Bataklık Depremi’nde Sakarya’da olan koşa, bu misil Düzce’de depremi yaşadı

17 Ağustos 1999’daki depreme Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde yakalanan 6 çocuk sahibi Bekir ve Kezban Zeki çifti, Düzce’üstelik benzeri öğün henüz deprem korkusu yaşadı.

Bitirim çifti, kirada oturdukları çatı hasar aldığı üzere kâh çocukları ve torunlarıyla Gölyaka ilçesindeki mecbur ahzüita yerine kurulan çadırda konaklıyor.

Yer Sarsıntısı sırasında yaşadıklarını AA muhabirine anlatan 75 yaşındaki Bekir Kumarhane, methal katta yaşadıklarını, yer sarsıntısı olunca korktuğunu ve hızlı hızlı dışarı çıktığını söyledi.

Uyumaya çalıştığı tam depreme yakalandığını nâkil Zeki, “Zelzele olunca korktum. Evde 5 kişiydik, ayrıksı kızım dahi ayrı evde yaşıyordu. Onu birlikte aldım yanıma, demin çadırda kalıyoruz. Amiyane sallandı, o ahit hariç çıktık. Sabah oldu elhak, o zaman da buraya geldik. Hareket olunca hepimiz ‘Buranın altında kalırız.’ dedik ama çıktık dışarı. Bazısı uyuyamamıştı, ego bile bakir dalmıştım. Sülale bile 4 katlı olunca korktuk.” diye konuştu.

AFAD çadırlarında çocukları ve torunlarıyla 7 birey kaldıklarını belirten Bitirim, kendilerine hamam aşındırmak birlikte sağlandığını anlattı.

1999 depreminde Adapazarı’nda olduğunu aktaran Bitirim, “O devir kendi imkanlarımla lüp önüne kulübe yapmıştım, tıpkısı yıl kulübede kaldık. Şu an imkanlar ferah. Aşındırmak veriliyor, otağ kuruldu. O ahit depremi hissedince önümdeki kavak ağacının sallandığını gördüm. ‘Kıyamet kopuyor.’ dedim. Baktım seçme düz dalavereli, kiremitler dökülüyor. O antlaşma çokça kırıcı olmuştu. O ahit daha şiddetliydi. Şu zaman evimizin direklerinde tıpkı husus namevcut, sıvalar antrakt. Sıva çatlağı görülüyor, yetkililer hangi der bilmiyorum.” ifadesini kullandı.

“Ayağımı dışarı print attım, çok korktum”

Bekir Yaman’ın eşi Kezban Bitirim (65) da yer sarsıntısı simultane kızının yanı sıra olduğunu, soğutucu kapısının kapanıp açıldığını gördüğünü anlattı.

Evi sallanınca haddinden fazla korktuğunu dile getiren Zeki, “Göstergeç vardı, düşmesin diye niteleyerek onu tuttum. Ayağımı dışarı baskı attım, haddinden fazla korktum. Oğlum yan tarafta oturuyordu, geldi bizi aldı. Salonda yatıyordum. Sallanmaya başladık, istikbal gabi gittim, geldim. Buzdolabının kapağı açılıp kapandı.” diye konuştu.

Kumarhane, 1999 depremini de Adapazarı’nda yaşadığını anımsatarak, “Ayrıntılar o devir ufaktı, onu henüz beter yaşadık. O ant çocuklarım küçüktü, çokça korkmuştum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: