29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı

Konya, Aksaray, Afyonkarahisar ve Karaman’birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla törenler düzenlendi.

Konya Valiliği’nde tebriklerin kabulüyle başlayan kutlama programı, Feritpaşa Caddesi’ndeki törenle bitmeme etti.

Vali Vahdettin Özkan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Garaz İbrahim Altay, tören aracına binerek vatandaşları selamladı. Arkası Sıra gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Özkan, 29 Teşrinievvel 1923’ün, çağ açıp kapatmaya mazhar olan tıpkı milletin nazik fedakarlıklarla kazandığı Milli Mücadelesi’nin Cumhuriyet Altını ile taçlandırıldığı dönme olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilkin başlamak amacıyla, cebe arkadaşları, şehitleri ve gazileri rahmetle andıklarını belirten Özkan, şunları kaydetti:

“Angajman ve muadele içre, Cumhuriyetimizi hep ayar ve kurumlarıyla özümsemiş olan milletimiz, Türkiye’yi çağcıl acun devletleri süresince türe ettiği hatırlı konuma arttırmak için zaruri olan iradeyi herhangi bir antlaşma ortaya koymuştur. Bu yüksek zihin, emir, azim, anlayış ve cesareti gösterebildiğimiz takdirde Türkiye’nin, eskimemiş dünya düzeninde değişimi strateji fail değil, şekillenmesine katkıda bulunan tıpkısı büyüklük olacağına inancımız tamdır. Cumhuriyetimizin 99. bünye sene dönümünü kutluyorum.”

Program, ahali oyunları gösterisi, koşma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve merasim geçişiyle sona erdi.

Hüyük ilçesinde Durmuş Akkuş Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen törende, 99 yaşındaki Zeynep Bardakçı, “Sembol” ve “Atatürk” şiirini okudu.

Bardakçı, okuduğu şiirin arkası sıra tören düzeni üyeleri ve törene katılan vatandaşlar marifetiyle ayakta alkışlandı.

Aksaray

Aksaray’üstelik törenler, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda Ilbay Hamza Aydoğdu, MHP Aksaray Mebus Ramazan Kaşlı ve Belediye Reisi Evren Dinçer’in katılımcıların bayramını kutlamasıyla başladı.

Aydoğdu, içtinap etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Eksiksizlik ve zırh arkadaşlarının kurup Türk milletine armağan ettiği Cumhuriyetin 99. yıl dönümünü coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın insanlığın, medeniyetlerin ve gökçe dinlerin beşiği olduğunu vurgulayan Aydoğdu, “Herkesin ayn diktiği bu yerde asırlardır yaşıyoruz ve bunun için bir nice eşit ödemişiz. Cumhuriyetin ilanı yalnız hile şeklinin değişikliği değildir. Bizim tıpkısı damla kanımız toprağa düşmüşse o toprak çıktı vatan parçasıdır. Aziz milletimizin makus talihini Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşları İnönü’bile, Sakarya’birlikte ve Dumlupınar’birlikte tersine çevirmiştir.” diye konuştu.

Törende, Aksaray Güllabi Düzenlilik Komando Kısım Komutanlığı ekipleri gösteri sundu. Ahali oyunları gösterisi, kitabet ve koşma yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve geçit resmi düzenlendi.

Izlence Vali Aydoğdu’nun tebrikleri akseptans etmesinin peşi sıra sona erdi.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’bile törenler, Vali Kübra Güran Yiğitbaşı’nın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Anıtpark uğrunda devam eden programda, Yiğitbaşı, Şehremini Mehmet Efe ile Garnizon Komutanı Tugay Osman Yiğit, “Atatürk’ün Afyonkarahisar’ı Ziyaretleri” isimli ışık sergisini gezdi, peşi sıra törene katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Yiğitbaşı, tarihin dönüm noktası Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Eksiksizlik Rabıtalı kalkmak üzere İstiklal Harbi’nin zafere ulaşmasında işlev üstlenen kahramanları bilinmeyen etti.

Cumhuriyetin yalnız bire bir yönetim biçimi ve dümen sisteminin adı olmadığını belirten Yiğitbaşı, şunları kaydetti:

“Türk milletinin bu topraklarda hayat, var olma ve varlığını devam ettirme iradesinin adıdır. Bu yüzden Türk milleti kaynağını millet iradesinden almayan hiçbir kişiye, kuruma, zümreye ve örgüte iradesini tasdik etmeyecektir. Türk milleti, kuşkusuz Milli Mücadele’bile, bağımsızlığını ve millet iradesini konfirmasyon etmediyse, daha çok birlikte zat iradesini teslim etmeyecektir. Küresel ve bölgesel düzeyde edindiği kazanımları, ulus iradesiyle harmanlayarak çağın uğrunda revan aynı büyüklük olmayı sürdürecektir.”

Program, öğrencilerin şiir okuması, el oyunları, mehterhane gösterisinin peşi sıra, yazmanlık, koşuk yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve argıt töreniyle sona erdi.

Geçit törenine, Türkiye LIQUI MOLY Motokros Şampiyonası’na katılan çocuk ve gençlerde motosikletleriyle katıldı.

Karaman

Karaman’da ise törenler, Vali Tuncay Akkoyun’un makamında tebrikleri akseptans etmesiyle başladı.

Aktekke 15 Orak Ayı Demokratlık Meydanı’nda bitmeme fail programda, Ilbay Akkoyun ile Belediye Reisi Çarpışma Sahtekâr törene katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim Akkoyun, bugün, binlerce yıllık izzet geleneği ve balaban Türk tarihinin Anadolu topraklarında filizlenen son fidanı Cumhuriyetin 99’uncu yaşına kavuşmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Tarihiden alınan ağırbaşlı ve ilhamla kontak, muadele ortamında, asgari müşterek olan Cumhuriyete topluluk çıkmaya devam ettiklerini vurgulayan Akkoyun, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma yolculuğu kıvrak benzeri şekilde sürüyor. Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan güvenliğe büyüklüğünde degaje tıpkısı yelpazede devletimiz hedeflerine doğru ilerliyor. Hassaten Türk defans uran dosta atılganlık, düşmana kaçınmak salan şişman benzeri gelişme gösteriyor. Cumhuriyetimiz bire bir asrı geride bırakırken, dün olduğu üzere bugün üstelik daima hakkın ve adaletin nişanesi olan ülkemizi, medeniyetimizin tecrübeleri ve köklü birikimimiz üstüne yükselteceğiz.” ifadesini kullandı.

Program, ahali oyunları gösterisi, kompozisyon ve koşma yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve boğaz töreniyle tamamlandı.

Share: