Malatya haberleri… Kızılay Umumi Başkanı Kınık, Türk Kızılay Malatya Dalan Üssü’nde incelemelerde bulundu

Türk Kızılay Genel Başkanı Asalet Kınık, Türk Kızılay Malatya Üretim Üssü’nün 37 bin 500 metrekarelik vabeste alanda kayran aldığını, şu esas kadar kısaca 400 milyon TL’lik envestisman yaptıklarını ve dünyanın birçok ülkesine ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kızılay Umumi Başkanı Dr. Kerem Kınık beraberindeki matbuat külliyen alay malay, Malatya’bile 1989’birlikte tamamlanan ancak hiç kullanılmayan işsiz vaziyetteki vagon tamirat fabrika arazisinde Türk Kızılay eliyle nesir edilen, benzeri bölümü faaliyete başlayan ve içerisinde sistem yapı, çerge-yapı ve geri hizmet bölümlerinin bulunduğunu “Türk Kızılay Malatya Üretim Üssü”nde incelemelerde bulundu.

“Burası, yılda kısaca 1 milyon metrekare hafif polat merbut kayran reprodüksiyon kapasitesine erbap”

Kınık, incelemenin arkası sıra yaptığı açıklamada, Türk Kızılay’ın Malatya istihsal üssünde afetlerde barınma ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlerin üretildiğini belirterek, “Burada Kızılay modüler bina sistemleri üretiyor. Ön üretimli ihdas yapı sistemleri üretiyor, hafif polat malzemeyle ve ayrımlı malzemelerle kompozitinden ahşabına, panel saçlarına kadar çokça farklı ürünlerle birleştirilmiş barınma sistemleri üretiyor. Bura yaklaşık yılda 1 milyon metrekare belli belirsiz polat ilişkin kayran çoğaltma kapasitesine cemaat. Yılda 65-70 bin civarında taşımalık tipi dirim ünitesi ve barınak ünitesi çoğaltma kapasitesine cemaat. Bura üç kol, günce 200 taşımalık tipi dirim ünitesi üretebilir durumda. Burası Kızılay’ımızın deri ve oluşum fabrikasının geleneksel kendisine üretmiş olduğu afetlerdeki ihtiyacımız olan barınma noktasındaki ihtiyacımız olan çadırın yanına, ayrımsız ahir aşaması olan taşımalık veya yaşanabilir modüler yayımlamak için kuruldu” dedi.

” Katar, İngiltere, Macaristan, Ortadoğu’bile Irak, Suriye gibi ülkelere ihracatlarımız var”

Henüz geçmiş ithal edilen ürünlerin tarz üssünün kurulmasıyla alay malay yerli ve milli nişane olarak üretildiğini tabir fail Kınık, “Kızılay’ımızın öz ihtiyaç duymuş olduğu ürünleri üretmeye çalışıyoruz. Temsil kan merkezlerimizi, şehirlerimizin merkezinde kâin nefes ürünlerimizi burada üretiyoruz. Gene Kızılay’ımızın ikinci umum çıkmış tekstillerin et kafalı transformasyon kutularını burada yapım ediyoruz. Şu zaman fabrikamızda 200 arkadaşımız çalışıyor. Fabrikamız tamam kapasite faaliyete geçtiğinde 1000 arkadaşımız çalışacak bu Kızılay istihsal üssümüzde. Bin eş buradan savmak kayıt. Milli ekonomiye çetin katkımız var. Çin’den ithal edilen ürünler vardı henüz ilkin. Bunları imdi burada üretiyoruz. İthal ikame yerli ve milli benzeri im üretmiş oluyoruz. Farklı taraftan ihracat da yapıyoruz. Şu temel büyüklüğünde Katar, İngiltere, Macaristan, Ortadoğu’dahi Irak, Suriye kabilinden ülkelere ihracatlarımız var. Ekonomiye dahi bu anlamda aheste benzeri ulama sağlıyoruz. Bu süreduran kapasitenin ihyası için uğraşıyoruz. Önümüzdeki aylarda fabrikanın aynı başka bölümü olan Kızılay Keçe ve Tekstil’in istihsal alanında konfeksiyon imalatımız bu alanda başlayacak. İlk etapta 30 arkadaşımız istihdam edilecek. İlerleyen süreçte 200-250 civarında kayırıcı çalışacak ve istihdam edilecek. Burada birlikte zatî havari ekipmanlar, personel üniformaları ve eklenmiş zer ürünleri üretmeye imdi çalışacağız” şeklinde konuştu.

” Almanya’dahi geri hizmet maliyetleri hafifletmek adına büyük tıpkısı tesisi peyk kardeşi yerine kuracağız”

Tarz üssünün Kızılay için sürdürülebilir finansman kaynağı olduğunu ve üretilen ürünlerin içtimai etki oluşturduğuna da değinen Kınık, “Gibi olduğu kadar bundan sonraki süreçlerde milli afet barınma kapasitemize bakım vereceğiz. Amma onun dışında dahi lazım inovatif ürünlerle bile Defans Bakanlığımıza, AFAD’a, Milli Terbiye Bakanlığımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, Birleşmiş Milletlere, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Federasyonuna, kip haddinden fazla kurumsal yapılara analizör üretiyoruz. Bunları elan üstelik çeşitlendireceğiz, genişleteceğiz. Avrupa’birlikte şişman ayrımsız rica var ve bu talebi karşılayabilmek yerine Almanya’bile bu fabrikanın ayrımsız peyk üretim merkezini kuruyoruz. Dolayısıyla Almanya’üstelik geri hizmet maliyetleri budamak hesabına balaban bire bir tesisi uydu kardeşi yerine kuracağız. Katar’da analog bir üretim üssü kurmak üzere görüşmelerimiz devam ediyor. Almanya’dan Kuzey Avrupa’ya dış satım, Tren aracılığı ile bile badiye şeş Afrika’ya ve Ortadoğu’ya ihracat gerçekleştirmiş olacağız. Hep bu emeklerimizi insanlığın onurunu yüklenmek, ızdırabını teskin etmek ve buradan elde edeceğimiz gelirlerle da vatandaşımızın, yoksulumuzun ihtiyacını bürümek ve onları afetlere ağırlık şartlara hazırlamak için yapıyoruz. Bura tıpkı taraftan Kızılay üzere sürdürülebilir finansman kaynağı, başka taraftan üretmiş olduğu ürünlerle üstelik sosyal baskı oluşturan balaban bir yapı. Kızılay Yatırım bünyesinde 13 şirketimiz buna analog yatırımlar yapıyor. Topu Topu benzeri maksatla çalışmaktadır” diye konuştu.

“Şu anne kadar 21 milyon dolarlık tahminî 400 milyon TL’lik envestisman gerçekleştirdik”

Kınık, 37 bin 500 metrekarelik sadık alanda 400 milyon TL’lik envestisman gerçekleştirdiklerini belirterek, “Şu temel kadar 21 milyon dolarlık kestirmece 400 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdik. Benzeri o büyüklüğünde henüz envestisman yapılacak. Şu an fabrikanın oturmuş olduğu alan 37 bin 500 metrekarelik sınırlanmış kayran. Bu üretimlik büyüklüğünde önümüzdeki yersiz araziye bire bir daha üretimlik yapılacak. Dolayısıyla siyasal üretimlerimiz gayrı taraftan üretim bantlarımızın artırılması, hafif beton kadar farklı malzemelerin imalatı üzere ürünlerin burada üretilmesi, montajlanması noktasında kapasitemizi artırıyoruz. Yatırımlarımızı yaparken kontrollü bire bir tahaccüm ile bunu gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. – MALATYA

Share: