kızı Beyazca amacıyla Trabzon’un Maçka ilçesi Hamsiköy Mahallesi’nde tören düzenlendi. Türk bayrağına sarılı tabutların başında taziyeleri akseptans fail Nihat Alkurt’un annesi Esma ve babası Bilgelik Alkurt ayakta durmakta etki çekti. Cenazeye, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Ortahisar Belediye Reisi Ahmet Stabil Gailesiz, Maçka Şehremini Koray Koçhan, İl Güven Müdürü Kasıt Esertürk, Maçka Kaymakamı Abdullah Huzeyfe Nüfuz Etmek ve haddinden fazla sayıda kişi katıldı. öğle vakti kılınan cenaze namazları sonrası baba ve kızı, ev kabristanlığında toprağa verildi. KURTAMAYA KOŞAN UZMAN ÇAVUŞ O ANLAR ANLATIKardeşini ve yeğeninin cansız bedenini gerileme altından çıkartan Uzatmalı Çavuş Esat Alkurt cenazede gözyaşlarına boğuldu. Yaşadığı o anları anlatan Esat Alkurt, “Kestirmece 3 yıldır Kilis’te fariza yapıyorum. Yer Sarsıntısı anını tığ birlikte yaşadık. Ben sallanınca aracısız kardeşimi aradım ama telefonu açmadı. Komutanlarıma durumu ilettim, dil istedim. Sıhhatli olsunlar onlar üstelik ellerinden geleni yaptılar. Gittiğimde familya çökmüştü. Kardeşim, yeğenim ve yengem enkazdaydı. Kardeşimin fariza yaptığı yere gittim, yardım istedim. Ayrımsız arkadaşı benimle geldi. içeriye akıllıcasına seslendik ve curcunalı geldi. Yerini tayin ettik. İki kişiydik. Kimse yoktu. Ne kadar yetebilirdik ki? Çabaladık amma kolonların yıkılma tehlikesi vardı. Yaka düzenlilik ekibi geldi, duvarı deldiler, ulaştılar. Ben cankurtaran çağırmaya gittim. Sonra uzman arkadaş kucağında yeğenimle geliyordu. Çokça sevindim, yaşıyor, dedim. Ambulansa verdik meğerse camit” dedi.’YETİŞEMEDİM’Ağabeyine yetişemediğini anlatan Esat Alkurt, “Benim bir oğlum var. Adı Alparslan, 1,5 yaşında. Akça ablası ondan çabucak 1 ay balaban. O dahi benim kızımdı. Kızımı kurtaramadım, yetişemedim. Belki henüz erken gitseydim onu kurtarabilirdim. Akçe’m bana avuntu olurdu amma olmadı. Çok geç kaldık. Süt Kuzusu ne kadar dayanabilirdi ki havasızlığa. Dayanamadı. Şeb 4’te sarsıntı oldu ego enkazdan 12 saat sonra çıkartabildim” diye konuştu. HÜZÜNLÜ PAYLAŞIM

Öte yandan Esat Alkurt’un sosyal iletişim araçları hesabından oğlu ile yeğeninin aynı karede meydan düzlük fotoğrafını “Ego demincek oğluma hangi diyeceğim. Alparslan, Akça diyormuş, ağlıyormuş. ‘Baba Beyazca ablam’ gitti diyormuş. Saçlarına kurban olduğum kurtaramadım seni, kurtaramadım. Amcan koştu geldi ama yetişemedi sana” notuyla paylaştı.

Share: