Aksaray Martir Aileleri Derneği Başkanı Koçak’tan, Açacağı Parka ‘Martir Aziz Bülbül’ Adını Vereceğini Duyuran Aksaray Belediyesi’ne Aksülamel: “Aksaray’da…

EKSIKSIZLIK DEĞER ATALAY

Aksaray Belediyesi’nin Kurtuluş’taki Laleli mahallesinde açacağa parka ‘Martir Ermiş Bülbül’ adını vereceğini duyurması, kentteki martir ailelerinin tepkisini çekti. Aksaray Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Verimli, “Aksaray’üstelik şehit mi bulunmayan? Martir yakınları, ‘Siz Muazzez Bülbül ismine bozukluk müdahale etmediniz’ diye niteleyerek bana soruyor. Belediyenin bize sormadığını söyledim. Muazzez Bülbül, bizim üstelik başımızın tacı. Gailesiz yaşında bu yurt üzere canını feda etti, fakat biz hangi olacağız? Bu ayrımın sebebi ne? Muazzez Bülbül’ün ismi rastgele yerde var. Birilerini kahraman car edip bizim çocuklarımızı, 185 şerha şehidimizi bulunmayan addetmek on paralık kimsenin haddi değil” dedi.

Hüseyin Koçak, Laleli mahallesinde açacağa parka ‘Şehit Aziz Bülbül’ adının verileceğini açıklanan Aksaray Belediyesi’hangi tepki gösterdi. Semih, ZÜMRÜDÜANKA olgun Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ILLET AYRIM YAPILIYOR BİLMİYORUM”

“Şehit babasıyım. Bütün martir aileleriyle duygulandıran dışlı oluyoruz. Onların dertlerini, sıkıntılarını dinliyoruz. Çözebildiğimiz büyüklüğünde kendimiz, çözemediğimiz kadar yetkililerden müzaheret alıp çözmeye çalışıyoruz. Aksaray’birlikte önce şehidimiz, yıldırı şehidimiz. Bununla beraber 185 lime yıldırı şehidimiz var. Benim oğlum, 110’uncu şehitti. 2006 yılında teröristlerle girdiği çatışmada, Hakkari Şemdinli Derecik bölgesinde martir olmuştu. Deminden şehitlerimizin isimlerinden bazıları çok dolay plana çıkartılmış durumda. Tam şehitlerimiz ortada ayrım yapılıyor. Çocuğumun, çöp kokan, şehit babası namına utandığım ufak bir sokakta ismi var, isminin altında yararsız konteyneri duruyor. Bu konuyu daha geçmiş dile getirdim. Sokak isminin yazdığı tabela büküldüğü için şehidin ismini dahi göremiyorsunuz. Bu yıldan en üst benim çocuğumun ismi kalık, Kurtuluş’ta benzeri okula ismini verdirdik. Sair gâh şehitlerimizin ismi ana yol, çıkmaz, ekol, otopark kabil yerlere veriliyor. Benim çocuğum kabil bazı çocuklara bozukluk ayrım yapıldığını bilmiyorum.”

“ŞEHİT GELDİĞİ ZAMAN ARZ ÇOKÇA BİZİM İÇİMİZ YANAR”

Aksaray Belediyesi’nin şehit aileleri ile konuşma yapmadan bu asıl konularda karar aldığını rapor fail Ahi, belediye başkanına 10 şehit babasıyla ziyarete gitmelerine rağmen derneğe temas musahabe yapmadığını söyledi. Bonkör, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef Sayın Başkan, tenezzül edip bizi mülakat etmedi. Bu işlemler içtimai medya paylaşımı ile olmuyor. Martir geldiği ahit, Türkiye genelinde arz çok bizim içimiz yanar. Kimesne kusura bakmasın, çünkü o acıyı yaşayanlar bizleriz. Öyle toplumsal medyadan yapılan ‘ciğerim yandı’, ‘içimize keder ateşi düştü’ üzere paylaşımlar hiç tatminkâr değil. Öyle paylaşımla birlikte olmuyor. Siyasiler, martir geldiğinde babasıyla bereketli mübarek foto çektirip ‘Bak yanındayız’ mesajı verir. Merasim biter, biraz yol ziyarete gidilir, ondan sonradan eş boydak bırakılır. Ego, 12 yıldır bunları yaşıyorum ve bu ebat ziyadesiyle içimizi yakıyor, çokça üzülüyoruz.

“DEMO ÖZNE, SİYASET YAPAN, HAYRINI GÖREMEYECEK”

Şehitler üzerinden şu anda ne oluyor ne bitiyorsa şehitlerimizin haberi var. Güvenli olun sizlere hakkını helal etmiyor. Şehitlik üzerinden gösteri eden, politika yapan, hayrını da göremeyecek” diyen Bonkör, “Şayet tıpkı şehit babası olarak benim canım yanıyorsa, yakıyorsanız bu aynı haktır. Şehitler unutmayacak, ahirette görüşürüz. Hakkımızı üstelik helal etmiyorum. Beni benzeri martir yakınım arayıp, ‘Başkanım, Aksaray’üstelik şehit mi bulunmayan? Aziz Bülbül birlikte bizim şehidimiz. Türkiye’de herkes bizim şehidimiz. Başkanım belediye başkanına kuşkusuz sesimizi duyururuz’ dedi. Ben dahi ‘Ulaşamayız’ dedim. Cemiyet başkanı olmama rağmen şüphesiz ulaşamadığımı sorunca, belediyenin bizlerle enformasyon yapmadığını; derdimizi, sıkıntımızı sormadığını ve önemsemediğini söyledim.

“AKSARAY’DA ŞEHİT Mİ YOK”

Aksaray’daki 185 şehidin bu kabil kararlarla namevcut sayıldığını belirten Koçak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim çocuğum bile 20 yaşında şehit oldu. Ne bizim çocuklarımızın ismi böyle mehabetli yerlere verilmiyor? Ego yandım, benim ciğerim yandı. Benim çocuğumun isminin altında yararsız var. Hala utanmıyor musunuz? Bizi bypass etmeye, namevcut saymaya kimsenin hakkı yok. Üç yıl hangi yaptınız? Aksaray Belediyesi’nin derneğimize denizdeki benzeri kum tanesi büyüklüğünde faydası oldu mu? Olmadı. Sayın Başkan, Cenabıhak aşkına sen kimin oyları ile geldin? Muazzez Bülbül üstelik özge şüheda bile Tanrı katında şehittir. Aksaray’birlikte martir mi namevcut? Martir yakınları, ‘Siz Aziz Bülbül ismine bozukluk engelleme etmediniz’ diye bana soruyor. Belediyenin bize sormadığını söyledim. Aziz Bülbül, bizim üstelik başımızın tacı. Gailesiz yaşında bu yurt amacıyla canını feda etti, ancak biz ne olacağız? Bu ayrımın sebebi hangi? Aziz Bülbül’ün ismi rastgele yerde var. Sorsaydınız, fikrimizi alsaydınız. Birilerini alp zar yazar bizim çocuklarımızı, 185 çıngı şehidimizi bulunmayan saymak on paralık kimsenin haddi değil. Kimse kusura bakmasın.

“ŞEHİT AİLELERİNİN HAYIR DUASINI ALIYORLAR”

Aksaray Belediyesi’nde yan gelip yatan personeller varken tığ derneğe biricik personel alamadık. Bir bardak çayları de yıldız olmadı. Bizlerden rüşvet alıyorsunuz. Fakat Aksaray Vali’mize, Valiliğimize çok teşekkür ediyorum. Bize eş çıktılar, kimseye muhtaç etmiyorlar. Ben, Sayın Vali’mize ve yardımcılarına değişik teşekkür ediyorum. Martir ailelerinin yararlı duasını alıyorlar. Bunu şehitlerimiz üstelik görüyor.”Share: