Zafere yürünen bağımsızlık Yolu, akademik araştırmalara konu olacak

Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu Limanı’na gelen mühimmatların kağnılarla Ankara’evet ulaştırıldığı İstiklal Yolu, Çankırı Karatekin Üniversitesinde kurulacak araştırı merkezinde akademik araştırmalara laf olacak.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki limandan başlayıp, Çankırı’dan geçerek Ankara’evet vasıl tarihi İstiklal Yolu’nun akademik platformlarda araştırılması ve kullanılmamış projelerle henüz açık kitlelere tanıtılması amacıyla Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde İstiklal Yolu ve Sıra Araştırmaları Aplikasyon ve Araştırı Merkezi kurulacak. Merkezde, Halas Savaşı’nda İnebolu Limanı’ndan alınan mühimmatların kağnılarla taşınarak Ankara’ya ulaştırıldığı İstiklal Yolu’nun önemi gençler nesillere aktarılacak.

Hayata geçirilecek proje ile ait bilgelik veren Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Ekinci, “Kastamonu İnebolu’dan başlayıp Ilgaz, Çankırı, Kalecik ve Ankara’üstelik biten denge yolu üzerindeyiz. İstiklal yolu milli mücadelenin seçkin safhasında çok nazik tıpkısı öneme haizdir. Hele Anadolu’daki bir nice cepheye cephane ve geri hizmet desteği bu öğün üzerinden yapılmıştır. ve bu nöbet üstünde sayımsız fedakarlıklar yapılmıştır. O zamanki süreçte Milli Savaşım içerisinde canıyla, malıyla, gayretiyle, düzentileme sarf eden kül şehitlerimizi buradan yağmur ve minnetle anıyoruz. Biz da istisna yolu özelinde Milli mücadeleyi dahi sosyal hafızada zihayat terviç namına kâh çalışmalarımız oldu. Çankırı Karatekin Üniversitesi bu millete dayalı ne varsa hangi ne kıvılcım varsa onun izinde ve onunla ilgilendiren planlar ve projeler yapmayı üstelik hedeflemekte. Bu doğrultuda istiklal yolu milli savaşım, araştırma ve uygulama merkeziyle ilgili birlikte bire bir çalışmayı başlatmış bulunmaktayız. Çalışmamız üniversite senatomuzca akseptans edildikten sonraları YÖK’e gönderilecek. YÖK’ün onayından sonradan de bu merkezimiz enerjik ayla geçecektir. Bu merkezimizi kurmakla gâh amaçlarımızı ve hedeflerimizi anlatmak istiyoruz. Hele İstiklal yolundaki mücadelenin zihinlere kazınması namına nesilden nesile aktarılması namına bazen çalışmaları yapmayı önemsiyoruz. Konuyla ait siyasal, çalıştay kabilinden ilmî platformların beraberinde belgeseller, sinema içtimai medyayla ilişik bile kâh çalışmalar yapmayı arzuluyoruz. Bizim milli savaş tarihini yeryüzü teferruatlı ayrıntısına kadar araştırıp insanların faydasına, Türk milletinin faydasına sunduğumuzda inanıyoruz kim bundan ahir süreçlerde birlikte bire bir milli etiket ve devir şuuru oluşacaktır. Milli kimlik ve zaman şuuru içerisinde ülkemiz üzere, bulunduğu bölge üzere bakir benzeri gelecek inşa etme adına üstelik sunturlu ayrımsız potansiyel olacağını bile düşünüyoruz. Şu an İstiklal yolunun merkezinde abra yolunun bildirme makro kavşağında Çankırı’dahi bu tarihi yüklülük ve murat yüklenmiştir. Bizler dahi Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü ve yöneticileri kendisine bu tarihi vazifeyle genişlik gani şekli ifa ika adına çalışmalarımızı periyot geçtikçe arttırıyoruz. İşte bağımsızlık yolu ve milli savaşım uygulama ve araştırı merkezi da bu vazifenin ete kemiğe bürülü halidir. İlerleyen dönemlerde tamlık Anadolu’birlikte milli mücadeleyle ilişik çalışmalarımız ve araştırmalarımızla bu kalıp tarafından organize edilecek, eş güdümlü edilecek. Ulusal ve uluslararası projeleri desteklenecek. Alelhusus bu alanda çalışanların istifadesine domuzuna sunulacak bilgililer de elde edilmiş olacaktır” dedi.

Çankırı’nın yalnız milli mücadelede yaptığı fedakarlıkla mezkûr tıpkı site olmadığını söyleyen Rektör Rençper, “Çankırı hele balkan çın sırasında Anadolu’nun beher marifetiyle çeri gönderilmesi seferberliğinde üstelik evet üstüne düşeni yapmıştır. Mevlevi alaylarıyla alelhusus Çankırı, Mevlevi hanesinden gönüllüler, Balkan Savaşları’nda vatanı koruma etme namına seferberliğe ulama sağlamışlardır. Böyle Çanakkale Namuslu sırasında üstelik yeniden yüzlerce evladını Çanakkale’ye göndererek yurt sathında üzerine düşeni ifa etmiştir. Yeniden tıpkısı şekilde Cumhuriyet Altını tarihimizde üstelik terörle mücadelede birlikte Nüfus yoğunluğuna bakarak bildirme aşkın şehit veren ildir Çankırı. Bu yönüyle üstelik Çankırı Milli Savaşım’nin mihenk taşı taşıdır. ve tıpkı zamanda cumhuriyetimizin de ayrımsız kilit taşıdır. İstiklal yolunun ortasında olması hasebiyle coğrafi konumundan ekolojik ortam de tığ üniversitemize aynı meram tıpkı yer yükledik. Söylemlerimizde dahi istiklalden istikbale İnsan odaklı, müteşebbis ve yenilikçi üniversite olarak birlikte rapor etmekteyiz. Bu yönüyle gençlerimize hem milli mücadelede tarihi olaylara bağlayacak hem günle ilişik planlamalar yapacağız hem birlikte geleceğe dayalı birlikte düz yazı hareketleri oluşturacağız” diye konuştu. – ÇANKIRI

Share: