Bingöl haberleri | Bingöl’de çağ kesen sarsıntı tatbikatı

Bingöl’da çağ kesen deprem tatbikatı

BİNGÖL – Bingöl’da vilayet ile AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde, resmi ve toplamda 453 personelin katılımıyla çağ kesen yer sarsıntısı tatbikatı gerçekleştirildi.

Bingöl’bile vilayet koordinesinde İl Facia ve Acil Format Müdürlüğü ile kurumların katılımıyla dem kesen sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi. Diyarbakır, Muş, Bitlis, Van, Erzurum ve Tunceli ekiplerinin yanı sıra gönüllülerden oluşan toplamda 453 personelin katılımıyla, senaryo gereği 6.0 kadar bire bir sarsıntı meydana geldi. Deprem kaynaklı yerine kaza, coşkunluk üzere olaylara ekipler engelleme ederken, şehir merkezinde yıkımı başlayan çarkıt hükümet konağında nefes kesen istirdat operasyonları gerçekleştirildi.

İlk yerine Kıran Akse Merkezi’nde incelemeler yapılırken, daha bilahare istirdat çalışmaları yapıldı.

Sarsıntı tatbikatının her bölümünü inceleyici ve daha sonradan alana gelerek bilgi kayran Vali Değer Maraba, burada açıklamalarda bulundu. Vali Ekinci, “Bingöl hareket ve afetsellik açısından riskli aynı bölgede kayran alıyor. Maşrık Anadolu ve Şimal Anadolu kırık hatlarının kesiştiği birinci derece hareket bölgesinde vadi alan ilimizde her an depreme cebin, değişik afetlere alın her an yetişmek durumundayız. Bizlerde yapmış olduğumuz çalışmaları buna bakarak çalıştırıyoruz. Bugün bile belde illerden paydaşlık ile gelişigüzel filhakika açık katılımlı benzeri tatbikatı hem masa başı hem birlikte yer tatbikatını yürütme etme fırsatı bulduk. Bu tatbikatta toplamda 453 personelimiz, 76 aracımız görev aldı. Gine bu çerçevede ekiplerimiz 6 lokasyonda yangın, sarsıntı, tahliye kabilinden muhtelif alanlarda fariza yürütme ettiler. Doğrusu gördük kim arkadaşlarımızın hem olaylara performansları, hem donanımları hem hızları hem de koordinasyon süreçleri gayet liyakatli ve cüret verici şekilde oldu” dedi.

Deprem tatbikatının gerçeğe mail olduğunu ve manevi olarak etkilendiğini belirten vatandaşlardan Gönül Yamanoğlu ise, “Siren seslerini duydum. Düşkünlük ettim geldim, haddinden fazla birlikte korkttum. Geldiğimde süssüz üstü kıran durumları üzere tıpkı tatbikat yapıldığını gördüm. ve nerede hangi yapmamız gerektiğini öğrendim, bilgiler aldım. Haddinden Fazla güzel ayrımsız manevra olduğunu düşünüyorum. Manevi olarak birlikte etkilendik, emeği güzeşte herkese teşekkürname ederim” şeklinde konuştu.

Vali Valör Maraba ve çekicilik müdürleri, tatbikat sonrası ekiplere teşekkürname ederek ajanda fotoğrafı çektirdi.

Share: