Bili-Sen Umumi Sekreteri Damatoğlu’ndan ‘Sürgün’ Açıklaması: “Ptt Genel Müdürlüğü, Sendikamıza Karşı Kemiksiz Yerine Sendikal Ayrımcılık Uyguluyor”

AHU SAĞLAM

Olgun-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu, sendika üyesi PTT çalışanlarının cımbar edilmesiyle ilişkin “PTT Umumi Müdürlüğü, sendikamıza karşı belirgin adına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e büyüklüğünde Türkiye’nin mütenevvi yerlerine çımbar edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı” açıklaması yaptı. CHP Mersin Ağacı Saylav Alpay Antmen bile konuyu istifham önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) sınırlı Bilgelik-Sen üyesi 27 PTT çalışanı, 29-30 Eylül günlerinde sendikal faaliyetleri dolayısıyla kilometrelerce uzaklıktaki değişik diyar ve ilçelerde görevlendirildi. Ankara’bile Genel Kalıp Denetleme Kurulu üyesinin fariza yeri Hakkari namına değiştirilirken; İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Mardin’e müracaat etmek zorunda mütezayit başöğretmen, işyeri temsilci, büro denetleyicisi sendika üyeleri bulunuyor.

CHP’Lİ ANTMEN TBMM GÜNDEMİNE GETİRDİ

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, konuyu Divan gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi veren Antmen, şunları rapor etti:

“Elan önceki sendikal ayrımcılık ve taraflı bire bir soruşturma işleyen kontrolörler marifetiyle Bilgelik-Sen yöneticileri değişik illere cımbar edilmiştir. Bu süreçte öncelikle PTT yönetimi ile mülakat yaparak bu haksızlığın giderilmesini istemişler; sonuç alınamayınca, sürgünlerin olduğu İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya büyüklüğünde güzergahtaki PTT işyerleri önünde açıklamalar yaparak Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirmişlerdir. Ankara’de PTT Umumi Müdürlüğü önünde yarmak istedikleri matbuat açıklamasına polis güçleri izin vermemiştir.

PTT tarihinde görülmemiş şekilde 29 ve 30 Ilkgüz tarihlerinde Olgun-Sen’e organ başöğretmen, reis, başdağıtıcı unvanlı bildirme beş altı 27 sendika üyesi PTT emekçisi, yaşadıktan illerden binlerce kilometre uzak illere özlük istekleri dışında atanmışlardır. Olgun-Sen üyelerinin sürgün edilmesinin protesto edilmesini peşi sıra ünvanlı mukavim çokça Selen-Sen üyesi PTT memuru dahi çımbar edilmiştir.”

Antmen, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“2018 ila 2022 yılları ortada güzeşte sürede; isteği dışında yeri değiştirilen PTT etkin sayısı kaçtır? Ne tarihlerde kimler ne illerden nerelere atanmıştır? Bahsi sabık tarihler ortada özlük isteği dışına yeri değiştirilenler ne sendikaya üyedirler? Bahsi güzeşte sürgünler sonrasında PTT’ye sav açarak geçmiş görev namına dönen personel bulunmakta mıdır? Varsa bunlar kimlerdir? PTT’üstelik yaşanan bu filiz politikasını abanmak amacıyla bakanlık adına ne cins girişimlerde bulunacaksınız? Yaşanan bu sürgünler nedeniyle incizap fail birçok birey bulunmaktadır?”

Haber-Sen Umumi Sekreteri İbrahim Damatoğlu ise, konuya ilişik ZÜMRÜDÜANKA Bilgi Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“PTT UMUMI MÜDÜRLÜĞÜ, SENDİKAMIZA KARŞI AÇIK OLARAK SENDİKAL AYRIMCILIK UYGULUYOR”

“Sendikamız bu sürgünleri daha önceki birlikte yaşadı. Şahsen Veri-Sen Umumi Sekreteri yerine beni de kısaca ayrımsız yıl evvel Zonguldak’ta Şanlıurfa’ya cımbar etmişlerdi. egemenlik ile sürgünümüzü durdurduk, kazandık, sakat görev adına ferasetsiz döndüm. Son süreçte bile PTT Umumi Müdürlüğü, sendikamıza karşı belirgin kendisine sendikal ayrımcılık uyguluyor. Bundan tıpkı ay ilk, yazıhane yöneticilerimiz mülk içi ve ülke dışlarına filiz edilmişti. Şu zaman itibari ile de 30 parça sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e büyüklüğünde Türkiye’nin mütenevvi yerlerine filiz edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı. Bu açık anayasaya aykırı. Murafaa süreçlerinde kazanacağız.

PTT yönetimi bunu bildiği halde, bu davaları kazanacağımız halde, avukatlık masrafları, murafaa harçları ve insanların iş gücü kaybından kontekst bir kamu zararına üstelik sebep olmaktadırlar. Bu usule aykırıdır. Bunun haricinde sendikamız yöneticileri var, umumi forma denetleme kurulu üyemiz var bu sürgünlerde. Bunlarda 4688 sınırlanmış Sendikalar Kanunu’nun 18. Maddesine, 2016/4 sınırlanmış Başvekillik Genelgesi’ne ve yeryüzü önemlisi de ILO’nun 87 ve 98 mahdut sözleşmelerinin asıl ilkelerine aykırıdır. Sendikal ayrımcılığın kamu kurumlarında uygulanmasına son verilmesini istiyoruz. Hele PTT’ye başmaklık İHS sözleşmeli arkadaşlarımızın kadroya alınmasını istek etmemiz, PTT Genel Müdürlüğü uğrunda izah yapmamız gâh kişileri huzursuz etti.

Şu anda aynı kısmı gitti, tıpkı kısmının üstelik nemli asıl babaları, çocukları var, çocukların eğitimleri var. Rapor kabul etmek zorunda kaldılar. Bu insanların davalarını açıyoruz, umarım davaları de gelişmemiş tıpkısı sürede kazanç ve mutlu şekilde ailelerine kavuşurlar.

Sendikamıza akıbet süreçte yapılan bu ayrımcılık grado safhaya geldi, 30 şerha cımbar az değil. Bu PTT ve sendikamız tarihinde belki birlikte tıpkısı önceki. 30 can iki dönme içinde filiz edildi. Bizim sendikamız 1996’dahi böyle aynı kalın yaşamıştı. 1996’dan beri, yıllar sonraları 2022 yılında hakeza benzeri gravite varagelmek imkansız. Ego geçen cuma namazı haset Hollandalı meslektaşım, Hollanda’nın genişlik şişman sendikasının umumi sekreteri ile görüştüm inanamıyor kendisi. ‘2022 yılında cımbar mü’ diyor, şaşırıyor. Bunları daim olmak zorunda değiliz.

“TAŞERON ARKADAŞLARIMIZIN BILE KEZALIK KADROYA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Taleplerimiz düzentileme hayatına endeksli taleplerdi. Bizde parçalı istihdam söz konusu. Taşeron, 399 çevrilmiş, İHS’li ve iştiraklerde çalışanlar var. Herkes kıymet işi yapıyor fakat kıymet ecir alamıyor. Tığ karşılık işe kıymet ücreti savunuyoruz. İHS’li arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesini istiyoruz. Taşeron arkadaşlarımızın de keza kadroya geçirilmesini istiyoruz. PTT’de bire bir dakika evvel iç barışın sağlanmasını istiyoruz ama aksine PTT yönetimi sendikal tıpkısı ayrımcılık yaparak sendikamız ile görüşme yapmıyor, telefonlarımıza çıkmıyor. Hiçbir musahabe yapmadan mesail çözülmez. Biz arkadaşlarımızın ayrımsız an önceki bozuk görev yerlerine iadeli edilmesini istiyoruz.

“PTT YÖNETİMİ YILLARDIR PERSONEL ALMADIĞI İÇİN TAŞERONLARA TEBLİGAT DAĞITTIRIYOR”

Edirne PTT Başmüdürlüğü’nün firma personellerini ihbarname dağıtımında görevlendirmesi konusunda sendika aracılığıyla açılan davaya ilgilendiren Damatoğlu, şöyle dedi:

“PTT yönetimi yıllardır personel almadığı için taşeronlara ihbariye dağıttırıyor. Bizim sendikamız bunu sevgili etti Edirne’da ve kazandık. Kazanmamıza rağmen PTT yönetimi halen ülkenin bir nice durumunda firma personeli arkadaşımıza ihbarname dağıttırıyor. Bu vazıh yerine yasaya uymaz. Bunun adına personel almasını istiyoruz. Personel eksikliğini taşeronlara bildirim sakatlamak ile gidermeye çalışıyor. Taşeronların tebligat dağıtması kanunda sarih kendisine reddedildiğine bakarak herhangi bir hususi şirkete ait kargo firmaları birlikte bildirim dağıtacağım diyebilir. Bu yüzden celal demiş kim, memur eli ile dağıtılır. Bizim sendikamız üstelik bunu mahkemeye taşıdı ve PTT’ye karşı bu davayı kazandık. Sürgünlerden birisi de bu, zira ihbariye dağıtmasını istemiyoruz taşeronların. Biz değil kanun bunu öngörüyor.”

Share: