Benzeri haftada ele geçirilen geriden geriye makaron sayısı rekor seviyeye ulaştı

Kaçakçılık talih ekonomisine verdiği zararların dışında yıldırı örgütleri amacıyla de bunaltıcı bire bir finans kaynağı. Sadece kötü ürünlerindeki kaçakçılığın 50 milyar TL’lik benzeri vergi kaybına bozukluk olduğu oranlama ediliyor. Yıllar içerisinde çaktırmadan sigara ile mücadeledeki sükse, kaçakçıları ayrımlı yöntemlere yönlendirdi. Çaktırmadan sigaranın yerini gayrikanuni degaje duman ve makaron aldı. Hemen tıpkı haftada yapılan gâh operasyonlarda ele geçirilen makaron sayısı 2021 yılının tamamında yakalanana yaklaştı.

Birleşmiş Milel verilerine göre dünyada bütün kombinasyon gayrikanuni tecim miktarı 870 bilyon ÇAKER dolar. Avusturya Johannes Kepler Üniversitesi’nden Prof. Dr. Friedrich Schneider Türkiye’de 2015 yılında yaptığı çalışmasında pusat dışı tecim oranının yüzde 27 olduğunu vurgulamıştı. Araç dışı ekonominin süresince gayrikanuni kendisine ticareti yapılan esrar ve duman mamulleri cesim yer tutarken, dünya genelinde bile tüketilen seçme 10 sigaradan birinin yasa dışı olduğu tahmin ediliyor. KPMG’nin ‘Türkiye’dahi Sigara Vergilemesi’ antetli raporuna bakarak ülkemizde gayrikanuni sarmalık esrar tüketimi her güzeşte aktarılma artarak mecmu tüketimin yüzde 20’sini oluşturduğu anlayış ediliyor. 2021 yılı içinde Kötü mamullerinden alınan özel istihlak vergisi (ÖTV), mecmu ÖTV gelirinin az daha üçte biri kadardı. 2022 yılı üzere ise hedeflenen ÖTV geliri 70 milyar TL iken, gayrikanuni esrar ticaretinden kaynaklanan idrak kaybının yaklaşık 50 milyar TL olduğu anlayış ediliyor. yasa dışı esrar ticaretinin her an artması rüşvet kaybının birlikte çoğunluğu bakkal, market ve büfelerden oluşan 150 bin esnafın bile gelirlerini suratsız yönde etkilemekte nahak rekabetin büyümesine etken olmaktadır.

Kaçakçılar paketteki kayıplarını makaronla telafi etti

Geçtiğimiz yıllarda yüzde 21’lere kadar yükselen yasa dışı paketli sigara, kaçakçılıkla savaşım çerçevesinde kalan temel kontrolleri ve yakalamalar sonucu 2019-2020 yıllarında yüzde 2 seviyelerine büyüklüğünde gerilemişti. Uğrun sigara ile yapılan kalburüstü uğraş sonucu yaşanan düşüşün yasa dışı sarmalık tütün ve makaronda yükselişe yansıdığı hesap ediliyor. Uzmanlar, kaçakçılığın format değiştirdiğini belirterek kaçakçılıkla mücadeleye ait kanunların bile güncellendiğini tabir ediyor.

Terör örgütlerinin sunu büyük finansman kaynağı gayrikanuni tütün mamulleri

2021 yılı Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaş Ofis Başkanlığı’nın (KOM) ‘Kaçakçılıkla mücadele’ raporunda kaçakçılığın yıldırı örgütlerini de akçalanmış ettiği belirtiliyor: “Kaçakçılık; ülkemizi kazançlı ve içtimai yönden pahal etkileyen, bire bir zamanda yıldırı ve suç örgütlerinin faaliyetlerini sürdürebilmek amacıyla mali bindi sağlayan çokça boyutlu, çokça aktörlü ve değişebilir sarman benzeri süreçtir. Ticari ürünlerin ve suçun işleniş yöntemlerinin çok çok tenevvü göstermesi dolayısıyla dönemsel olarak değişik kaçakçılık türlerinde artma ve azalışlar gözlemlenebilmektedir. Kaçakçılık suçları, niteliği itibariyle aracısız sınır ihlali yapılmak suretiyle evet da gümrük işlemlerinde yolsuzluk yahut yanıltıcı işlemler ile gerçekleştirilmektedir. amma velakin bazen nişane ve eşyalar ülkemizde üretilmiş olsa da 5607 dar yasadaki şartları taşımaması halinde birlikte gizliden gizliye yerine tanımlanmaktadır”.

Bir haftada yakalanan makaron sayısı geçen yılın toplamına yaklaştı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 10 Eş 2022’üstelik düzenlenen “2021 Yılı Kaçakçılıkla Uğraş Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, 2021’birlikte benzeri önceki yıla göre yüzdelik 76 artışla, 7 milyar 749 milyon lira değerinde gizliden gizliye eşya yakalamasına imza attıklarını belirtmişti. Muş, 2021’deki operasyonlarda 3,7 milyon paket sigara ile kaçak sigara üretiminde geçer 26,1 milyon makarona umum koyduklarını söylemişti.>

Kaçakçılıkla Mücadele ekipleri yasa dışı tütün ve makaron ile yapılan kaçakçılığa göz açtırmamaya bitmeme ediyor. Ele geçirilen makaron sayısı ise bu kaçakçılığın hangi kadar büyüdüğünü gözler önüne seriyor; 2021 yılında ele geçirilen makaron sayısı 26,1 milyonken çabucak geçtiğimiz hafta yapılan kalburüstü operasyonlarda ele geçirilen makaron sayısı 24 milyon 200 bini aştı. 9 Ilk Teşrin – 16 Ilk Teşrin 2022 arasındaki tıpkısı haftalık sürede yapılan kâh operasyonlar ve ele geçirilen yasa dışı kötü ve tütün mamulü miktarları şöyle oldu: Tunceli’üstelik 160 bin eğin, Samsun’üstelik 60 bin arka doldurulmuş makaron, Tekirdağ’dahi 7 milyon 887 bin sayı sahte bandrollü makaron, 56 bin 680 nüsha doldurulmuş makaron, Konya’da iki farklı operasyonda toplanmış 7 milyon 96 bin skor bandrolsüz makaron, Kocaeli’da 2 ton 434 kilogram habersizce nargile tütünü, 176 bin gümrük kaçağı makaron, Tokat’ta 100 bin sayı makaron, Sazak Silifke’birlikte 90 bin gümrük kaçağı makaron, Kastamonu’da 6 bin 460 sayı doldurulmuş makaron, 15 bin 350 nüsha abes makaron, Bursa’birlikte 56 bin 700 kilogram kıyılmış yaman ve 6 bin sayı dolu makaron, Osmaniye’da 430 bin nüsha makaron ile 24 bin 318 paket gümrük kaçağı sigara, Afyonkarahisar’üstelik 94 bin nüsha sinsice makaron, 16 bin 600 gram habersizce kötü, 3 bin 750 sayı dolgulu makaron, Eskişehir’da 97 bin nüsha makaron, 32 bin 400 eğin sarılmış sigara, Kayseri’de 210 bin peş makaron, Balıkesir’birlikte 36 bin sayı makaron, 10 bin sayı doldurulmuş makaron, Tekirdağ’birlikte 177 bin 487 makaron, Hatay’de bin 180 paket gümrük kaçağı sigara ve 5 bin 500 adet doldurulmuş makaron, İskenderun’üstelik 900 bin sayı makaron, Tarsus’ta 889 bin 600 makaron, 179 bin 840 adet doldurulmuş makaron, İstanbul Eyüp Sultan’üstelik 2 bin 40 kilo habersizce kötü, 4 milyon 200 bin skor makaron,12 bin 500 paket sigara.

Nefes 2 operasyonunda 583 adrese yeğin yapıldı

Geçen hafta 7 ilde eş anlı planlı ‘Nefes 2’ operasyonu kapsamında esrar mamulleri ve makaronları; yasa dışı imalathanelerde üreten ve gayrikanuni ticaretini özne yanlışlık gruplarının neşelilik gösterdiği 7 il başta kalkışmak üzere ülke genelinde tespit edilen 583 adreste arama yapılarak 198 kaka gözaltına alındı.

2022’bile operasyonlar sürat kesmedi

Cerrahi Müdahale sonrası ÇIFTLIK birimlerince 2022 yılı önce 9 ayında yapılan 6.115 operasyonda; 4.7 milyon paket gizliden gizliye sigara, 1.3 milyar adet boş makaron ile 425 milyon skor dolgulu, 273 ton duman mamulü ile 329 bin nüsha yaprak sigarası ele geçirildiği, 323 sayı yasa dışı doldurulmuş makaron imalathanesi deklare edildiği ve yapılan kalburüstü operasyonlar sayesinde 625 milyon liralık alacak kaybının önüne geçildiği bilgisi edinildi. Habersizce’ TBMM Türe Komisyonu’nda konuşuldu. Yaman, Yaman Mamulleri ve Ispirto Piyasasının Düzenlenmesine Dair Yasa ile Ara Sıra Kanunlarda uymazlık yapılmasına dayalı kanun teklifi önceki aktarılma TBMM Türe Komisyonu’nda görüşüldü. Teklif komisyonda akseptans edildi.

Öztürk: “Terör örgütleri için kurumlu bir para kaynağı “

Görüşmelerde söz düzlük MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, sigara kaçakçılığının, terör grupları ve illegal yapılanmalarda kâin örgütler amacıyla getirisi yüksek, çekimli bire bir mal kaynağı olduğunu belirterek, “Farklı taraftan, uğrun kötü ve yaman ürünlerine insan sağlığı açısından baktığımızda bu ürünlerin muhtevasında plastik, iplik, kağıt, mukavva, pas, böcü ve larvalarıyla çokça ağır sıklet karine ve ulama maddelerinin bulunduğunu görmekteyiz. Ayrıca, bu türlü yasa dışı ürünlerde çokça faziletli oranda zifir, nikotin ve karbonmonoksit ile değişik âdem sağlığına uymazlık verici kimyasallar de bulunmaktadır” dedi.

Öztürk, ‘doldurulmuş makaron’a ilgi çekerek, “Ülkemizdeki duman ve esrar mamullerinin kaçakçılığı yöntemlerine baktığımız üstelik “sırtcılık” namına tanımlanan ve efsanevi sırtlarına getirilen uğrun yaman mamullerinin ülkeye sokulması, piyasada kanuncu namına satılan sigaralar ile nargile tütünlerinin taklitlerinin piyasaya yeryüzü edilmesi, “dolgulu makaron” olarak adlandırılan ürünün piyasaya genişlik edilmesi, geriden geriye duman mamullerinin genel ağ süresince satışı ve kargo gönderimleri ile mevki içerisinde nakli kabil koskocaman yöntemler ön plana çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Mesten: “Ne idiği belli sıfır mahsulat ahali sağlığını tehdit ediyor”

Komisyonda saraka düz SELIM Tümen Bursa Saylav Osman Mesten ise bozuk, hangi idiği galiba olmayan ürünlerin halk sağlığını gözdağı ettiğini vurgulayarak, “Henüz eski çıkan yasa çerçevesinde bayağı benzeri sükse kaydetmiş olsak bile yıpranmamış yöntemlerle bu kaçakçılığın arttığını gözlemlemekteyiz. bahis konusu kaçakçılık sonucu, algı kaybımız var. Nahak Yere rakiplik ortamı büyüklük ekonomisinin beis görmesi söz konusu. Çakaralmaz yayın ve hangi idiği belgisiz içerikli “Basak altı istihsal dediğimiz, hangi şartlarda üretildiği mahsus olmayan istihsal şartlarından dünya da halkımızın, umum sağlığının kötülük gördüğünü düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: