Antarktika eriyor

The Olympian gazetesinin haberine göre, Kaliforniya Uygulayım Bilimi Enstitüsü ve Jet İtki Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, Antarktika’da buz sahanlığının ne büyüklüğünde sürede eridiğine dair tıpkı emek yürüttü.

Bilgelik insanları, Antarktika’nın buz kıyılarına ciddi ve ısıdam ana deniz suyunun erime hızını gösteren tıpkı müşabih geliştirdi.

Bu bir kullanılarak, buz sahanlığından eriyen lezzetli suyun, buzul tabanındaki ısıdam ana deniz akıntısına ulaşabileceği ve sonunda erime sürecinin hızlanabileceği belirlendi.

Çalışmanın yazarı Andy Thompson, eğer misal mahiyet dünyadaki gibiyse, buz sahanlığı erime hızının, toptan abuhava modellerindeki tahminlerden yüzdelik 20 ila 40 henüz yüksek olabileceğini aktardı.

Uzmanlar, değişen abuhava zımnında hem atmosferin hem birlikte okyanusların ısındığına belen ederek, buz sahanlığının erime hızının artabileceği konusunda uyardı.

Araştırmacılara göre, yüzlerce metre kalınlığında olabilen buz tabakaları, ana buz kütlesi amacıyla yardımcı görev üstleniyor ve parçalanmamış buz tabakasının okyanusa akmasını engelliyor.

Araştırmanın ayrıntıları “Science Advances” dergisinde yayımlandı.

Temsilciler Meclisi, MEMLUK tarihinin arz balaban abuhava paketini onayladı

 

İklim değişikliğiyle haşerat hastalık taşıyarak Türkiye’ye geliyor!

 

İklim krizinin virüsler üzerindeki gizli tehlikesi

 

Toptan iklim değişikliği geçici hastalıkların şiddetini artırıyor

 

Share: