AKUT Balaban Atak şehitlerini yad etti

AKUT Taharri Kurtarma Derneği, temas yıl olduğu kadar 30 Ağustos Şişman Atak’un 100. Yılında bile Galebe Yolu’nu bilgisiz Kocatepe’ye bundan sonra. Türkiye’nin farklı illerinden gelen tahminî 100 gönüllü, Afyonkarahisar Dinlenme Kampı Karavan Merkezi’nde çadırlarda konaklarken tesislere tamlık aşama verdi.

Türkiye’nin arama istirdat konusunda evvel sivil dernek olan IVEĞEN Kontrol Kurtarma Derneği, 100. Yılı’nda Zafer Yürüyüşü etkinliği düzenledi. AKUT’un Bursa, Giresun, Kocaeli, Eskişehir, Ankara, İstanbul, İzmir, Yarımada, Alanya ve Afyon ekiplerinden 93 gönüllünün katılımı ile gerçekleştirilen ‘Yengi Yürüyüşü’ etkinliği, Şuhut Nazik Saldırı Karargah Gezisi ile başlayıp Dumlupınar Şehitliği’nin ziyaretiyle sonuç buldu. Nazik Hücum’un gerçekleştirildiği alandaki şehitlikleri musahabe fail IVEĞEN Ekibi, Afyonkarahisar’daki etkinliği boyunca Afyon Motorsporları Merkezi’nde oluşturulan kamp ve karavan alanında konakladı.

Alanın tabiat ve kamp üzere mefkûre benzeri şekilde hazırlandığını tamlayan AKUT Umumi Heyet Üyesi ve Genel Sekreteri Mustafa Aygün, milli hafızanın geleceğe taşınması üzere Utku Yürüyüşü organizasyonunu önemsediklerini belirtti. Aygün, “biz her sene vatanımız için uğraş eden özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk atılmak üzere onların yaşadığı günleri seyretmek ve bakir gönüllülerimizi bunu anlatmak için buradayız. 30 ekibimizler alay malay arama kurtarma üzerine devletimizi yüklenmek için kesintisiz çalışan tıpkısı derneğiz” diye niteleyerek konuştu.

IVEĞEN üyeleri konaklamanın peşi sıra Kocatepe’ye çıkarak şehitliklikleri ülfet edip, yakarış okudu.

IVEĞEN, kurulduğu 1996 yılından bu yana gerçekleştirdiği 4 bin 388 operasyonda 3 bin 251 insanın hayatını kurtarırken, bin 709 hayvanın bile gönül döndürülmesine yardım sağladı. – AFYONKARAHİSAR

Share: