Avrupa’daki orman yangınları arz yavaş seviyeye ulaştı

Avrupa Birliğinin (AB) Copernicus uydu izleme sistemi, alelhusus Fransa, İspanya ve Portekiz üstünde vahim karbon salımı kaydetti.

Copernicus Hava Yuvarı İzleme Servisinin (CAMS) raporuna göre, Toptan Yangın Temessül Sistemi verilerinde kayıtların tutulduğu 2003’ten beri sunma yüksek karbon salımı seviyesi Fransa’üstelik haziran-ağustos döneminde yangınların bitmeme ettiği bölgede kaydedildi.

Rapora bakarak, ağustostaki yunak çekicilik dalgasında güneybatı Fransa’bile yangınlarda 7 bin hektarlık orman eksiksiz oldu.

CAMS mebde bilim adamı Markka Parrington, Fransa’nın yanı sıra İber Yarımadası’nda bile sıcak çekicilik koşullarının artırdığı yangınların rekor seviyede emisyona posta açtığını bildirdi.

Parrington, “Güney Avrupa’dahi geniş alanlar amacıyla öngörülen sivri cuşuhuruş tehlikesi seviyesi, seçkin yangının büyüklüğü ve yoğunluğunun haddinden fazla faziletli artış gösterebileceğine belen ediyor. Çıkarma tahminlerimizde ve hava kalitesinde üstelik bunu gözlemliyoruz.” ifadesini kullandı.

Avrupa Mutedil Vadeli Gelgel Hesap Merkezi (ECMWF), 2022’nin toptan anlamda yangınların kere açtığı karbon emisyonu tahmini bakımından şu asıl büyüklüğünde yer ciddi 4’üncü sene olduğunu açıklamıştı.

Fransa, İspanya, İtalya ve Portekiz kabilinden Avrupa ülkelerinde bu yaz çokça sayıda yangında degaje orman alanları iptal oldu. Hele Avrupa’nın güneyinde ve batısında bir nice havza “erdemli coşkunluk tehlikesi”, bazı bölgeler bile “haddinden fazla yüksek coşkunluk tehlikesi” altında bulunuyor.

Bu yaz tanıdık ve yangınları artıran sıcak gelgel dalgası benzeri zamanda kıtada kuraklığa dahi nöbet açıyor. Avrupa genelinde bir nice ülkede haddinden fazla sayıda akarsu yatağının kuruduğu, göllerde ve barajlarda akarsu seviyesinin çokça düştüğü ve bazen bölgelerde su kıtlığı yaşandığı belirtiliyor.

Fransa’daki hararet: Avrupa’nın kalbi yanmaya bitmeme ediyor!

 

Küba’daki liman yangını arama altına alındı

 

Belçika orman yangınlarına cebin ‘kırmızı kod’a intikal yaptı

 

Share: