AKARSU liderleri erke krizini görüşecek

Avrupa Birliği (AKARSU) üyesi ülkelerin liderleri, 20-21 Ekim’da Brüksel’de düzenlenecek zirvede, elektrik üretiminde makbul katıksız gaza tavan değer getirilmesini ele alacak.

KEZ Konseyi Başkanı Charles Michel, zirvenin nida mektubunu yayımladı.

“Gündemimizin mihrak noktası çabucak cereyan etmemiz gereken erke krizi olacak.” ifadesini kullanan Michel, talebi azaltmaya, sunma güvenliğini sağlamaya ve fiyatları taharri altına almaya yoğunlaşacaklarını belirtti.

Michel, toplantıda enerji fiyatlarını düşürebilecek gayrı önlemleri birlikte değerlendireceklerine meni ederek, kuma gaz alımıyla birliğin eş meşveret gücünden faydalanmak, doğal gaz piyasasındaki koşulları henüz akıllıca yansıtan yıpranmamış aynı kıstas yükseltmek ve eğreti bir kıpırdak denk sınırı infaz etmek kabil başlıkları ele alacaklarını kaydetti.

“Neşelilik üretimindeki gazın fiyatını sınırlamak için tıpkısı SUTAŞ çerçevesi bina etmek kabilinden diğer bodur ve teferruatlı vadeli etraf müdahalelerini ele almamızı bekliyorum.” ifadesini kullanan Michel, ülkelerin ayrımlı yaklaşımlarına karşın tartışmanın pozitif ve kuma faydaya bakım edecek biçimde şekillenmesini öngördüğünü aktardı.

Michel, “Konuşu görünümümüz nazik ölçüde erke krizini şüphesiz yönettiğimize sınırlı olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Aralarında Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika’nın bile bulunduğu KEZ üyesi 15 devlet, ithal natürel gaza tavan karşılık uygulamaya yönelik tıpkısı plan hazırlamasını istiyor. Almanya, Hollanda ve Danimarka ve gâh ülkeler ise bu aşamada doğal gaz fiyatlarına tavan getirilmesi fikrine hamam yaklaşmıyor.

Gaza tavan kıymet getirilmesinin erke sunma güvenliğini riske sokacağı görüşünde olan bu ülkeler, uygulamanın hele kış aylarında gaz tedarikine kötülük verebileceğini değerlendiriyor.

Share: