49 depremzede Gümüşhane Üniversitesi Toplumsal Tesisleri’ne yerleştirildi

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde mihman edilen 49 depremzedeyi ülfet etti.

Kahramanmaraş ve civarındaki 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremde kurtarma çalışmaları sürüyor. Türkiye’nin değme bölgesinden hareket bölgesine yardımlar gönderilirken depremden etkilenen ve tahaffuz sorunu canlı depremzedeler bile Türkiye’nin türlü bölgelerinde hem celal yoluyla hem birlikte duyar vatandaşların girişimleriyle misafir ediliyor. Bu kapsamda Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay’bile depremden etkilenen 49 yurttaş Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Tesisleri’ne yerleştirildi. Depremzedeleri musahabe fail ve depremzede çocuklara oyuncak hediye eden Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ile eşi Sibel Taşbilek vatandaşlara esbak olsun dileklerini iletirken bayındır etmeleri üzere gelişigüzel türlü imkanın sağlanacağını söyledi. Gümüşhane Üniversitesi olarak sarsıntı bölgelerine temas tür yardımı gönderdiklerini söyleyen Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, üniversiteye mukayyet 11 öğrencinin depremde hayatını kaybettiğini belirterek 9 öğrencinin dahi halihazırda göçük altında olduğunu tabir etti.

“Türkiye şampiyonu arama istirdat ekibimizi çabucak Adıyaman’a gönderdik”

Gümüşhane Üniversitesi olarak depremin ilk anından itibaren bölgeye yardım ulaştırdıklarının altını çizen Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Kabadayı, “İlk depremden itibaren ülkemizin değme köşesinden olduğu gibi Gümüşhane’mizden bile hareket bölgesine ayni, nakdi ve ekipman ve taharri kurtarma yardımları seferber oldu. Gümüşhane Üniversitesi’nden da önceki etapta AFAD koordinesinde güzeşte yıl taharri kurtarmada Türkiye şampiyonu reşit 12 kişilik tıpkısı arama kurtarma ekibimiz derhal Adıyaman’a anlamaklık etti. Aynı zamanda 30 öğrencimiz de Kızılay ile alay malay sahaya koştu. Akabinde de besin, akarsu ve ihtiyaç malzemeleri barındıran 3 aracımız ve afiyet personelimiz, akademisyenlerimiz özellikle olmak üzere ekibimiz ilk Adıyaman’a, ayrımsız kısmı daha bilahare Kahramanmaraş’a ve Hatay’a ulaştı. Burada kontrol kurtarma çalışmalarına ulama sundular. Çöküntü altından 6 pare vatandaşımızın etken namına kurtarılmasına ulama sağladılar. Bizim bu 10 ilde üniversitemizin 4 bin 586 tane mukayyet öğrencisi var. Öğrencilerimizle iletişime geçmeye çalıştık, bildirişim bilgilerini gerçekleştirme ederek. Maalesef halihazırda haddinden fazla üzülerek söylüyorum 11 öğrencimizi kaybetmiş durumdayız, 9 öğrencimiz dahi kriz altında hala marifet alamadık. Onlardan bereketli haberleri almayı ümit ediyoruz. Öğrencilerimiz ve ailelerimizle rabıtalı halde adına orada bulunanların özellikle oba, azık ve battaniye üzere ihtiyaçlarını realizasyon ederken özge taraftan dahi Gümüşhane’mize akmak isteyenleri üniversitemizde ağırlanmak amacıyla davet ettik. Şu anda üniversitemizin toplumsal tesislerinde 49 misafirimiz var, Kahramanmaraş’tan, Elbistan’dan, Malatya’dan, Hatay’dan. Bakir misafirleri üstelik kabul etmenin planlamalarını yapıyoruz, onlar bizim kardeşlerimiz” dedi.

“İşyerlerimiz, evlerimiz kâffesi yıkıldı barınacak hiçbir yerimiz kalmadı”

Gümüşhane halkının kendilerine haddinden fazla koruyucu olduğunu belirten Malatyalı depremzede Işıklı Arslan, “Buradaki cezaevinde oğlumuz olduğu üzere biz buraya geldik. Burada valimizden, rektörümüzden Cenabıhak razı olsun bizi yerleştirdiler. Şu zaman haddinden fazla rahatız tek sıkıntımız yok. İşyerlerimiz, evlerimiz kâffesi yıkıldı barınacak tek yerimiz kalmadı. 4-5 dönem dışarıda çadırlarda kaldık sonradan dahi buraya geldik. Yakınlarım, yeğenlerim oradalar. Gümüşhane halkından, valimizden, herkesten Allah razı olsun” diyerek konuştu.

Kahramanmaraşlı depremzede Zülkari Şenkaya ise, “Benim iki kesim çocuğum, torunlarım burada okuyor onlar bizi buraya çağırdılar. Köyde sülale battı, iki kesim arabam vardı battı” şeklinde konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: