Gümüşhane’de karye halkı 35 depremzedeye kapılarını açtı

Gümüşhane’nin Içeri köyünde, karye halkı depremzedelere kapılarını açtı. 35 depremzedeye evlerini açan Mehterhane köyü muhtarı Maksat Soydaş istenildiği takdirde daha aşkın kişiyi misafir edebileceklerini söyledi.

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Tekke köyünde vatandaşlar karye evlerinin kapılarını depremzedelere açtı. Çoğunluğu Malatya’bile meydana gelen depremden etkilenen 35 depremzede kentin Dipdam köyüne yerleştirildi. Aralarında çok sayıda çocuğun bulunduğu depremzedeler print günlerde kendilerine kapılarını açan Içeri köyü sakinlerine teşekkürname ederken, Tekke köyü muhtarı Maksat Soydaş, murat olması halinde daha aşkın depremzedeyi köy adına misafir edebileceklerini söyledi.

“Muhtar vesile göndererek bizi buraya aldırdı”

Malatyalı depremzede Hacı Mehmet Teber, “Depremzedeyim, şu anda Gümüşhane’birlikte konaklıyoruz ama geride bıraktıklarımız çokça ağırlık durumdalar. AFAD ve devletimizden Cenabıhak razı olsun yardımları ulaştırıyorlar amma geride kalanlar haddinden fazla boğunuk. Tıpkı an evvel onlara el uzatılıp o sıkıntılardan kurtarılması gerekiyor. Umum filhakika seferber oldu, devletimiz da ahali uzatıyor inşallah oradaki geride kalanları bile rahata ulaştırırız. Yakınlarımız orada bizi ilk namına Elazığ’a getirdiler ondan sonraları Gümüşhane’ye geldik. Havaalanlarına, otogarlara akın var çünkü dümdar depremler durmuyor. Çadırlar serencam 2 günde geldi, geçmiş 2 aktarılma yoktu çerge amma şu dakika çadırlar geldi teessürat aynı nevi giderildi. Bibi dışarıda olan ulaşılmayan insanlar da var Malatya’de. Burada doğrusu sürekli nişane yapıyorlardı, bilgilendiriyorlardı. İsteyen aileleri konaklatabiliriz diyorlardı. Muhtarımız iyi olsun ilgilendi bizimle. Açkı göndererek bizi buraya aldırdı. Tanrı herkesten razı olsun, Tanrı bire bir daha hakeza ayrımsız afete düşürmesin bizi, korusun. Cenabıhak yalpak ve yardımcımız olsun, Türkiye’nin başı iyi olsun” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: