Anadolu’nun kadınları kıyafetleriyle Malazgirt Zaferi etkinliklerini renklendirdi

MUTLU VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Küçük Asya’nun bir nice ilinden Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinlikleri kapsamında Bitlis’in Yabani Armut ilçesine mevrut kadınlar, hem yöresel ürünlerini tanıttı hem bile giydikleri kıyafetlerle kültürlerinden örnekler sergiledi.

Çarho mevkisinde Türk bayraklarıyla donatılan Yabani Armut Ulus Bahçesi, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünde ayrımlı kültürlerin mülakat noktası oldu.

Selçuki motifleri mevcut keçeden işlenmiş eğlek otağı ile 51 keçe, Selçuki mimarisiyle mensur edilen mescit, kıraathane ve köprü, okçuluk ve atlı okçuluk alanlarıyla ziyaretçilerin zamanda yolculuğa çıktığı millet bahçesinde, Konya, Eskişehir, İzmir, Manisa, Gaziantep, Kayseri, Diyarbakır ve Bursa gibi birçok ilden gelen kadınlar da yöresel ürünlerini tanıttı.

Rengarenk kostümleriyle yaşadıkları yörenin kültürünü etkinlik alanına haiz kadınlar, yerli ve ecnebi ziyaretçilerin rabıt odağı oldu.

Eskişehir Rum Bacıları Derneği ekibi bile tarihte büyük yere sahip olan Valide Hanım, Şerife Bacı ve Nezahat Onbaşı kabil isimlerin gösterdiği kahramanlığı oyun gösterileriyle canlandırdı.

“İnsanlar burada alaca aş üzere birbirleriyle harmanlanıyor”

Bursa’dan mevrut Minusa Çevik, AA muhabirine, ilk kez Malazgirt Zaferi etkinliklerine katıldığını ve çok bahtiyar olduğunu söyledi.

Ahlat’a 20 saatlik yolculuğun arkası sıra ulaştığını anlatan Çevik, “Burada Yörük kültürünü yansıtıyoruz. Lokal kıyafetlerimizle katıldık. Değme taraftan mevrut insanlar burada alaca aş kabilinden birbiriyle harmanlanıyor. Birçok arkadaş edindik. Evlerine, memleketlerine davet ediyorlar. 7’den 70’e dizge bir halayda, tıpkı hars ve türküde buluşuyor. Kıytırık dayanılmaz ayrımsız düzlem.” ifadelerini kullandı.

İzmir’den gelen Meryem Pişkinkaya da “25 saat süren otobüs yolculuğunun arkası sıra buraya geldik. Burada Yörük kültürünü yaşatmaya, çocuklarımıza yaşıt olmaya çalışıyoruz. Bura şark ve batının kaynaşması oldu. Burada samimiyet, tırsmak var. Şanlı tıpkı atmosfer. Bunu anlatmanın tarifi namevcut.” diye konuştu.

Manisa’dan mevrut Ayşe Çıpa birlikte gelenek ve göreneklerini Yabani Armut’a taşıdıklarını, evde, mahallede giydikleri yöresel kıyafetleriyle galebe kutlamalarına katıldıklarını anlattı.

Doğu ve batıyı kaynaştırdıklarını tamlayan Çıpa, “Küçük Asya’nun cemi renkleri burada. Ata yurdundayız, dirlik içindeyiz.” dedi.

Eskişehir Anadolu Bacıları Derneği Başkanı Hafize Erdoğan, yiğit Türk kadınlarını ifade etmek için 20 dakikalık gösteri hazırladıklarını söyledi.

Türk kadınının kimliğini, kahramanlığını bire bir misil henüz hatırlatmak istediklerini kaydeden Erdoğan, “Eskişehir’in kültürüyle geldik. Haddinden Fazla iyicene ilgi var. Yiğit Türk kadınlarını canlandırdığımızda insanların duygulandığını görüyoruz. Haddinden Fazla iyicene ayrımsız ortam oluştu. Herhangi Bir yöreden gelenler bir arada.” dedi.Share: