Dünyanın 2. yer dip kanyonu Yabani Cennet’te 11 emanet mahdut kaldı

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde düzenlenen “Türkiye 5. Dar Boğaz ve Natür Sporları Festivali”nin katılımcıları arasında kayran düzlük 17 kişiden 11’i, Valla Kanyonu’nda mahsur kaldı.

İlçede 11 Ağustos Perşembe günü başlayan curcuna kapsamında, dünyanın bildirme dip kanyonları arasında gösterilen Valla Kanyonu’na dün dar boğaz geçişi için methal yapan 17 nefis ekipten 11’i kanyondan çıkamadı.

Kanyonda çevrili mütezayit kişilerin kurtarılması amacıyla Valilik koordinesinde himmet başlatıldı.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, AA muhabirine, festivalin bitmeme ettiğini söyledi.

Kanyona giriş fail 17 kişiden 6’sının kanyon geçişi üzerine istekli olduğuna bel eden Yaşar, şunları aktardı:

“Dün vahşi cennet adına nitelendirdiğimiz Valla Kanyonu’na 17 kişilik tıpkısı ekibimiz girdi. Sabık sene Bozkurt’ta olan baskın felaketi sonrası Valla Kanyonu’nun yapısının bozulduğu, içindeki devasa kayaların yerinin değiştiği tayin edildi. Istekli kendisine bu işi özne 6 arkadaşımız hem gönüllü kendisine hem üstelik kanyonun yapısını sınırlamak için yürüyüşe bitmeme ediyorlar ama bu işi amatörce işleyen yanlarında götürdükleri 11 arkadaşımızın kanyonda mahsur kaldığını fen aldık.”

Bu kişilerin bulundukları yerden ilerleyemediklerinin Açıkgöz Taharri Kurtarma ve AFAD ile yapılan görüşmeler sonucu anlaşıldığını söyleyen Yaşar, “Bunun konusunda Sayın Valimizi aradım. Sayın Valimiz kurtarmayla ilgili çalışmayı başlattı.” ifadesini kullandı.

Bölgeye jandarmaya ilgili kurtarma helikopteri gönderildi

Ilbay Avni Şarap, jandarmaya ilişkin kurtarma helikopterinin bölgeye ulaştığını ve kanyonda muhat mütezayit kişileri istirdat çalışmalarına başladığını söyledi.

Istirdat çalışmalarının gelişmemiş sürede tamamlanacağını, çevrik küsurat kişilerin afiyet durumlarının bol olduğunu tamlayan Çakırdoğan, “Seçkin dirimlik tehlikeleri bulunmayan. Şeş şahsiyet heveskâr ekip davam ediyor. Amatörler gidemediler. Yalman birlikte olduğu üzere çıkamadılar. Hayati hırs bulunmayan. İrtibat kuruldu. Birazdan onları sepetli helikopter alacak inşallah.” dedi.

11 kişiden 10’u kurtarıldı 

Yatık kalanlardan 10 kişinin helikopterle alındığını anlatım fail Çakırdoğan, küsurat bir kişinin da sabah alınacağını anlatım etti.

Helikopterin kapasitesi nedeniyle aynı kişinin alınamadığı, artan kişinin yanına iki güllabi personeli ile geceyi geçirmeleri amacıyla gerekli malzemelerin bırakıldığı öğrenildi.

Eminem’in şarkısını paylaştığı Kastamonulu şarkıcı: Gelişigüzel düet boşaltmak isterim

Kanyonda çevrik kaldılar

Tamu Deresi Kanyonu turizme derece katacak

Kanyondan kayaç teknenin üstüne düştü: Çokça sayıda ölü var

 

Share: