Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’tan Türkiye çıkışı: Anlaşmazlığımızı seçimlerden sonraları müşavere edebileceğimizi umuyoruz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Lübnanlı mevkidaşı Abdullah Bou Habib ile tıpkı araya geldi. İkili görüşmede lehçe konular üzerine değerlendirmelerde bulunan Dendias’ın Türkiye’yle ait kullandığı ifadeler ilgi çekti.

TÜRKİYE’YE MÜNHASIR EKONOMİK MINTIKA MESAJI

Libya’da “yıpranmamış ayrımsız hükümetin seçilmesinin” peşi sıra Yunanistan’ın Libya ile sınırlanmış kazançlı bölgelerin sınırlarının belirlenmesini “dört gözle” beklediğini belirten Dendias, “Bu, başka ayrımsız denge üçgeni yaratacaktır: Şarki Akdeniz’da Yunanistan, Akdarı, Libya… Ve bu örneğin komşu Türkiye’ye dahi genişletilmesini istiyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ SEÇİMLERDEN SONRADAN ANLAŞMAZLIĞI ISTIŞARE EDEBİLİRİZ”

Dendias, Türkiye ile biricik ihtilafın bahir izin alanlarının sınırlandırılması olduğunu iddia ederken, sorunların çözümü üzere seçimlerden sonrasını işaret etti. Yunan Dışişleri Bakanı, “Türkiye’deki seçimlerden sonralari, Türkiye ile olan biricik ikili anlaşmazlığımızı gelişigüzel ant Uluslararası Bahir Hukuku temelinde müzakere edebileceğimizi umuyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE KIŞKIRTI PEŞİNDE KOŞUYOR”

Dendias, Türkiye’nin “kişkirti peşinde koşup arsıulusal hukukla tek ilgisi olmayan pozisyonları dayatmaya fiilen, Türk hükümeti ile Trablus hükümeti arasındaki son asılsız, yasadışı, var olmayan hidrokarbon tasarruf mutabakatı kadar coğrafyayı ve macerasız sağduyuyu ayn ardı fail analizör arayarak” yekpare tersi yönde hareket ettiğini gelecek sürdü.

Share: