Bursalı çiftçilere ücretsiz buğday tohumu dağıtıldı

Bursalı çiftçilere ücretsiz buğday tohumu dağıtıldı

BURSA Bursa’nın Mudanya ilçesinde ekincilik arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi amacıyla Bursa İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü eliyle ücretsiz döl dağıtım töreni gerçekleştirdi.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün koordinesinde, Mudanya İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen Buğday üretiminin yaygınlaştırılması projesi çerçevesinde Çekrice Mahallesi’nde üreticilerinde katılımıyla buğday tohumu dağıtımı töreni gerçekleştirildi. Merasim ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bursa Ekincilik ve Orman Müdürü Hamit Aygül’ün proje için vukuf vermesiyle başladı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül, pandemi ile gelişigüzel değişen dünya dengesinin ekonominin bozulmasına sebep olduğunu hatırlatarak, “Birlikte birlikte geri hizmet sorunlara bozukluk oluyor. Bu yüzden seçkin ülke yeterli miktarda buğday üretimini yazmak ve stoklarını gözden buyurmak durumunda. Bu yüzden buğday bulundurmak; bir ciddi namına kabul edildi” dedi. Aygül Mudanya ilçesinde 19 köyde 101 çiftçiye buğday tohumu dağıtılacağını tabir ederek, “2 bin 138 dekar alana ulama sunuyoruz. Mudanya’nın şartlarına makul “Glosa” çeşidi kışlık, çapraşık, kaliteli ekmeklik özelliklerine ehil 40 ton buğday tohumu dağıtıyoruz. Dağıtılan tohumların üreticilerimize ve şehrimize aynalı olmasını diliyorum.” dedi.

Programa Mudanya Kaymakamı Ayhan Dikişçi, Mudanya İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Ergün Karadağ, Mudanya Kültür Odası Başkanı Erdoğan Baht, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşları temsilcileri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Share: